Сабақ тақырыбы: иінішті бөлшектерді өҢдеу. Сабақ мақсаты: а білімділік



Дата22.08.2017
өлшемі18,99 Kb.
#23985
түріСабақ
  • ТАҚЫРЫБЫ: Иінішті бөлшектерді өңдеу
  • Пәні: Киім тігу технологиясы.
  • Сабақ тақырыбы: ИІНІШТІ БӨЛШЕКТЕРДІ ӨҢДЕУ.
  • Сабақ мақсаты:
  • А) Білімділік: Оқушыларға иінішті бөлшектерді өңдеу жайында түсінік беру.
  • Ә) Дамытушылық: бағыттық, ойды және білімді асыру жолдары.
  • Б) Тәрбиелік: қарым-қатынас және адамгершілік рухында тәрбиелеу.
  • Сабақ әдісі: комбинациялық.
  • Сабақты жиһаздау: Таблицалар, карточка билеттері, тест сұрақтары,
  • оқулық, интерактив тақта.
  • Сабақтың барысы:
  • Ұйымдастыру кезең:
  • а) Тәртіп секторының баяндамасын қабылдау;
  • ә) Оқушылардың сырт көрінісіне назар аудару, құрал-жабдықтарын тексеру;
  • б) Оқушыларды жұмыс орнна отырғызу, кезекші тағайындау;
  • в) Техника қауіпсіздігін еске салу;
  • II. Өтілген сабақ бойынша сұрақ-жауап.
  • 1
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 8
  • 1-сұрақ.
  • Өңделу тәсіліне қарай бүкпелер;
  • 2-сұрақ.
  • Бүкпелерді не үшін қолданады?
  • 3-сұрақ.
  • Қатпарларды түрлерін айтініз?
  • 4-сұрақ.
  • Желбіршектерді пішу?
  • 5-сұрақ.
  • Желбірлерді пішу?
  • 6-сұрақ.
  • Силуэт .
  • 7-сұрақ.
  • Пішім.
  • 8-сұрақ.
  • Жиектер дегеніміз-не.
  • 1-сурет. ТҮРЛІ ИІНІШТІ КӨЙЛЕКТЕРДІҢ МОДЕЛІ.
  • Иініштерді өңдеу және біріктіру.
  • Иініш кесінді және негізгі бөлшекпен тұтас пішідген болып кездеседі. Олар қосылған, бастырылған және қосарланған болады. Иініштің негізгі бөлшекпен қосылған сызықтары әр түрлі болады, мысалы, олардың тік кесіндіжәне күрделі қисық сызықты түрлері бар. Иініштің негізгі бөлшекпен қосылған сызығы күрделенсе, бұйымнның сыйымдылығы және технологиялық өңделуі күрделене түседі. Иінішті өңдеу алдында үлгіге қарай негізгі белшектің қатпарлары, бедер тігістері, бүкпелер немесе бүрмелер өңделеді. Тез созылатын материалдардан тігілетін бұйымдарда сопақ иінішті қиыдтарын алдымен желімді немесе әдіпті жиекпен бекітеді: әдіпті жиектерді әмбебап машиналар көмегімен өңдейді.
  • Тұтас пішілген иініштерді негізгі бөлшекпен бірге пішеді, иінішті бөлшекпен қосатын имитациялық тігістің кеңдігін ескеріп отырадыиінішті алдыңғы боймен біріктіретін тігісті тұтас бөлшектегі бедерлік тігіс сияқты өңдейді.
  • Кесінді иініштерді астыңғы қиықтары тік және сопақша келген түрлерінде негізгі бөлшекпен сырып (2.а-сурет) немесе бастырма тігістерімен (2.ә-сурет) біріктіреді.Иініштерді иініш жағынан ені1,0 смтігіспен тігеді. Тігісті иініш жағына жатқызып немесе айырып үтіктейді.Кесінді иініштерді алдынғы боймен бастырма тігіспенбіріктіргенде бір жаққа айырып үтіктеп, үлгіге қарай әшекейлі тігістерді үстінен бастырып жүргізеді.
  • 1-сурет. ТҮРЛІ ИІНІШТІ КӨЙЛЕКТЕРДІҢ МОДЕЛІ.
  • 1-сурет. ТҮРЛІ ИІНІШТІ КӨЙЛЕКТЕРДІҢ МОДЕЛІ.
  • Иініштерді өңдеу және біріктіру.
  • Иініш кесінді және негізгі бөлшекпен тұтас пішідген болып кездеседі. Олар қосылған, бастырылған және қосарланған болады. Иініштің негізгі бөлшекпен қосылған сызықтары әр түрлі болады, мысалы, олардың тік кесіндіжәне күрделі қисық сызықты түрлері бар. Иініштің негізгі бөлшекпен қосылған сызығы күрделенсе, бұйымнның сыйымдылығы және технологиялық өңделуі күрделене түседі. Иінішті өңдеу алдында үлгіге қарай негізгі белшектің қатпарлары, бедер тігістері, бүкпелер немесе бүрмелер өңделеді. Тез созылатын материалдардан тігілетін бұйымдарда сопақ иінішті қиыдтарын алдымен желімді немесе әдіпті жиекпен бекітеді: әдіпті жиектерді әмбебап машиналар көмегімен өңдейді.
  • Тұтас пішілген иініштерді негізгі бөлшекпен бірге пішеді, иінішті бөлшекпен қосатын имитациялық тігістің кеңдігін ескеріп отырадыиінішті алдыңғы боймен біріктіретін тігісті тұтас бөлшектегі бедерлік тігіс сияқты өңдейді.
  • Кесінді иініштерді астыңғы қиықтары тік және сопақша келген түрлерінде негізгі бөлшекпен сырып (2.а-сурет) немесе бастырма тігістерімен (2.ә-сурет) біріктіреді.Иініштерді иініш жағынан ені1,0 смтігіспен тігеді. Тігісті иініш жағына жатқызып немесе айырып үтіктейді.Кесінді иініштерді алдынғы боймен бастырма тігіспенбіріктіргенде бір жаққа айырып үтіктеп, үлгіге қарай әшекейлі тігістерді үстінен бастырып жүргізеді.
  • 1-сурет. ТҮРЛІ ИІНІШТІ КӨЙЛЕКТЕРДІҢ МОДЕЛІ.
  • КИІМ ТІГУ ТЕХНОЛОГИЯСЫ ПӘНІНЕН
  • ТЕСТ СҰРАҚТАРЫ
  • 1.Берілген сурет бойынша иін түрін анықтау.
  • 2.Қосып тігудің мазмұны.
  • 3.Баса үтіктеу.
  • 4.Берілген сурет бойынша тігіс түрін анықтау.
  • 5.Айналдырып көктеу, іс жүзінде қолданылуы.
  • 10.Киім адамға неге қажат.
  • СӨЗ ЖҰМБАҚ
  • Талшық түрлері.
  • Қалыңдықтың бас киімі.
  • Киіз үй жабдығы.
  • Қол тігіс түрі.
  • Киім түрі.
  • Жерге төселетін қалың төсеніш.
  • Табиғи талшық түрі.
  • Қой жүнінен жасалатын зат.
  • Тоқыма айқаспаларының түрі.
  • Үй жиһазы.
  • Жан-жануар тектес ою-өрнек түрі.
  • Т
  •  і
  • г 
  • і 
  • н 
  • ш
  • і 
  •  
  • Е
  • ң 
  • б 
  • е 
  • к 
  •  
  •  
  •  
  • Х
  •  а
  •  л
  • а 
  •  т
  •  
  •  
  •  
  • Н
  •  и
  •  т
  • к 
  •  и
  •  
  •  
  •  
  • О
  • ю
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  • Л
  •  е
  •  н
  •  т
  •  а
  •  
  •  
  •  
  • О
  •  й
  • м
  •  а
  •  қ
  •  
  •  
  •  
  • Г
  •  ү
  •  л
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  • И
  •  н
  •  е
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  • Я
  •  н
  •  т
  •  а
  •  р
  •  
  •  
  •  
  • Мына сөздерді дұрыс тауып жазғанда
  • бірінші әріптерінен пәннің аты шығады.
  • 1.Мамандық
  • 2.... Етсең ерінбей
  • 3.Киім түрі
  • 4.Жіптің орыс тіліндегі атауы
  • 5.Ұлттық бұйым өрнегі
  • 6.Өлшеуіш
  • 7.Көрпеше көктегенде
  • пайдаланатын құрал
  • 8.Әдемілік символі
  • 9.Киім тігетін құрал
  • 10.Асыл тас
  • Жаңа сабақ түсінікті болса, онда сұрақ қою арқылы жаңа сабақты бекітейік.
    • Иініштің түрлері?
    • 2. Иініштерді сырып тігу?
    • 3.Бастырмалы иінішті өңдеу тәсілі?
    • 5. Шеттігі бар иінішті өңдеу?
    • 4.Жапсырмалы иінішті өңдеу?
  • Қорытынды.
  • Оқушыларды жауаптарын тыңдап, алған бағаларын журналға және күнделік дәптеріне қою.
  •  
  • Үйге тапсырма: Иінішті бөлшектерді өңдеу. (80-82 бет. 111-115 бет).
  •  

Каталог: uploads -> doc -> 0185
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0185 -> Сабақ жоспары (қазақ әдебиеті, 6 «Б» -сынып) Тақырыбы: Б. Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» повесіндегі кейіпкерлер әлемі
0185 -> Астық тұқымдастар- бағалы азықтық өсімдіктер Сабақтың мақсаты
0185 -> Сауат ашудан қорытынды сабақ. Мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет