Ақмола облысы Ерейментау ауданы



Дата23.08.2017
өлшемі204,33 Kb.
#24776

Ақмола облысы

Ерейментау ауданы

Сілеті орта мектебінің

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Тунгат Алмагул

I санат



Тақырыбы

Махамбет Өтемісұлы. «Ереулі атқа ер салмай» өлеңі 8-сынып

8 «А» сынып әдебиет


Мақсаты

Махамбет Өтемісұлының өмірі және заманы,ақын өлеңінің көтеріліс

шындығымен байланысты өзіндік ерекшеліктерін таниды,өлең тақырыбы

мен идеясын,көркемдік ерекшеліктерін ашады,мәнерлеп оқу дикциясын

жетілдіреді,өзіндік таным деңгейін тереңдетеді.

.


Жалпы мақсат

Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту

арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру,қиындыққа төзе білуге,

қайсарлыққа тәрбиелеу,елжандылық сезімдерін қалыптастыру.


Күтілетін нәтиже

Махамбет пен Исатай өміріне қатысты негізгі оқиғаларды біледі,оқиға ізімен

туған өлеңдерге талдау жасай біледі,оқулықпен жұмыс жасай біледі,



7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды

бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және

көшбасшылық”.


Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Миға шабуыл, Жигсо 1, Трек сызбасы, Салыстыру кестесі, Автор орындығы,Эссе

Қолданылатын ресурстар

Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук,Махамбеттің термесі,

күйі


Ұйымдастыру кезеңі

Тренинг

Оқушылармен сәлемдесу.Оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Керекті құрал жабдықтарын әзірлетемін.

Оқушыларды «Жақсы тілек» тренингі арқылы топқа бөлемін. «Батырлар» «Ақындар» тобы.Топ ережесін еске түсіремін



Сабаққа керекті

құралдарын әзірлеп,

дайындайды.

4 оқушыдан 2 топқа

бөлінеді. Бір – бірлеріне

жақсы тілектерін айтады.



Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті




Білім


Қызығушылық

тарын ояту

Миға шабуыл әдісі бойынша сұрақ-жауап
«Сен маған,мен саған» ойыны.



Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру
Жұптық тапсырма: «Мен саған,сен маған»

ойыны арқылы сұрақтарға жауап беру,



Өткен тақырыптар бойына

сұрақтарға жауап береді,

топпен өз білімдерін

көрсетеді.

«.
1.Қожа Ахмет Иассауидің

өлеңдер жинағы?

(Диуани хикмет)

2. «Мұхаббат – наме»

дастанының авторы?

(Хорезми)

3.Орхон өзені қай

мемлекетте? (Моңғолия)

4. «Қорқыт ата кітабының»

12 жырдан тұратын

қолжазбасы қай қалада сақтаулы?

(Дрезден)

5.Күлтегін мен Білге қағанның

әкелерінің есімін ата (Елтеріс)

6.Білге қағанның шын есімі қалай

аталады? (Айқаған)



Түсіну

«Сөз мәйегі» (10 мин) «ЖИГСО әдісі» пайдаланамыз


Жаңа сабақ:

Сабақ эпиграфы

Жасырмай ойымды айттым талай-талай

Қайтейін бәрі кетті қарайламай.

...Айтарын ашып айтқан абайламай,

Дариға-ай,Махамбеттер,Абайлар-ай! (М.Мақатаев)

Сабақ жоспары:


  1. «Туады ерлер ел үшін»Махамбет өмірі мен шығармашылығы.

  2. Асқақ рухты ақын жыры-көтеріліс айнасы.

  3. Сатылай кешенді талдау

  4. Топтастыру

  5. Қорытынды «Егер мен батыр болсам...

Осы көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіру мақсатында осы көрсетілген әдіс бойынша жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату



Оқушылардың мақсаты мұғалімді

тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін

айту

Әдіс бойынша жаңа тақырыпты



меңгереді және өз пікірлерін

ортаға салады., бір-біріне

түсіндіреді.

Махамбет


«Өтемістен туған он едік»

Ақын өмірі

1803 жылы Батыс Қазақстан

облысы,Орал ауданы,Нарын құмы,

Жасқұс деген жерде өмірге келген

.Шыққан тегі Байұлы ішіндегі

Беріш руынан.Әкесі Өтеміс

Құлманиязұлы ауқатты,беделд

і би болған.Махамбет Қосуан

есімді екінші әйелінен туған.

Ол мұсылманша,орысша хат

таныған.19-ғасырдың

жартысында отаршылдыққа

қарсыИсатай Тайманұлы

бастаған халық көтерілісін

ұйымдастырушы.

«Дауылды жырлар жыршысы»

Шығармашылығы

1 «Домбыра тартсам келер күй»

Арқалы күйші

2. «Атадан қалған аруақты ер»

Өр рухты жалынды жыршы.

Сөздікпен жұмыс




Қолдану

Тақырыптар туралы постер әдісін пайдалану

Тақырып: Махамбет Өтемісұлы




Топтарға тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында өз пікрлерін сурет арқылы қорғайды, ол үшін конвертке салынған сұрақтар таратылады. Тапсырмалар туралы өз ойларын суретке салады

Берілген тапсырманы уақытылы

орындау, сұрақтарға нақты

жауап беру, тақтаға шығып

тапсырманы қорғау



Сергіту сәті

«Махамбеттің термесі» тыңдау




Интербелсеңді тақтадағы

бейнероиктегідей жаттығулар

жасайды.



Талдау

Салыстыру кестесі

Оқушыларға тақырыптарды салыстыру білімдерін талдату

Махамбеттің термесін тыңдау

Махамбет «Өкініш» күйді

тыңдату,шығу таихын оқушылар айтады.



Өлеңді мәнерлеп оқу,өлең

мазмұнын түсіну,өлең

жолдарының мағынасын ашу

Сатылай кешенді талдау

1.Авторы:Махамбет Өтемісұлы

2.Өлең тақырыбы:Ел қамын

жеген ер бейнесі

3.Жанр түрі:Поэзия (өлең)

4.Идеясы:Көпшілікті күреске

шақыру,сарбаздар рухын көтеру

5.Шумақ саны:1

6.Тармақ саны:19

7.Бунақ саны:2

8.Буын саны:7-9

9.Ұйқас тұрі:Шұбыртпалы

ұйқас ( а а а а)

10.Әдеби теориялық ұғым:Троп;

Теңеу: терлігі майдай ерімей




Бағалау
Үйге тапсырма
Бағалау
Үйге тапсырма


Өзін-өзі бағалау (2 мин)

Бағдаршам, бағалау парақшалары

Өзін-өзі бағалау (2 мин)

Бағдаршам, бағалау парақшалары



Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату

Махамбет « Ереуіл атқа ер салмай»өлеңін жаттау

Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату

Махамбет « Ереуіл атқа ер салмай»өлеңін жаттау



Өзін өзі, топпен бағалайды

Өзін өзі, топпен бағалайды






Рефлексия

Стикерлерді толтыру

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

Ұсынылған стикерді толтыру



Ақмола облысы

Ерейментау ауданы

Сілеті орта мектебі



Сабақтың тақырыбы: Махамбет Өтемісұлы «Ереуіл атқа ер салмай» өлеңі

(Ашық сабақ 8 «А» сынып)

Дайындаған:Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Тунгат Алмагүл



2015-2016 оқу жылы



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет