Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3В: Қысқаша көбейту формулалары
|
|
Күні: 05.09.19 ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Нысанбаева Г.Т
|
Сынып: 8 « б »
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы: Қысқаша көбейту формулалары.
|
Сабақтың түрі: қайталау сабағы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.2.1.15 Қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау;
|
Сабақ мақсаттары
|
Қысқаша көбейту формулалары арқылы көпмүшені көбейткіштерге жіктеуді жалпылау және жүйелеу.
|
Бағалау критерийлері
|
- қысқаша көбейту формулаларын біледі;
- алгебралық өрнектерді ықшамдауда қысқаша көбейту формулаларын қолданады;
- көпмүшені көбейткіштерге жіктеуде қысқаша көбейту формулаларын қолданады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Құрмет құндылығын бір-бірін тындау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығын жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; ал еңбек және шығармашылық құндылығын өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақтаны ақпаратты ұсыну және оқушы жауабын тексеру құралы ретінде қолдану
|
Бастапқы білім
|
Қысқаша көбейту формулалары. Көбейткіштерге жіктеу тәсілдері.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Амандасу
Оқушыларды сабаққа дайындығын тексеру.
Сыныптағы жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.
Топқа бөлу.
Үш түсті стикерде келесі тілектер жазылған:
Мақсатыңа жетуіңді;
Сәттілік;
Жақсылық;
Көтеріңкі көңіл-күй;
Әр істе көшбасшы болуыңды;
Білім шыңына жетуіңді;
.............................................................
Оқушылар ортада шеңберде тұрып, бір-біріне осы тілектерді тілеп, стикердің түсі бойынша топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын тексеру
|
Тілектер жазылғанстикерлер
|
Өткен білімді еске түсіру
|
1) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеуді қалай түсінесіз?
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу – көпмүшені екі немесе бірнеше көпмүшелердің көбейтіндісі түріне келтіру
2) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің қандай түрлерін білесіз?
(Ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығару, қысқаша көбейту формулаларын пайдалану, топтау тәсілі)
3) Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу не үшін қажет?
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу дағдысы өрнектерді түрлендіруде, алгебралық бөлшектерді қысқартуда, теңдеу мен теңсіздіктерді шешуде қажет.
4) Көбейткіштерге жіктеңіз:
|
Слайд 1-7
|
Жеке жұппен жұмыс
|
1.Көбейткіштерге жіктеңіз:
2.Өрнектерді көбейтінді түрінде жазыңыз:
3.Көбейткіштерге жіктеңіз:
4. Көбейтінді түрінде жазыңыз:
Жұптар бірін-бірі бағалау критерийлері арқылы тексереді
Бағалау критерийлері:
Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласын дұрыс қолдана алады; Екі өрнектің кубтарының қосындысының формуласын дұрыс қолдана алады; Топтау тәсілін дұрыс қолдана алды; Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады; Өрнектерді көбейткіштерге дұрыс жіктейді
|
Қосымша 1
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс: ББҮ кестесі бойынша
Үйге тапсырма. № №
|
кесте
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Оқушылар әр деңгейдегі сұрақтарға жауап береді.Жұппен жұмыста қабілеті жоғары оқушы жұбына көмектеседі (Жұппен жұмыс орындаудың алдында қабілеттерін ескере отырып өзім жұпқа бөлемін).
|
Құрастырылғанкритерийлер бойынша бірін-бірі, өзін-өзі бағалайды. Сонымен қатар бағалау критерийлері арқылы бағаланады.
|
Сабақ барысында жағым ды психологиялық ахуал туғызу үшін тренинг өткізі леді.Тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға. Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
|