Күні:14.10.2020
|
Мектеп: № 2 орта мектеп КММ
|
Сыныбы: 4
|
Мұғалімнің есімі:Жанбырбаева Б.Б.
|
|
Пәні: Қазақ тілі
|
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Жай және құрмалас сөйлем
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
4.3.7.1 - құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қою
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
Жаңа білімді түсінеді,топта жоба жасайды,қорғайды және бағалайды
|
Оқушылардың басым бөлігі:
Жай сөйлем мен құрмалас сөйлемді ажырата алады.
|
Кейбір оқушылар:
Жай сөйлемді құрмалас сөйлемге айналдырады.
|
Ойлау деңгейінің дағдылары
|
Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау.
|
Бағалау критерийлері
|
өйлем туралы алған білім-білік дағдыларын кеңейтеді
Жай сөйлем мен құрмалас сөйлем туралы түсінік алады,олардың айырмашылықтарын түсінеді
Мадақтау;екі жұлдыз,бір тілек; Өзара бағалау,смайлик,бармақпен,от шашумен бағалау.
|
Тілдік мақсат
|
Жай және құрмалас сөйлемдерді анықтау.
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Пәнаралық байланыс
|
Әдебиеттік оқу
|
Құндылақтарға баулу
|
Оқушыларды бір-біріне құрмет көрсетуге тәрбелеу.
|
Алдыңғы оқу
|
Сөз тіркесі туралы түсінік бар.
|
ЖОСПАР
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басталуы
3 минут
3 минут
Ортасы /Даму
7 минут
3 минут
5 минут
|
I.Ұйымдастыру кезеңі.
Психалогиялық ахуал
Қазақ тілім-өз тілім,ана тілім,
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені
Болашағым,бақытым,дара тілім.
Шаңырақ түстеріне қарай топтасады.
Шаңырақ болып тұрып,түстер арқылы 4 топқа бөлінеді.
Топ басшысын сайлау.
Топ ережесін айту.
.Үй тапсырмасын сұрау
Қызығушылықты ояту кезеңі: ертегі тыңдау
Сабақтың мақсатымен таныстыру
Сөйлем туралы не білеміз?
Сөйлемдердіңайтылумақсатынақарайқандайтүрлері бар?
Сөйлем құрамына қарай нешеге бөлінеді?
Құрмалас сөйлем дегеніміз не?
Құрмалас сөйлемдерде қандай тыныс белгісі қойылады?2 оқушыға оқыту. Бағалау : «Бармақпен бағалау»әдісі
. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі.
Мақалдарды түсініп оқы. Тұрлаулы мүшелерді тап.
Дос жылатып айтады,
Дұшпан күлдіріп айтады.
Ат- адамның қанаты,
Ас –адамның қуаты.
"Жалғасын тап"ойыны. Топтық жұмыс.
Құрмалас сөйлемнің бірінші жай сөйлемі берілген. Келесі бөлігін табу арқылы, құрмалас сөйлем туралы білімдерін жетілдіру
1-топ. Ол бүгін ерте келіп, ... .
2-топ. Лезде аспанды бұлт торлап, ... .
3-топ. Жаз ыстық болса, ... .
4-топ. Күн жылынып, ... .
Жұмбақ жасыру.
Ойды аяқтап қорытады,
Соңында доп тұрады. « Сөйлем»
Ой қозғау. Ашық сұрақтар беру.
-Сөйлем дегеніміз не?
-Сөйлем айтылу мақсатына қарай нешеге бөлінеді?
Слайдтан кесте көрсету. «Сөйлем »
«Кім тапқыр» ойыны
Себеттің ішіне жеміс –жидектерді салып , оны
2 ыдысқа салып ажырату.
Оқулықпен жұмыс. 31-жаттығу. Ауызша
Бағанның екі жағындағы сөйлемдерді оқып салыстыру.
Балалар, енді өздерің осыдан ереже құрастырып көріңдерші?.
Ережені көрсету.Оқу.
Бір ғана ойды білдіретін дара сөйлем жай сөйлем деп аталады.Мысалы:Үсен жарысқа шықты
Екі немесе одан да көп жай сөйлемнен құралған сөйлем құрмалас сөйлем деп аталады.
Мысалы:Қайрат кіп-кішкентай болғанымен,үлкендердің сөзін екі айтқызбай орындайды
32-жаттығу. Білгішбек пен Негештің диалогын тыңдату.
Топпен жұмыс
Ы.Алтынсариннің «Надандық» атты әңгімесінен үзінді.
1-топ Бірінші жай сөйлемді табады
2-топ Екінші жай сөйлемді табады.
3-топ Үшінші жай сөйлемді табады.
4 -топ Құрмалас сөйлемді табады.
-Бұдан қандай қорытынды шығаруға болады?
Бағалау: «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі
Күрделі ойды білдіру үшін құрмалас сөйлемдер қолданылады.Жай сөйлем қанша жайылма болғанымен,күрделі ойды жеткізе айтып,ұғымды етіп беруге жарай бермейді.Сондықтан ауызекі сөйлеуде де,көркем әдебиетте де құрмалас сөйлем көп қолданылады. Құрмалас сөйлемде көбінесе үтір қойылады.
34-жаттығу
-Мұғалімнің оқуы
-Тізбектей оқыту
-Ыстық орындық әдісімен оқыту.
Бағалау: «От шашу» әдісі.
-Талдау
-Ашық сұрақтар қою
-Өлең неше шумақ
-Неше қатар,неше құрмалас сөйлем бар?
Жеке жұмыс.
«Оқы,жатта,жап, жаз»әдісі бойынша жаттығуды орындайды.
шумағын жатқа жазады.
Сағат тілімен ауысу арқылы бір-бірін тексереді.
Бір-біріне смайликтер жапсырады. Қайтадан сағат тілімен орнына отырады. Бағалау: « Өзара бағалау» әдісі
Сергіту сәті
Осы өлеңді қимыл-қозғалыстары арқылы көрсетеді.
35-жаттығу. Логикалық тапсырма. Ребус шешу.
Қыс түсті. Фонетикалық талдау
Қар жауды. Морфологиялық талдау.
Қыс түсті де ,қар жауды. Синтаксистік талдау.
Тақтаға 3 оқушыны шығарып талдау жұмыстарын беру.
Бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек»
36-жаттығу. Жұптық жұмыс.»Жалғасын тап» ойыны.
Бұл жаттығуды «Буриме» әдісі арқылы орындау.
«Аралас ,топтас,ой-бөліс» әдісі бойынша ортаға келеді,топтасады, ой бөліседі. Ішіндегі үздігі тақтаға сөйлемін іледі.
1,2,3 жұптар. Бағалау: «Бармақпен бағалау »әдісі
|
Қазақ тілі оқулығы
4-сынып
Лента түстері
Топ басшысының бағалау парақшасы
Слайд
|
Себет,жемістер,шыны ыдыс
Слайд
Ереже жазылған плакаттар
АКТ
«Надандық «атты әңгімесінен үзінділер жазылған парақшалар.
|
Аяқталуы/Пленари
2 минут
2 минут
|
IV. Қорытындылау.
Венн диаграммасы.
Кері байланыс. Білім ағашы.
Оқушылар стикерге бүгінгі сабақта не ұнағанын сабақтың қалай өткенін жазып, білім ағашына жапсырады.
Бағалау.
Үйге тапсырма: Ереже жаттау.
|
Ағаш макеті
стикер
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?
|
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқасыныптастарына қарағанда анағұрлым
күрделі дереккөздермен жұмыс істей
алады.
|
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау парақтары
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен сабақжоспарымды орындап үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды бағалау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не
білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?
1.
2.
|