Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
6.2В Алгебрлық өрнектер
|
Мектеп: № 15 орта мектеп
|
Күні: 12.12.2019 ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні: Құрақбаева Нұрсұлу
|
Сынып: 6
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Жақшаларды ашу. Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру
|
Осысабақтақолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.2.1.5 жақшаны ашу ережелерін білу;
6.2.1.6 коэффициент, ұқсас мүшелер ұғымдарының анықтамаларын білу;
6.2.1.7 алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындау;
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар:
жақша алдында «+» таңбасы болса, жақшаны ашу;
жақша алдында «-» таңбасы болса, жақшаны ашу;
көбейтудің үлестірімділік қасиетін білу;
ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару.
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушылар:
жақша алдында «+» таңбасы болса, жақшаны ашады;
жақша алдында «-» таңбасы болса, жақшаны ашады;
көбейтудің үлестірімділік қасиетін қоданып, жақшаны ашады;
жақша ішіндегі қосылғыштар екіден көп болғанда көбейтудің үлестірімділік қасиетін қоданып, жақшаны ашады;
ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
Пәнге тән лексика мен терминология:
- айнымалы;
- алгебралық өрнек;
- тепе-теңдік;
- айнымалының мәні;
- айнымалының мүмкін мәндері;
- коэффициент;
- әріпті бөлігі;
- ұқсас мүшелер;
- әріпті өрнектің мәні;
- өрнектерді тепе-тең түрлендірулері;
- өрнектерді ықшамдау.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
- егер жақшаның алдында «минус» таңбасы тұрса, онда ...;
- егер жақшаның алдында «плюс» таңбасы тұрса, онда …;
|
Құндылықтарды дарыту
|
Өзара пікір алмаса отырып, бір-бірлерінің ойларын бағалап, жауапкершілікті сезіну, өзара сыйластықпен бір командада жұмыс жасау. Құндылықтарды дарыту жұптық және топтық жұмыстар арқылы жүзеге асырылады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Оқушыларға алған математикалық білім мен дағдыларды практикада қолдану арқылы ғылыми дүниетанымның қалыптасуына ықпал етеді.
|
Бастапқы білім
|
Әріпті өрнек туралы түсінігі бар. Есептің шарты бойынша әріпті өрнекті құрастыра алады. Әріпті өрнектердің мәндерін таба алады. Бүтін өрнектерді түрлендірулерді орындай алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Бүгінгі сабақ тақырыбы, мақсатымен таныстыру.
Өтілген материалдарды еске түсіру мақсатында «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы арқылы шолу сұрақтары қойылады:
қандай өрнек алгебралық өрнек деп аталады?
қандай сандар өрнектегі айнымалының қабылдайтын мәндері деп аталады?
көбейтудің үлестірімділік қасиетін тұжырымдаңыз;
мысал келтіріңіз.
Үйге берілген тапсырма тексерілед.
Ой ширату жаттығуы: «Логикалық тапсырмалар».
1) Үстелдің 4 бұрышы бар. Егер, бір бұрышын кесіп тастағанда, оның неше бұрышы болады?
2) Екі таяқшаны алып тастау арқылы екі шаршы шығарып ал.
Бұл тапсырмалардың жауаптарын сынып болып талқылауды ұсыныңыз.
Топтық жұмыс: Өрнектерді ықшамдаңыз:
1) -(1 - x)- (5,1 + x)= ;
2) - (a - x - 3)- (x - a + 2)= ;
3) (a + 3,3 - a)- (3,3 + x)= ;
4) - (2,43 + x - b)- (2,43 + b - x)= ;
5) - (1,53 - x + 1)- (x - a - 2,53)= ;
6)-(a - x)- (5,1 + x)+ a - 5,1 = ;
7) (b - x)- (a - x)+ (a - b)= ;
8) -(a + 3,3) - (x - a) - 3,3 + x =
9) (2,43 + 1,1)- (b + 2,43)+ (b - 1,1)= ;
10) - (1,53 - x + a)- (x - 1,53 - a)- a = .
Жұптық жұмыс:
№
|
Тапсырма
|
жауаптар
|
дұрысы
|
1
|
|
2n
|
1 – 3
|
2
|
|
a – 2b
|
2 – 5
|
3
|
|
2x – 3y
|
3 – 1
|
4
|
|
14x
|
4 – 2
|
5
|
|
-7x + 13y
|
5 - 4
|
Оқулықпен жұмыс: №663,664,665,667 (1)
Рефлексия: Екі жұлдыз, бір тілек әдісі
Үйге тапсырма: №667 (2,3,4)
|
Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктелді. Әрбір тапсырма оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес, әрі оқу бағдарламасына сай дайындалды.
|
Сабақ үрдісінде оқушы өзін-өзі және бірін-бірі, сонымен қатар жұпта өзара бағалау іске асырылады.
|
Сабақ барысында оқушылардың өзін еркін сезінуіне назар аудару.
|
Достарыңызбен бөлісу: |