Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
8.4 А Жарықтың шағылуы
Күні:
Сынып:
|
Мектеп: ХББ НЗМ Атырау қаласы
Мұғалімнің аты –жөні: Алдигулова Н.Ж.
Қатысқандар саны: 10
Қатыспағандар саны:-
|
Сабақ тақырыбы
|
Жазық айна. Оптикалық кескін құру.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
ОМ 3жазық айнада алынатын оптикалық кескіннің сипаттамаларын және орналасу орнын анықтауға тәжірибені сипаттау;
|
Сабақ мақсаттары
|
Жазық айна туралы мағлұмат беру және жазық айнада пайда болатын оптикалық кескінді құрып үйрену.
|
Жетістік критерийлері
|
Сыни тұрғыда ойлау Зерттеу дағдылары
кескіннің кемінде үш қасиетін анықтай алады: жанына қарай ауыстырылған, тігінен, шынайы, дене секілді шамасы жағынан бірдей, айна алдындағы дене тұрған қашықтықта айна артында дәл сондай қашықтықта орналасқан;
айнадағы дене кескінінің қасиеттерін түсіндіру барысында, өз сөздерін пайдаланады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек.
Арнайы пәндік лексика мен терминология:
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
Жарық
|
Свет
|
light
|
Жарықтың шағылу заңы
|
Закон отражении света
|
Law of reflection of light
|
Түсу бұрышы
|
Угол падения
|
angle of incidence
|
Шағылу бұрышы
|
Угол отражения
|
angle of reflection
|
Айналық шашырау
|
Зеркальное отражение
|
mirroring
|
Оптикалық кескін
|
оптическое изображение
|
optical image
|
Жазық айна
|
Плоское зеркало
|
flat mirrors
|
Сфералық айна
|
Сферическое зеркало
|
spherical mirror
|
Симметрия
|
Симметрия
|
symmetry
|
Телескоп
|
Телескоп
|
telescope
|
перископ
|
перископ
|
periscope
|
кинопроектор
|
кинопроектор
|
Overhead Projector
|
Айна фокусы
|
Фокус зеркалы
|
focus mirrors
| Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:
Айна, о п т и к а л ы қ — беті тегіс, жарық сәулесін шағылдыратын және нәрсенің оптикалық кескінін беретін шыны немесе металл дене.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды орындау барысында өз бетімен жұмыстануға үйрету)
Оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру.
Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру
Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.
|
Пәнаралықбайланыстар
|
геометрия
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Есептер мысалын АКТ көмегімен ұсыну
|
Бастапқы білім
|
Жарықтың шағылу заңы
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3мин
Ой шақыру
7 мин
|
Қолайлы жұмыс ортасын қалыптастыру
1.Оқушылармен амандасу
2.Түгендеу
3.Сыныптың сабаққа дайындығы
«Миға шабуыл»
Сәйкестендіру
|
MN
SO
OD
OC
S
|
Түсу бұрышы Шағылдырушы бет
Жарық көзі
Шағылу бұрышы
Түскен сәуле
Нормаль сызығы
Шағылған сәуле
|
|
Таратпа парақшалар
|
Сабақтың ортасы
30 мин
|
І.Айнаның шығу тарихы
1) Ерте заманнан бастап,адамдар судың бетінен өз бейнелерін көріп,күнделікті өмірде пайдалану үшін тұрмыстық бұйым айнаны ойлап тапқан.Тарихқа жүгінсек алғашқы айналар Үнді елінде,Мысырда жасалған екен.Басында айнаны шыны тәрізді заттан,қаралау түсті обсидиан,қола мен күмістен дайындаған.ХІІ ғасырда венециялық шеберлер айна жасаудың құпиясын үйреніп алып,200 жылдан астам уақыт айна жасап,пайда тапқан.
Айна жасауда да математикалық өлшем мен есеп қажет. Ал жасалған айнаны дизайнерлер әшекейлеп халыққа қолданысқа береді.
2) Ал осы айна қалай жасалады екен?
Айна-бір беті шағылдырушы қабатпен қапталған,кескіні шағылысқан заттар бейнесін,суретін айнытпай көрсететін шыны немесе металл бұйым.
|