Сабақ Тақырыбы: Жемістер Өткізген



бет1/2
Дата18.02.2017
өлшемі242,31 Kb.
#9885
түріСабақ
  1   2
Тимирязев ауданы
Жаркен орта мектебі


Ашық сабақ
Тақырыбы: Жемістер

Өткізген: химия, биология пәнінің

мұғалімі

Досманова Аманкуль Исабековна

Жарқын ауылы

Сабақ тақырыбы: Жемістер

Сабақтың мақсаты: Жемістердің құрылысы, айырмашылықтары, адам өміріндегі маңызы жайлы түсінік беру.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: Жемістердің құрылысын, олардың бір – бірінен ерекшеліктерін ажырата білу

Дамытушылық: Жемістердің көптүрлілігін, кездесетін жерлерін және бұрыннан білетін білімдерін кеңейту

Тәрбиелік: Оқушыларды әсемдікке, сұлулыққа, табиғатты қорғай білуге тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Аралас ( топтық, топтастыру)

Сабақ әдісі: В.Ф.Шаталовтың технологиясы, сын тұрғысынан ойлау әдістемесінің

(СТО) элементтері


Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру бөлімі.Оқушылармен амандасу (Good afternoon children ) Сынып оқушыларын 3 топқа бөлу. Презентация бойынша сурет көрсетіп сабақтың тақырыбын анықтау. Сабақтың тақырыбын және мақсатын таныстыру.

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. «Өсімдіктердің жыныстық көбеюі. Тозаңдану мен ұрықтану» тақырыбы. Әр бір топқа 5-ұпайдан беріледі

І тапсырма. «Кім жылдам».

І топ

1.Аталық және аналық жыныс жасушаларының қосылуы. (ұрықтану)

2.Гүлдің көбеюге қатысатын бөлімдері. (аталық)

3.Қосарлы ұрықтануды ашқан ғалым. (Навашин)

4.Айқас тозаңданудың түрлері. (жел және бунақденелілер арқылы)

5.Белгілі ретпен орналасқан ұсақ гүлдер тобы. (Гүлшоғырлар)

ІІ топ

1.Бір гүлдің өз аталық тозаңының сол гүлдің аналығының аузына түсуі. (өздігінен)

2.Ұрықтанған соң жатыннан дамиды. (жеміс)

3.Шие,алхоры,алма ағаштары қандай тозаңдану түрі.(бунақденелілер)

4.Аналықтың ең жуан жері (жатын)

5.Тозаңдану түрлері.(айқас және өздігінен)

ІІΙтоп(тест жұмысы)

1.-------------- жіпше мен тозаңқаптан тұрады. (В)

А)жұмыртқа жасушасы В)аталық С)аналық Д)тозаң дәндері

2.--------------- тозаңқапта қалыптасады.(А)

А)тозаң дәндері В)тостағанша С)жапырақшалар Д)аналық жыныс жасушалары

3. Ашық реңді, хош иісті, тозаңдары өте ірі және тәтті шірне бөлетін тозаң түрі.... (С)

А)өздігінен В)айқас С)бунақденелілер арқылы Д)жел арқылы

4.Аналық жыныс жасушалары -------------- орналасқан.(А)

А)жатында В )аталықта С)жіпшеде Д)жапырақшаларда

5. Аналық ------------------ түзілген (С)

А)жұмыртқа мен жұмыртқа жасушасынан В)тозаңдар мен жіпшелерден С)жатыны,мойны және аналық аузынан Д)тозаң дәндері мен тұқымнан

Қосымша тапсырма: «Биологиялық пошта» ойыны.

І топ

Гүлге тән белгілерді жинаңыз.

ІІ топ

Жапыраққа тән белгілерді жинаңыз.

ІІІ топ

Сабаққа тән белгілерді жинаңыздар.

1.Жіпше мен тозаңқаптан тұрады.

2.Жер асты және жер үсті мүшелерін жалғастырады.

3.Жай шатырлы өсімдік.

4.Газ алмасу,су буландыру жасушалары болады.

5.Сыртқы және ішкі қабықшасы бар жасуша.

6.Буын және буын аралығы болады.

7.Бүкіл тірі ағзаларға керекті қоректік зат түзіледі.

8.Өркеннің орталық тірек бөлімі.

9.Бағаналы және борпылдақ жасушалары бар.

ІІІ. Жаңа сабақ: cабақтың тақырыбын жұмбақты шешу арқылы ашамын.

Бұтақта ілініп тұрамын,
Піскенде себетке құладым.
  (Жемістер-фрукты-fruit) Оқушылар өздеріне берілген тақырыппен жұмыс істейді (постер қорғайды) 5ұпай

Ι-топ: Шырынды жемістер

ΙΙ-топ; Құрғақ жемістер

ΙΙΙ-топ: жемістердің пайдасы

Жемістер - өсімдіктер гүлдеп болғаннан кейін ұрықтанған аналық жатынының жеміске айналуы.



Жемістер


Шырынды жемістер Құрғақ жемістер

Шырынды жемістер



Алма Шие Алхоры Жүзім Қарлыған

(сүйекті шырынды) (сүйекті шырынды) (жидек) (жидек)
Жидек жемістер

жүзім қызанақ қара алқа қарақат қарлыған

(крыжовник)

Жидек тәрізді
апельсин лимон мандарин
Сүйекті шырынды жемістер

өрік шие алхоры шабдалы
Құрғақ жемістер




Дәнек тұқымша бұршаққап бұршаққын қанатты қауашақ жаңғақ

жеміс

жинақталған

жеміс

  1. Дәрумендер: Витамин деген терминді 1912 жылы поляк ғалымы К.Фрунт ұсынған. Ол латынның “vita”- өмір, “amin”- қажетті деген сөздерінен тұрады




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет