ҰМЖ
|
Мектеп:
|
Болашақ селолық округі №10 орта мектебі
|
Сынып: 6
|
Мұғалім:
|
Жексенгалиева Нуршат Амантаевна
|
Қатысқандар саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақ тақырыбы:
|
Компьютердің қызметі
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
|
6.1.1.2 – компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекетін түсіндіру
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
компьютердің негізгі құрылғылары туралы білу
Оқушылардың басым бөлігі
Компьютердің негізгі құрылғыларының атқаратын қызметіне қарай ажырата алу.
Кейбір оқушылар
Компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекетін сипаттау.
|
Тілдік мақсаттар
|
Терминология:
Жүйелік блок– system unit
Аналық тақша – материнская плата - motherboard
Орталық процессор - централный процессор – central processor
|
Құндылықтарды дарыту
|
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу.
Біздің басты міндетіміз – өндірісті, білім мен ғылымды біріктіру, инновациялық-индустриялық кластерлерді дамыту. Сондықтан елімізде ғылым саласының шешуші реформалары, білім беру жүйесін жаңғырту жүргізілуде, техникалық және кәсіби мамандарды даярлаудың жаңа тиімді жүйесі жасалды.
|
Пәнаралық байланыстар
|
ағылшын тілі термонологияны қолданам
|
Алдыңғы білім
|
Компьютердің негізгі құрылғыларын еске түсіре отырып олардың қызметтерімен танысу.
|
Сабақ барысы
|
Сабақты жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
|
Сабақтың басы
5 минут
|
Ұйымдастыру. Амандасу. Сабақ қатысын тексеру.
Топқа бөлу, топ басшысын сайлау (жасырын стикер арқылы сайланады), бағалау парақшасымен таныстыру
Оқушының
aты-жөні
|
№ 1
|
№ 2
|
№ 3
|
Қорытынды бaғa
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Әр тaпсырмaғa жоғaры ұпaй: 3 ұпaй
Бaрлығы: 9 ұпaй
7 - 9 ұпaй – «5»; 4 - 6 ұпaй- «4»; 1 – 3 ұпaй – «3».
|
«Қимақағаз» әдісі. Оқушылар үстел үстінен қиылған қағаздарды алып суреттерді құрастырады. Құрастырылған суреттерден аналық тақша мен қоректену блогы бейнесі шығады.
Құрастырылған суреттер бойынша үш топқа бөлінеді және топ мүшелері жаңа тақырыптың компьютердің құрылғылары туралы екендігін біледі.
І-топ–Аналық тақша
ІІ-топ–Жүйелік блок
ІІІ-топ–Орталық процессор
«Миға шабуыл» әдісі. Аналық тақша, Жүйелік блок, Орталық процессор деген не?
|
Қима қағаз
|
Сабақтың
ортасы
17 минут
|
Тапсырма №1 Топтық жұмыс
«ЖИГСО» әдісі: Берілген тапсырмаларға жауап беру
І Топ
1. Аналық тақша және оның атқаратын қызметі.
2. Аналық тақшаның көлемдері мен өлшемдерінің әр түрлі болуына не себепті маңызды?
ІІ Топ
1. Жүйелік блок және оның қызметі.
2. Жүйелік блоктың көлемдері мен өлшемдерінің маңыздылығы
ІІІ топ
1. Орталық процессорды сипаттау және құрамын анықтау.
Дескриптор:
Аналық тақша және оның атқаратын қызметін біледі;
Аналық тақшаның көлемдері мен өлшемдерінің маңызын атайды;
Жүйелік блок және оның қызметі біледі;
Жүйелік блоктың көлемдері мен өлшемдерінің маңыздылығын атайды;
Орталық процессорды сипаттайды;
Орталық процессордың құрамын анықтайды.
№2 Тапсырма. «Ойлaн, жұптaс, бөліс» әдісі.
1- тапсырма:
Барлық компьютердің негізгі құрылғыларын ережеге сай өз порттарын тауып жалғау.
2- тапсырма:
Жүйелі блоктың ішіндегі барлық құрылғыларын шлейф арқылы ажыратып, қайта жалғап көрсету.
3- тапсырма.
Аналық тақшаны шашып қайта құрастыру.
Дескриптор:
1. Компьютердің негізгі құрылғыларын ережеге сай өз порттарын тауып жалғай алады.
2. Жүйелік блоктың ішіндегі барлық құрылғыларын шлейф арқылы ажыратып, қайта жалғап көрсете біледі.
3. Аналық тақшаны шашып қайта құрастыра алады.
|
Постер
Құрылғылар
|
Сабақтың соңы
10 минут
Кері байланыс 3 минут
|
№3 Тапсырма
Жеке жұмыс – «Каһооt» арқылы тест тапсырмаларына жауап беру. Ол үшін оқушылар компьютерге отырып жауап береді.
Оқушылар берілген код бойынша тіркеледі және өз аты жөндерін жазады.
Тест сұрақтары:
1.Компьютердің негізгі құрылғыларының бірі:
А) веб-камера
В) принтер
С) Пернетақта
Д) сканер
2. Аналық тақша деген не?
А) Компьютер миы
В) Компьютердің сыртқы құрылғысы
С) Монитор
Д) Бас тақта
3. Жүйелік блоктың қызметі
А) Өңдеуші құралдар орналасатын негізгі бөлігі
В) Ақпарат шығаратын құрылғы
С) Компьютерді басқаратын құрылығы
Д) Компьютердің сыртқы құрылғысы
4. Орталық процессор:
А) материнская плата – motherboard
В) процессор – system unit
С) централный процессор – central processor
Д) мышка – mouse
5. Жүйелік блоктың өлшемімен көлемі қалай есептеледі?
А) мегагерцпен өлшенеді
В) гегагерцпен өлшенеді
С) Мгбайтпен өлшенеді
Д) Ггбайтпен өлшенеді
Дескриптор:
1. Компьютердің негізгі құрылғыларын ажырата біледі
2. Аналық тақшаға анықтама бере алады.
3. Жүйелік блоктың қызметін ажырата біледі.
4. Орталық процессор терминін ажырата алады.
5. Жүйелік блоктың өлшемі мен көлемін есептеу жолын біледі.
Бағалау бетшесі:
Бaғaлaу. (4 мин) Топ бaсшысы бaғaлaу пaрaқшaсы aрқылы топ мүшелерін бaғaлaғaн бетшесімен тaныстырaды.
Үйге тапсырма (1минут)
«Компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекетін түсіндіру» тақырыбын оқу.
«Бес саусақ» әдісі Балалар параққа алақандарын қойып, оны жиегімен қаламмен айналдырып өтеді. Осыдан соң олар сабақ туралы мынандай сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына жазады:
1.«Бас бармақ»- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды?
2. «Балалы үйрек»- бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым?
3. «Ортан терек»- ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым?
4. «Шылдыр шүмек»-шынайылық. Сабақмаған ұнадыма? Неліктен?
5 «Кішкентай бөбек»-көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді
Қалай сезіндім?
|
Смартфон
слайд
Оқулық
Қағаз, қалам
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Оқушылардың жұмыстарына бағыт – бағдар беру арқылы қолдау көрсетіледі.
Оқу мақсатына негіздей отырып, сабақ мақсатын жазғанда саралау жүргізілді.
«Миға шабуыл» әдістің тиімділігі: Оқушыға сұрақ қою, проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді.
«Ойлaн, жұптaс, бөліс» әдісінің тиімділігі: Оқушылардың есте сақтау қабілеті (мұқият тыңдалым) сақталады. Өз ойын ашық айта алады. Оқушылардың оқылым, айтылым, тындалым, жазылым дағдылары қалыптасады.
«Галереяны шарлау» әдісінің тиімділіг: Талқыланған мәселе, дайындалған постер бойынша қорытынды жұмыс арқылы өз идеяларын және ерекше идеялар ұсына алады.
«Бес саусақ» әдісінің мақсаты: Оқушының бір-біріне бес саусақтай бірігуіне ықпал ету
Бас бармақ – басты мәселе
Балалы үйрек – бірлесу
Ортан терек – ойлану
Шылдыр шүмек – шынайылық
Кішкентай бөбек – көңіл-күй ахуалы
Компьютердегі тәжірибелік жұмысқа «Каһооt» арқылы оқушылар компьютердің негізгі құрылғыларын сипаттап ажырата білді, саралап жүзеге асырды және түсіндіре алды. Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып компьютердің негзгі құрылғыларының көлемдерімен өлшемдерін маңыздылығын айта білді және мысалдар келтірді
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз?
|
Ынтaлaндыру, қолдaу көрсету, қaлыптaстырушы бaғaлaу
Оқушылaр өзaрa бaғaлaйды;
Критериaлды бaғaлaу
Жұппен жaсaғaн жұмыстaрын өзaрa бaғaлaйды.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Өз сaбaғыңызды тaлдaу үшін осы бос орынды пaйдaлaныңыз. Сол жaқтa берілген сұрaқтaрғa жaуaп беріңіз.
|
Қорытынды бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?
1.
2
|