Сабақ тақырыбы: Конус және қиық конус көлемдері. Бөлім. Денелер көлемдері



Дата27.10.2022
өлшемі1,78 Mb.
#155291
түріСабақ
Байланысты:
конус, киык конус колемдеры
3 11 ОГН приложение 2 (1), Иррациональные уравнения и их системы, 1 семестр , Поурочный, Ұлттық тарихи жәдігерлерді сақтау НО-221, Ұлттық тарихи жәдігерлерді сақтау НО-221 (1)

ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
ИННОВАЦИЯЛЫҚ ЕВРАЗИЯ УНИВЕРСИТЕТІНІҢ ЖОҒАРЫ КОЛЛЕДЖІ

САБАҚ ТАҚЫРЫБЫ: Конус және қиық конус көлемдері.



Бөлім.

Денелер көлемдері

Мұғалімнің аты-жөні:

Карибаева Н.Х.



Күні:




Топ







Қатысқан оқушылар саны:



Қатыспаған оқушылар саны:



Сабақ тақырыбы:

Конус және қиық конус көлемдері.

Оқу бағдарламасына сілтеме



конустың және қиық конустың көлемін табу формуласын қолданады;

Сабақтың мақсаты



  1. Конустың көлемін табу формуласын қолданады;

  2. Қиық конустың көлемін табу формуласын қолданады;

Оқушылар айналу денелердің көлемдері формулаларын есептерде шығаруда қолданады.

Бағалау критерийлері

  1. конустың және қиық конустың көлемін табу формуласын дұрыс қолданады;

Формулалармен ережелерді дұрыс қолданып, есеп шығарудың тиімді жолын табады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:
Конус-Cone,
Қиық конус-Truncated Cone
Көлем- Volume
Биіктігі-height
Жасаушысы-slant heigh
Кіші табан радиусы-little radius
Үлкен табан радиусы-big radius

Құндылықтарды дарыту

Жұппен жұмыс жасауда жауапкершілікпен тапсырмаларды орындап, топпен жұмыста ынтымақтастық пен бір-бірінің ой-пікірлеріне құрметпен қарап, бір шешімге келеді. Оқу іс-әрекеттерін жүзеге асыру барысында сыни ойлау негізінде шығармашылқ тұрғыда жұмыс жасауға қалыптасады.



Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы





Оқушылар мен амандасады, түгендейді, көңіл-күйлерін анықтайды.
Үй тапсырмасын интербелсенді тақта көмегімен жұптар бірін-бірі бағалайды. Туындаған сұрақтарды ұжыммен талқылайды.
Сабақтың оқу мақсатымен таныстырады, оқушылармен бірлесе талдайды.
«Ой қозғау»: дұрыс көпжақтың, пирамиданың, қиық пирамиданың, призманың және оның түрлерінің анықтамалары.

Сабақтың ортасы



Өткенді еске түсіру


4. Жаңа білім





Оқушыларға теореманы беріңіз, қиық конустың көлемін қорытып шығаруды ұсыныңыз.
Топтық жұмыс
Оқушылар топпен жұмыс жасайды - әрбір топ бір айналу дене туралы презентацияны дайындайды, презентацияда айналу дененің суреті, анықтамасы, элементтер туралы мәлімет болу керек.
Оқушыларға карточкаларды таратып, кестені толтыруға ұсыныңыз:



Айналу дененің атауы

анықтама

сызба

Элементтердің анықтамалары

Цилиндр









Конус









Қиық конус









Шар









Топтық тапсырма
Оқушыларды топқа бөліңіз.
1- топ. Конус жасаушысы 4- ке тең және табан жазықтығымен 300 бұрыш жасайды. Конустың көлемін тап.
Sк.б.б. =πRL

Sк.б.б. =
2- топ. Радиусы 12 см және бұрышы 2700 сектордан конус жасаған. Конустың көлемін тап?

3-топ . Конус жасаушысы 4-ке тең және 600 көлбеу орналасқан.Конустың көлемін тап?
Жауабы: 


Деңгейлік тапсырмалар
А деңгей
Конус табанының радиусы 85 см, ал жасаушысы мен конус осі арасындағы 300. Конус көлемін табыңдар.
В деңгей
Тең қабырғалы конустың толық бетінің ауданы S-ке тең. Конустың көлемі неге тең?
С деңгей
Тең қабырғалы конустың толық бетінің ауданы мен көлемін табыңдар. Конус биіктігі Н.


Өзін-өзі бағалау
7. Сабақты қорытындылау

Дескриптор

+/-

Конустың және қиық конустың көлемін біледі




Конустың көлемін есептерге қолдана алады




Қиық конустың көлемін есептерге қолдана алады







сызғыш, интерактивті тақта

Сабақ соңы

Жалпы бағалау жүргізу
Сабақты қорытындылыу. Кері байланыс жүргізу.





Үй тапсырмасын беру.
703
Конус табанының ауданы Q, ал бүйір бетінің ауданы P. Конустың көлемін есептеңдер.
704
Конустың биіктігі табанының диаметріне тең. Биіктігі Н-қа тең болса, конустың көлемін есептеңіз.
708
Қиық конустың табанының радиустары 3 см,6 см, ал жасаушысы 5 см. Қиық конустың көлемін есептеңіз.





Қосымша ақпарат

Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Кеңістікті дұрыс қабылдау, дұрыс бейнелеуді қадағалау, көмектесу.
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? Конус түрлерін зерттеу. «Қауіпсіз аймақ» туралы қосымша.
Appendix IVB

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

1.Жауаптарын тыңдау арқылы.


2. Формативті бағалау



Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-ні қолдану
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие элементі)
Тарих, география, бейнелеу, архитектурамен байланыс.
Топ ережесін сақтау.
Интерактивті тақтаны шектеулі қолдану.

Рефлексия
-Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты?
-Бүгін оқушылар нені үйренді?
-Оқыту ортасы қандай болды?
-Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма?
- Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?
-Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?



Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты).
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?






Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет