Пән: әдебиет
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 20
Күні: 13.03.2017
Сынып: 5 «А»
|
Мектеп:
«Қалалық көпсалалы қазақ мектеп –гимназиясы» КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Идрышева Қорлан Думановна
Қатысқандар саны: 26
Қатыспағандар саны: 1
|
Сабақ тақырыбы: Мұқағали Мақатаев «Фантазия» өлеңі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Мұқағали Мақатаев өмірі мен шығармашылығымен таныстыру, «Фантазия» өлеңінің тақырыбы мен идеясын ашу.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
Мұқағали Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығымен танысады. Бір-бірімен етене араласа, ой өрісі дамиды. Өзін еркін сезінуді үйренеді. Бір бірін бағалайды. Жылдамдыққа үйренеді.
«Фантазия» өлеңін оқиды, мазмұнын біледі.
Көптеген оқушылар:
Өлең мазмұнын өз сөзімен айта алады, сұрақтар қоя алады, өлең құрылысына талдау жасай алады
Кейбір оқушылар:
Тақырыпқа сай өлең шығара алады. Ертегілермен салыстыра алады
Берілген тапсырмаларды орындайды.
|
Бағалау критерийлері
|
Әр оқушыға бағалау парағы таратылып, өз білімдерін бағалап отырады.
Оқушының
аты – жөні:
|
Үй тапсырмасы
|
Ізденімдік жұмыс
|
Сұрақ-жауап
|
Топтық жұмыс
|
Шығармашылық жұмыс
|
Жалпы ұпай
|
Жиынтық баға
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады.
|
Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз
|
Пәнге тән лексика мен терминология:
Фантазия – ой елестете білуге қабілеттілік,қиял
Жай – найзағай, жасыл (табу сөз)
Қат - қабат деген мағынаны беретін сөз
Галилео Галилей – ХҮІ-ХҮІІ ғасырда өмір сүрген Италияның атақты ғалымы
Николай Коперник – ХҮІ ғасырда өмір сүрген поляктың ұлы ғалымы
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
Құндылықтарды дарыту
|
Бір-бірімен етене араласа, сыйлауға, тыңдауға үйрету.
Тілді құрметтеуге деген сүйіспеншілігі артады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Қазақ тілі, тарих,музыка
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Электрондық тақтадан слайд көрсетіледі, тапсырмаларды оқып орындайды, сөздік жұмыспен танысады, әуенді тыңдайды, бейнебаянды көреді.
|
Бастапқы білім
|
Қуандық Шаңғытбаевтың «Сабалақ» атты өлеңі бойынша сұрақтар
«Зымыран» ойыны арқылы бір-бірінің сұрақтарына жауап береді
Абылай туралы дерек (қабілетті оқушымен жұмыс)
|
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Сабақ басында:
түгендеу, топқа бөлу
Мұқағали Мақатаевтың «Ойхой, қазақ даласы, не көрмедің?» өлеңі көмпьютерден тыңдалады.
Ақынның өмірі және шығармалары туралы талқылаймыз (ізденім жұмыстары)
«Менің анкетам» өлеңін оқимын
|
қима қағаздар (Ертегі кейіпкерлерінің аттары)
АКТ
Слайд «Қазақ даласы»
|
Сабақтың ортасы
|
Фантазия сөзіне ассоцияция құру
Өлеңді іштей оқып, танысады
Сөздікпен жұмыс
Топтық жұмыс
1-топ: өлең мазмұнын талқылайды
2-топ: сатылай кешенді талдау
3-топ: көркем сөздердің мағынасын ашу
4-топ: ертегідегі қиял мен бүгінгі шындық (салыстыру)
Шығармашылық тапсырма
1-топ: Сөзжұмбақ шешу
2-топ: 5 жолды өлең құрау (Мұқағали,Фантазия)
3-топ: «Мұқағалиға хат»
4-топ: «Буриме» әдісі бойынша өлең жазу
|
Стикер, фличарт, маркер, үлестірме материалдар
|
Сабақтың соңы
|
Не білемін? Не білдім? Нені білгім келеді?
Әр топтан өз ойларын жеткізеді.
Сабақтан ой түйеді
Үйге тапсырма:
1. «Менің қиялымдағы болашақ әлем» тақырыбына эссе немесе сурет салу
2. Мұқағали өмірінен қызықты мәліметтер, фотосуреттер табу
3. Өлеңді жаттау
|
БББ кестесі
Бағалау парағы
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды
меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
• Қосымша деңгейлік тапсырмалар беру арқылы
|
• Сұрақтар қою, талдау жұмыстарын тексеру арқылы
|
Көзге арналған жаттығу
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Нәтижесінде:
Сабақ мақсаты шынайы. Оқушылар бүгінгі сабақта ақын шығармаларымен таныса отырып, «Фантазия» өлеңінің тақырыбын аша алды. Ертегілермен салыстыра талдады. Сыныптағы ахуал жақсы деңгейде болды.
Жетістігім:
Өздерін еркін ұстап, ойларын жеткізе білді. Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды.
Кемшілігім:
Мен берілген уақытты үнемдей алмадым.
Дамытамын:
Өз жоспарыма уақытты шектеп отыру, тапсырмаларды уақытқа сай дайындау сияқты түзетулер енгіздім.
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: Өлең тақырыбын оқушыларға ашқызу
2: Ертегілермен салыстыра талдату
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: өткен тақырып пен жаңа сабақты байланыстыру
2: оқушылардың өз ойын еркін жеткізе алуы
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Қабілетті оқушыларға қосымша тапсырмалар беру
|
Достарыңызбен бөлісу: |