Сабақ тақырыбы: Мұқағали Мақатаев «Фантазия» өлеңі Осы сабақта қол жеткізілетін оқу



Дата08.09.2017
өлшемі64,56 Kb.
#30338
түріСабақ

Пән: әдебиет

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 20

Күні: 13.03.2017

Сынып: 5 «А»

Мектеп:

«Қалалық көпсалалы қазақ мектеп –гимназиясы» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Идрышева Қорлан Думановна

Қатысқандар саны: 26

Қатыспағандар саны: 1

Сабақ тақырыбы: Мұқағали Мақатаев «Фантазия» өлеңі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Мұқағали Мақатаев өмірі мен шығармашылығымен таныстыру, «Фантазия» өлеңінің тақырыбы мен идеясын ашу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Мұқағали Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығымен танысады. Бір-бірімен етене араласа, ой өрісі дамиды. Өзін еркін сезінуді үйренеді. Бір бірін бағалайды. Жылдамдыққа үйренеді.

  • «Фантазия» өлеңін оқиды, мазмұнын біледі.

Көптеген оқушылар:

Кейбір оқушылар:

  • Тақырыпқа сай өлең шығара алады. Ертегілермен салыстыра алады

  • Берілген тапсырмаларды орындайды.




Бағалау критерийлері

Әр оқушыға бағалау парағы таратылып, өз білімдерін бағалап отырады.


Оқушының

аты – жөні:



Үй тапсырмасы

Ізденімдік жұмыс

Сұрақ-жауап

Топтық жұмыс

Шығармашылық жұмыс

Жалпы ұпай

Жиынтық баға


























Тілдік мақсаттар

  • Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады.



  • Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз






  • Пәнге тән лексика мен терминология:

  • Фантазия – ой елестете білуге қабілеттілік,қиял

  • Жай – найзағай, жасыл (табу сөз)

  • Қат - қабат деген мағынаны беретін сөз

  • Галилео Галилей – ХҮІ-ХҮІІ ғасырда өмір сүрген Италияның атақты ғалымы

  • Николай Коперник – ХҮІ ғасырда өмір сүрген поляктың ұлы ғалымы

  • Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:





Құндылықтарды дарыту

Бір-бірімен етене араласа, сыйлауға, тыңдауға үйрету.

Тілді құрметтеуге деген сүйіспеншілігі артады.



Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі, тарих,музыка

АКТ қолдану дағдылары

Электрондық тақтадан слайд көрсетіледі, тапсырмаларды оқып орындайды, сөздік жұмыспен танысады, әуенді тыңдайды, бейнебаянды көреді.

Бастапқы білім

Қуандық Шаңғытбаевтың «Сабалақ» атты өлеңі бойынша сұрақтар

«Зымыран» ойыны арқылы бір-бірінің сұрақтарына жауап береді

Абылай туралы дерек (қабілетті оқушымен жұмыс)


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақ басында:

түгендеу, топқа бөлу

Мұқағали Мақатаевтың «Ойхой, қазақ даласы, не көрмедің?» өлеңі көмпьютерден тыңдалады.


  • Ақынның өмірі және шығармалары туралы талқылаймыз (ізденім жұмыстары)

  • «Менің анкетам» өлеңін оқимын



қима қағаздар (Ертегі кейіпкерлерінің аттары)

АКТ


Слайд «Қазақ даласы»

Сабақтың ортасы

  • Фантазия сөзіне ассоцияция құру

  • Өлеңді іштей оқып, танысады

  • Сөздікпен жұмыс



Топтық жұмыс

1-топ: өлең мазмұнын талқылайды

2-топ: сатылай кешенді талдау

3-топ: көркем сөздердің мағынасын ашу

4-топ: ертегідегі қиял мен бүгінгі шындық (салыстыру)

Шығармашылық тапсырма

1-топ: Сөзжұмбақ шешу

2-топ: 5 жолды өлең құрау (Мұқағали,Фантазия)

3-топ: «Мұқағалиға хат»

4-топ: «Буриме» әдісі бойынша өлең жазу


Стикер, фличарт, маркер, үлестірме материалдар

Сабақтың соңы

Не білемін? Не білдім? Нені білгім келеді?

Әр топтан өз ойларын жеткізеді.

Сабақтан ой түйеді
Үйге тапсырма:

1. «Менің қиялымдағы болашақ әлем» тақырыбына эссе немесе сурет салу

2. Мұқағали өмірінен қызықты мәліметтер, фотосуреттер табу

3. Өлеңді жаттау

БББ кестесі

Бағалау парағы



Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?



Бағалау – оқушылардың материалды

меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қосымша деңгейлік тапсырмалар беру арқылы

Сұрақтар қою, талдау жұмыстарын тексеру арқылы

Көзге арналған жаттығу

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Нәтижесінде:

Сабақ мақсаты шынайы. Оқушылар бүгінгі сабақта ақын шығармаларымен таныса отырып, «Фантазия» өлеңінің тақырыбын аша алды. Ертегілермен салыстыра талдады. Сыныптағы ахуал жақсы деңгейде болды.

Жетістігім:

Өздерін еркін ұстап, ойларын жеткізе білді. Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды.

Кемшілігім:

Мен берілген уақытты үнемдей алмадым.

Дамытамын:



Өз жоспарыма уақытты шектеп отыру, тапсырмаларды уақытқа сай дайындау сияқты түзетулер енгіздім.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Өлең тақырыбын оқушыларға ашқызу

2: Ертегілермен салыстыра талдату

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: өткен тақырып пен жаңа сабақты байланыстыру

2: оқушылардың өз ойын еркін жеткізе алуы

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Қабілетті оқушыларға қосымша тапсырмалар беру



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет