|
|
Садирисламова Аягоз Абуталиповна,
Ж.Жабаев атындағы №11жалпы орта мектебінің биология пән мұғалімі.
ОҚО, Түркістан қаласы
|
Сабақ тақырыбы:
|
Ми Ми бөлімдері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты
|
7.1.7.4.Орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру.
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар:.
|
1. ми бөлімдерінің атқаратын жұмысын,қызметін біледі
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
2. Топтық жұмысты бірлесе орындап,сұрақтарға жауар бере отырып өз беттерінше жұмыс жасайды.
|
Кейбір оқушылар:
|
3. Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды,тақырып бойынша мәліметтерге дәлелдер келтіре алады.
|
Бағалау критерийі
|
Сұраққа жауап береді, жауаптарын дәлелдейді. Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады
|
Тілдік мақсат
|
Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады. Пәнге тән лексика мен терминология:
Сөздік
Қазақша
|
Орысша
|
ағылшынша
|
нейрон
|
нейрон
|
neuron
|
аксон
|
аксон
|
axson
|
дендрит
|
дендрит
|
dendrite
|
Жұлын
|
позвоночник
|
spin
|
Жүйке
|
нерв
|
socket
|
ми
|
мозг
|
The brain
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Жүйке жүйесі .........мен ..... тұрады Мидың атқаратын қызметі........... Жұлыннан 31жұп ............
|
Құндылықтарға баулу
|
Сабақ барысында жұптық және топтық жұмыс кезінде бір-біріне құрмет көрсету , бағалау кезінде шынайы, ашық болу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Ағылшын. Орыс т . Қазақ т
|
Алдыңғы тақырып
|
Оқушылар нені біледі, білу керек:
Жұлын мен жүйке жүйесінің қызметін,үлкен ми сыңарын
|
Сабақ барысы
|
Жоспарлаған
уақыт
|
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2мин
1мин
2мин
|
1.Ұйымдастыру:
Cәлемдесу: Саламатсыңдар ма оқушылар. Good morning children! Жағдайларың жақсы ма? How are you
Бүгін ақпан айының он алтысы( үш тілде айту)
Оқушыларды түгелдеу. Психология ахуал орнату
2.Мозайка әдісі : қиылған суреттерді құрастырып топтарға бөліп алу
1-топ «Жүйке жүйесі» 2-топ «Жұлын» 3-топ «Үлкен ми сыңары»
|
Оқулық,
интерактивті тақта
|
Сабақтың ортасы
10 мин
2мин
3мин
3мин
3мин
2мин
2мин
1мин
2мин
3мин
|
Оқушыларды топқа бөліп алған соң рухани жаңғыруға түсініктеме беріп жаңа сабақты бастаймын . Ми- латын тілінен еncephalon деп аталады.сүтқоректілерде мінез-құлыққа жауапты орталық нерві жүйесінің меңгеру тобы. ми баста бассүйек қуысында орналасқан. ол мынадай бөлімдерден тұрады: сопақша ми, ми көпірі, ортаңғы ми, мишық,аралық ми.
«Сыр сандық» Ми құрылысына бейнебаян көрсету,
|