Пән: Жаратылыстану
Ұзақ мерзімді жоспар
Бөлім:
Күні:
Сынып: 4
|
|
|
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Өсімдіктерді қалай қорғаймыз?
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары оқу бағдарламасына сілтеме
|
4.2.1.6 өсімдіктерді қорғау жолдарын ұсыну
4.1.2.2 алынған нәтижесін оқушы таңдаған формада ұсыну
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушы: бақылау арқылы өсімдіктерді қорғау жолдарын ұсынады
Көптеген оқушы: өз өлкесіндегі табиғатты қорғау бірлестіктерінің қызметтерін сипаттайды
Кейбір оқушы: бақылау нәтижесінде Қызыл кітаптың өсімдіктерді қорғаудағы маңызын дәлелдейді
|
Бағалау критерийлері
|
Өсімдіктерді қорғау жолдарын ұсынады;
Өсімдіктер бақылау нәтижесін түрлі формада ұсынады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар жасай алады: оқушылар өз аймағындағы сирек кездесетін өсімдіктерді бақылау жолдарын ұсынады.
Пәнге тән лексика және теминология: Таралу, өздігінен таралу
Диалогке/ жазуға пайдалы сөз тіркестері: Өсімдіктерді қалай қорғауға болады?
Жануарлар өсімдіктің таралуына қалай көмектеседі?
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушылар өз аймағындағы сирек кездесетін өсімдіктерді бақылау жолдарын ұсынуда топпен орындау кезінде ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық құндылықтары жүзеге асады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Дүниетану пәнімен табиғаттың әсері
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интербелсенді тақтамен кесте толтырады
|
Бастапқы білім
|
Өсімдіктің мүшелерін, олардың атқаратын қызметін біледі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
|
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5минут
|
Амандасудан кейін оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді
«Ұ»Ойын «Сыйқырлы сандықша»
Оқушылаға сандықтың ішінде ең әдемі, ақылды, сұлу адамның бар екендігі айтылады. Әр оқушы сандықтың ішіндегі айнадан өз бейнесін көріп, көңілдері көтеріледі.
Жаңа топ құру
Гүл құрастыру арқылы топқа бөлу.
|
|
Сабақтың ортасы
5 минут
7 минут
|
Тапсырма
(Ж)Өсімдіктер жайлы бейнематериал көрсетіледі.
Тапсырма
«Семантикалық карта» стратегиясы бойынша оқушылар жаңа ұғымның өзіне тән ерекшеліктерін, қасиеттерін, қызметін, маңызын танып анықтайды, зерттейді.
Өсімдік түрі
|
Дәрілік
|
Қызыл кітапқа енген
|
Жоғарғы сатыдағы
|
Төменгі сатындағы
|
Жалбыз
|
+
|
|
|
|
Итмұрын
|
|
|
|
|
Шырша
|
|
|
+
|
|
Бетеге
|
|
|
|
|
Қандыағаш
|
|
|
|
|
Венн диаграммасы.
Оқушылар Қызыл кітапқа енген өсімдіктер мен енбеген өсімдіктерді ажырата отырып жазып, олардың ортақ қасиеттерін сипаттауы керек.
Өсімдіктер: Қызыл қайың, итмұрын, жүзім, қандыағаш, бетеге, лалагүл, жцуа, жоңышқа, құндызшөп, рауцағаш, қызғалдақ, алоэ, асқабақ, арша, жалбыз
Қызыл кітапқа
енген
Қызыл кітапқа енбеген
Дискриптор:
1. Видеоны көреді.
2.өсімдіктердің ерекшелігін түсінеді
3.Өсімдіктерді қалай қорғау керектігін түсінеді.
ҚБ.саты бойынша
2.Тапсырма.(ЖЖ) «Жұптас-Ойлан-бөліс» бойынша оқушылар жұптасу арқылы тапсырманы орындау.
Мен өсімдіктерді қалай қорғаймын? Оқушылар дайындап әкелген таратпа парақтарына ағашқа бекітілген жапсырмаларға адамдардың табиғатта өзін ұстау ережесін жазады.
(Жауаптары: табиғат аясында қоқыстарды, сынған шыны заттарды, пластикалық бөтелкелерді қалдыруға болмайды; орманда от жағуға болмайды, амалсыз от жағуға тура келген жағдайда оны өшіріп кетіңіз; жапырақтарды, гүлдерді, өсімдіктерді жұлуға болмайды; өсімдіктерді қазып алуға болмайды)
Дискриптор:
1. Логикалық ойлау қабілеттері артады.
2. Жазылым кезінде сөздердің дұрыс жазылуына және тыныс белгілерінің қойылуына назар аударады.
3. Мәтінді дұрыс құрастырады.
ҚБ.(+-)тәсілі арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды.
|
Ютуб желісінде «Атамұра Web»
каналынан
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Кері байланыс «Ауа райы»арқылы
Шуақты күн-керемет
Бұлтты күн-жарайсың
Жаңбырлы күн-талпын
Арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды,қортындысында түсінбеген оқушыға жетелеуші сұрақтар қойылады.
|
.
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Табиғат дүниесінде адам баласы құпиясын ашып болмайтын таңғажайып құбылыстар жетерлік. Солардың бір саласы - өсімдіктер әлемі. Талайды таңдай қақтырған тылсым да үрейлі әрі қызықты алуан түрлі ағаштар жайлы сөз болмақ.
Билейтін ағаш Қытайдың көрікті Шишуаңбанна деген жерінде, Мыңла ауданының маңындағы ежелгі орман ішінде билей алатын сәмбі тал бар. Егер осы ағаштың қасында музыка таспасын қойсаңыз, ағаш музыка ырғағына ілесіп, биге басады. Бұдан да ғажабы егер қойылған әуеніңіз жеңіл музыка немесе лирикалық ән болса, ағаш мың бұралған биші арудай тербелісін өзгертіп отырады. Музыка шырқау биікке көтерілген сайын ағаштың биі де әсемдене түседі. Егер көтеріңкі екпінді, лирикалығы солғын немесе шуылы көп музыканы қойсаңыз, ағаш билемей қояды екен. Сондықтан жергілікті тұрғындар оған «билейтін ағаш» деп ат қойған.
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
1. Тапсырма
(Ж)Өсімдіктер жайлы бейнематериал көрсетіледі.
Тапсырма
«Семантикалық карта» стратегиясы бойынша оқушылар жаңа ұғымның өзіне тән ерекшеліктерін, қасиеттерін, қызметін, маңызын танып анықтайды, зерттейді.
Өсімдік түрі
Дәрілік Қызыл кітапқа енген Жоғарғы сатыдағы Төменгі сатындағы
Жалбыз +
Итмұрын
Шырша +
Бетеге
Қандыағаш
Венн диаграммасы.
Оқушылар Қызыл кітапқа енген өсімдіктер мен енбеген өсімдіктерді ажырата отырып жазып, олардың ортақ қасиеттерін сипаттауы керек.
Өсімдіктер: Қызыл қайың, итмұрын, жүзім, қандыағаш, бетеге, лалагүл, жцуа, жоңышқа, құндызшөп, рауцағаш, қызғалдақ, алоэ, асқабақ, арша, жалбыз
Дискриптор:
1. Видеоны көреді.
2.өсімдіктердің ерекшелігін түсінеді
3.Өсімдіктерді қалай қорғау керектігін түсінеді.
ҚБ.саты бойынша
2.Тапсырма.(ЖЖ) «Жұптас-Ойлан-бөліс» бойынша оқушылар жұптасу арқылы тапсырманы орындау.
Мен өсімдіктерді қалай қорғаймын? Оқушылар дайындап әкелген таратпа парақтарына ағашқа бекітілген жапсырмаларға адамдардың табиғатта өзін ұстау ережесін жазады.
(Жауаптары: табиғат аясында қоқыстарды, сынған шыны заттарды, пластикалық бөтелкелерді қалдыруға болмайды; орманда от жағуға болмайды, амалсыз от жағуға тура келген жағдайда оны өшіріп кетіңіз; жапырақтарды, гүлдерді, өсімдіктерді жұлуға болмайды; өсімдіктерді қазып алуға болмайды)
Дискриптор:
1. Логикалық ойлау қабілеттері артады.
2. Жазылым кезінде сөздердің дұрыс жазылуына және тыныс белгілерінің қойылуына назар аударады.
3. Мәтінді дұрыс құрастырады.
ҚБ.(+ -)тәсілі арқылы бағаланады.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|