Сабақ тақырыбы Рефрактерлік кезең және миелинді қабықша Осы сабақарқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары



Дата25.05.2022
өлшемі1,57 Mb.
#144911
түріСабақ
Байланысты:
1 миелин және рефракторлық кезең жоспар





Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі




мектеп:

НЗМ ФМБ
Қостанай қаласы

Күні:




Мұғалімнің аты -жөні:

Бекбосынова Нурзипа Сартаевна

сынып:

10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақ тақырыбы

Рефрактерлік кезең және миелинді қабықша

Осы сабақарқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

Рефрактерлік кезеңнің және миелинді қабықшаның маңызын түсіндіру .

Сабақ
мақсаттары

Барлық оқушылар үйренеді: Рефрактерлік кезеңнің және миелинді қабықшаның маңызын түсінеді

Көптеген оқушылар үйренеді: Рефрактерлік кезеңнің және миелинді қабықшаның маңызын сипаттай алады.

Кейбір оқушылар үйренеді: Рефрактерлік кезеңнің және миелинді қабықшаның маңызын басқа оқушыға түсіндіре алады




Бағалау критерийлері

1.Рефрактерлік кезең деген не екенін біледі, маңызын түсінеді
2.миелинді қабықшаның не екені біледі , маңызын түсінеді
3.миелинді және миелинсіз аксоннның айырмашылығын ажырата алады .

Тілдік
мақсаттар

Миелинді қабықша
Сальтаторлы
Ранвье буыны
Рефракторлық кезең
Мембрана потенциалы
Диффузия
Белсенді тасымал
Аксоплазма

Құндылықтарды
дағдыландыру

Адамгершілік , адалдық, топта жұмыс жасай білу

АҚТ нықолдану

Презентация ,интернет желісі

Пәнаралық байланыс

Химия , физика

Алдыңғы
білімдер

Метаболизм мен энергия типтері: 8-ші оқу жылы
Тыныс алу: оқыту жылдары- 6; 7; 9; 10
Экскреция: оқыту жылдары- 6; 9; 10
Координация және регуляция: оқу жылдары- 6; 7, 8; 9; 10

Сабақтыңбарысы

Сабақтыңкезеңдерінжоспарлау

Сабақтағыіс-әрекетті жоспарлау.

Ресурстар

Сабақтың басы
0-3мин
4-8мин

9- 11мин
Сабақтың ортасы


12-20мин
21-30мин

30- 40мин

41-47мин


48- 53мин

54-64мин


65 -75мин



Амандасу.Көңіл күйлерін анықтау
Сабақтың жоспарымен таныстыру.
Өткен тақырыпты қайталау .
«Ой қозғау»
(Т)Адамның сыртқы ортамен қарым- қатынасы қалай жүзеге асады ?
Жүйке жасушасы қалай аталады?
(W) Оқушылардан Сізге жүйке жасушаларының құрылысын еске түсіруді сұраңыз. Миелин қабығымен қапталған қозғалыс нейронының суретін суреттеуды сұрап, олардың түсінігіін тексеріңіз.
Оқушылар нейронның суретін салады, бөліктерін таңбалайды.Жұптық жұмыс
(Т)Миелин түсінігімен танысу
Миелинді қабықша — көптеген нейрондардың аксондарын қаптайтын электроқшаулаушы қабықша.


W) Миелин қабықты аксонның көлденең кесіндісін көрсетіп, бөліктерін таңбалау .жұптық жұмыс
(невролемма жасушасы, аксоплазма және т.б.)



(Т)Миелинді қабықшасы бар және миелинсіз аксонмен таныстыру





(Т)Миелиннің қызметі және оның маңызы неде ?(Оқушылар Ақпараттық парақ арқылы танысады .) Жауап береді


Миелинді қабықша глиальды жасушаның жалпақ денесінен түзіледі, аксонды бірнеше рет орап қаптайды, изоляциялық лента тәрізді қаптайды


Миелинді қабықшаның құрылысы



Миелин үзілісі Ранвье буындары аймақтарында үзіледі, осы буындар әрбір 1 мм аралықтарда кездеседі. Ионды ағыс миелин арқылы өте алмағандықтан, иондардың кіруі мен шығуы тек Ранвье буындары аймақтарында жүзеге асады. Бұның себептерінен жүйке импульсінің өту жылдамдығының артуына әкеледі. Миелинденген талшықтар арқылы имупльс шамамен 5-10 есе жылдам өтеді, миеленденбеген талшықтарға қарағанда.




W) Нерв/жүйке жасушасының қимыл потенциалының диаграммасын/жасушасын көрсетіп, оның мембранасында иондардың әр кезеңде транспорты тұрғысынан не өтетіндігін түсіндіру. Сурет түсіндіруді жеңілдетеді. «бәрі немесе ешнәрсе» заңын түсіндіру

«Бәрі немесе ештеңе заңы»

  • Нейрондарда әрекет потенциалы п.б. үшін, тітіркендіргіш белгілі бір «шектеуші (пороговый) күшке» жетуі тиісті. Кейінгі тітіркендіргіштіктің күшінің жоғарылауы келесі әрекет потенциалдарының амплитудаларының жоғарылауына әкелмейді, бірақ олардың генерация жиілігі жоғарылайды.


(Т) Импульс қалай беріледі ?әрекет потенциалын түсіндіру.Сызба арқылы .






(Т)Содан соң рефрактерлік кезең түсінігімен таныстыру

  • Рефракторлық кезең – бұл тыныштық потенциалы. Нейронның ішкі және сыртқы жасуша мембранасының бетінің потенциалының әртүрлілігі жасушаның ішкі беті сыртқы ортаға қарағанда теріс зарядталған. Бұл феномен мембрананың поляризациясы деп аталды. Тыныштық потенциалы -70 мВ құрайды. Бұл потенциал иондардың мембрана арқылы белсенді тасымалы және диффузия салдарынан сақталады.



Өздік жұмыс



терминдер


Ақпараттық парақ

Презентация


Өздік жұмыс



Сабақтың соңы

78-80мин




Кері байланыс
Мен бүгін ............ білдім, мен үшін ....... қызық болды.
Мен бүгін ............ түсінуде қиналдым .
Менің әлі сұрақтарым бар
.


Үйгетапсырма

Д.Тейлор,Н.Грин,У.Стаут – Биология 2том




Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?



Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері










Сабақбойыншарефлексия
Сабақтыңмақсаттары ,оқытумақсаттарықаншалықтышындыққажанасады (реалистичны)Барлықоқушылароқумақсатынажетеалдыма??
Егероқумақсатынажетпесе, неліктен??
Сабақтадифференциациядұрысқолданылдыма?
Сабақкезеңдерідұрысұсталындыма?.
Сабақтыңтақырыбынаншығыпкетпедіңдіерме?






Жақсылапойланыңыз ,сабақтыңқандайекіаспектісіжақсыөтті? ()(подумайте, как о преподавании, так и об обучении)?
1:


2:

Қандай екі мезет сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?


Что могло бы способствовать улучшению урока


2:

Сабақбарысында мен оқушылардыңқандайқиыншылықтарыменнемесежетістіктеріменкездестің ?Келесісабақтарда неге көңілаударукерек?
















Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет