Қазақстан Республикасы Білім және Ғылым министрлігі
Ашық сабақ
|
|
Тақырыбы: Санды және әріпті өрнектер.
Пәні:математика
Мұғалімі:Бағыбаева А.А.
Алматы 2015 ж
|
| «Жаңа Ғасыр» № 175 гимназия
Тақырыбы: Санды және әріпті өрнектер.
Мақсаты: Санды және әріптердің ерекшелігімен таныстыру, өрнектерді тиісті амалдарда қолдана білуге үйрету;
Міндеді:
Санды және әріпті өрнектер туралы түсінік қалыптастыру
Ойлау,логикалық ойлау қабілетін дамыта отырып, есептеу машығын қалыптастыру ;
Жүйелілікке,ұқыптылыққа тәрбиелеу;
Түрі : Аралас сабақ
Типі : Саяхат сабақ.
Әдіс – тәсілі :Сөздік: сұрақ –жауап, түсіндіру;Көрнекілік: иллюстрация,демонстрация ; Практикалық : жаттығу.
Көрнекілік : интерактивті тақта,слайд, бағалау парақшалары,үлестірмелі қима қағаздар
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру:
1. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
Қуан шаттан,
Қуан шаттан.
Қуанатын күн бүгін,
Қайырлы таң!
Қайырлы күн!
Күліп шықты күн бүгін.
Ә) бір, екі, үш
Сынып іші тып –тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз.
Мұғалім : балалар, бүгінгі сабағымыз ерекше болмақ. Бүгін ертегілер еліне саяхат жасаймыз. «Мақта қыз бен мысық ертегісін білеміз бе?
Иә.
Сол ертегідегі мысық Мақта қыздан құйрығын қайтарып алу үшін не істейтін еді?
Әркімнен көмек сұрап, айтқанын орындайды.
Кімнен және неден көмек сұрайды?
Сиырдан, ағаштан, қыздардан, дүкеншіден, тауықтан, тышқаннан.
Дұрыс айтасыңдар, бұл жолы мысық көмек сұраған жануарлар, өсімдік, адамдар оған бірнеше тапсырма беріпті. Ал, мысық бізден көмек сұрап келіпті.
Біз көмектесе аламыз ба?
Жарайсыңдар, көмектесуге дайын болсаңдар саяхатымызды бастайық.
Біздің алдымыздан бірінші болып не шықты?
(Интерактивті тақтада тышқанның суреті тұрды.)
Олай болса тышқанның тапсырмасын орындайық.
(Интерактивті тақтадан көрсету)
Тышқанның тапсырмасы: Үйге берілген № 4 тапсырманы есіңе түсір.
Үйге қандай тапсырма беріліп еді? (№5 тиісті сандарды қою.)
Исламбек бастап оқы.
Басқамыз орындаған тапсырмаларыңа қарап дұрыс. Бұрыстығын тексеріп қараңдар.
7 мен ? айырмасы 4 ке тең
?мен 2 – нің айырмасы 4 ке тең
9 мен ? айырмасы 4ке тең
? мен2 нің айырмасы 6 ға тең.
Жарайсыңдар балалар, ал енді 10 санын қалай шығарып алуға болады. 10 санының құрамын еске түсірейік.
(ауызша есептер айтқызу; мысалы: 5 пен 5тің қосындысы 10 ға тең) .
Жақсы келесі кезекте карточкадағы тапсырманы шешіп, ауызша айтып беріңдерші.
Сергіту сәті.
Жарайсыңдар балалар, тышқан сендерге рахмет айтып, тары берді. Тарыны кімге береміз?
Тауыққа тарыны берейік және тауықтың жұмыртқаларын алу үшін мына тапсырманы орындауымыз керек. (Инт.тақтаны қолдану)
Жаңа сабаққа дайындық.
Сабақтың тақырыбымен,мақсатыменен таныстыру.
Тауықтың тапсырмасы: бүгінгі сабақты мұқият тыңдап, сабақты ұғып алыңдар!
Оқушылар бүгінгі сабағымызда санды және әріпті өрнекпен танысамыз.
Алдымен өрнек дегеніміз не? Есімізге түсіріп алайық.
Өрнек дегеніміз –қосындыға немесе айырмаға құрылған жаттығу.
Өрнек нелерден құралады?
Өрнекте қандай амалдар қолданылады? (+ және -)
Жаңа сабақ
Интерактивті тақтамен жұмыс.
Дұрыс айтасыңдар! Ал енді кез келген санды ойлаңдар.Ойлаған санға 1 –ді қоса аламыз ба? Ойлаған саннан 1 ді азайта аламыз ба? Нешеге тең?
ааааааа
-Жарайсыңдар.Ал, енді тағы бір сан ойлап, ол санды ешкімге айтпай деп белгілеңдер. Ол санға 1ді қосыңдар. + 1 өрнегі пайда болды.
ваааааа
Ал, математикада бос санның орнына, белгісіз санның орнына « әріп» жазады. + 1
немесе + 5 . Бұлардың құрамында әріп болғандықтан әріпті өрнек деп атаймыз.
Жаңа сабақты түсінгенін тексеру.
Түсінікті ме? Әріпті өрнек дегеніміз не? Неге?
Өздерің қандай өрнек құрастыра білесіңдер?
Бүгінгі тақырып түсінікті болса, «Балықтар» ойынын ойнап көрейік.
Санды өрнектері бар балықтарды «Көлсай» көліне, ал әріпті өрнектері бар балықты «Балқаш» көліне жіберейік.
Біз тауықтың тапсырмасын толық орындадық.
Тауық бізге не берді?
-Жұмыртқалар.
Жұмыртқаны кімге береміз?
Дүкеншіге берейік және дүкеншінің тапсырмасын орындайық.
Оқулықпен жүмыс.
Дүкеншінің тапсырмасы:Оқулықтағы 1 және 2 тапсырманы орындаңдар.
Берілгенін оқыту. Тапсырманы орындау. Математикалық диктант.
6 мен 4 қосындысын және 10 мен 7 –нің айырмасын жаз. Олардың мәндерін тап.
Дүкеншінің де тапсырмасын орындадық.
Дүкенші бізге не берді? Сағызды кімге береміз?
Қыздарға беріп олардың тапсырмасын орындайық.
Тақтамен жұмыс. Интерактивті тақта торларына тапсырманы жазу және орындау.
Қыздардың тапсырмасы: оқулықтығы №2 тапсырманы тақтаға орында.
аааааа
аааааа
+ 4 - 4
аааааа
аааааа
4+ 4-
№3 Ауызша алдымен санды, содан соң әріпті өрнектерді атаңдар.
Қыздардың тапсырмасын орындыдық. Қыздар бізге не берді?
-су
Суды ағашқа берейік те ағаштың тасырмасын орындайық.
Ағаштың тапсырмасы: Есепті шығар. (Өзіндік жұмыс)
Есептің құрамы қандай болады?
Шарты: шешуі:
Сұрағы ? Жауабы:
Қол шапалақтап құрмет көрсетейік. Ағаштың жапырағын алып қандай жануарға береміз?
Сабақты бекіту.
Сиырдың тапсырмасынан бұрын сергіту жаттығуын орындап алайық.
Сиырдың тапсырмасы: « кел, ойнайық!» ойынын ойнату.
Орындап болғаннан кейін
Компоненттерін атату.
Қосудың ауыстырымдылық қасиетіне байланысты өрнектер құрастырту. (ауызша)
Рахмет балалар!
Сиырдың тапсырмасын орындағанымыз үшін ол бізге қатық берді. Қатықты кімге
береміз?
Қатықты алған Мақта қыз бен мысық не істейді?
Достасады.
Сабақты қорытындылау. Үйге тапсырма.
Жарайсыңдар балалар, сендер Мақта қыз бен мысықты достастыруға көмектестіңдер және математикадан білімдеріңді көрсете білдіңдер. Жарайсыңдар!
Әрқашан қандай болуымыз керек? (Тату)
Тағы қандай болуымыз керек? (Бі –лім- ді)
Осыған байланысты сынып ұранына айналған мақалымызды еске түсірейік. «Білекті бірді жығады, Білімді мыңды жығады.»
Біз бүгін нені білдік? Нені үйрендік? Нені білгілерің келеді?
Жақсы . Бүгінгі ат салысқан оқушылыр осы алған беттеріңнен таймай әрқашан жақсы оқыңдар!!! Табыс, бақыт, сәттілік тілеймін!!!
Бағалау . 5- 4- 3-
Достарыңызбен бөлісу: |