Сабақ тақырыбы Шаймерденов. «Ит ашуы» повесінен үзінді 2-сабақ. Кейіпкер бейнесі, тілі, көркемдік ерекшелігі



Дата09.08.2017
өлшемі124,57 Kb.
#23160
түріСабақ

Мектебі

« №42 жанында интернаты бар ЖОББМ»КММ

Күні


Пәні

Қазақ әдебиеті

сыныбы


7 «А »


Қатысқандар

Мұғалім:

Назирова Ж.Н.

Сабақ тақырыбы


Шаймерденов. «Ит ашуы» повесінен үзінді 2-сабақ. Кейіпкер бейнесі, тілі, көркемдік ерекшелігі

Сабақ негізделген оқу мақсаты


С.Шаймерденов. «Ит ашуы» повесінен үзіндінің мазмұнын меңгере отырып, салыстыра білуге үйренеді, шығарма кейіпкерлерінің бейнесін ашады, тақырыбын, идеясын анықтайды. Ойын толық жеткізе білуге дағдыланады. Өзінің ана тілін сүюге, көркем әдебиетті қадірлеуге үйренеді.

Сабақ мақсаттары.

Барлық оқушылар:



Әңгіменің мазмұнын меңгереді, ит туралы білімдерін кеңейтеді. Көркем әдебиетке құмартады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Кейіпкер бейнесін ашып, жоспар құруға үйренеді.

Кейбір оқушылар:

Әңгіменің тіліне талдау жасап, шығармашылық қабілетін арттырады.

Тілдік мақсат

Сөздік қорлары артып, тілдері дамиды.

Алыңғы оқу

М.Әуезов «Көксерек» әңгімесімен байланыстыру.

Жос-пар


Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс- әрекеті

Б

а

с



т

а

л



у

ы



3

мин




1. Сыныппен байланыс орнату./амандасу, сәттілік тілеу/

Сыныпты топқа бөлу

Мақал-мәтелдер арқылы топқа бөлу

1топ. «Жақсы ит – иесінің көз-құлағы». «Достық» тобы

2топ. «Итті тепкен, ырысты тебеді». «Бірлік» тобы

3топ. «Итті иесімен қина».  «Жігер» тобы



-мұғаліммен сәлемдесу;

- кезекшілік қызметін атқару;

- сабаққа зер салу.

-мақалдың мәнін ашу

- топ басшысын сайлау



Үй

ж

ұ



м

ы

с



ы

Ж

а



а

а

с



а

а

а



қ


7

м

и



н

15 мин


5

мин


Үйге қандай тапсырма берілді?

-Мәтін мазмұнын меңгеру,оңай, күрделі сұрақтар дайындау, автор туралы мәліметтер жинақтап келу және ит туралы деректер қарастыру.


* «Мәтінге көңіл аудар»ойыны.

/

-Балалар,бүгінгі сабақта осы мәтінмен жұмысты ары қарай жалғастырамыз, яғни мәтіндегі кейіпкер бейнесіне назар аударып, әңгіменің тіліне көңіл бөлейік.



/Дәптерлеріне күнді, тақырыпты жазғызу/

-Әңгіме неліктен «Ит ашуы» деп аталған екен?/ түсінік беру/

-Әңгімедегі басты кейіпкер- Марғау және оның иесі Лезбай. М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесіндегі Аққасқа ит бейнесімен бұған дейін танысқан болатынбыз. Енді осының төңірегінде біраз жұмыс жасайық.

Топтық тапсырма.



І топ. Марғау бейнесі

ІІ топ.Лезбай бейнесі.

ІІІ топ. Марғау мен Аққасқа итті салыстыру.

Жұппен жұмыс

Шығарманың тілі. Марғау портретімен жұмыс.

/ дәптерлеріне орындайды/


* Автор туралы деректер айтқызу/ слайд көрсету/

*Сюжет бойынша сұрақтар дайындау./Оңай, күрделі сұрақтар//әр топ екі сұрақтан қояды/.

* Тақтадағы төмендегідей мысалдардан кімнің сөзі екенін табады.

1. «Ересек иттің қалыптасып қалған мінез қылығы бар. Жаңа жағдайға оңайлықпен көндіге бермейді. Шопан әкеңе серік бола алатын шын қызметші ит керек болса, күшігінен асыраңыздар...» /жасыл телпекті шал/

2. «Олай болса, тыңдай бер: дүниеде екі жойқын ит бар. Бірі - дог, екінішісі - монгол овчаркасы...» / Иван Иванович/.

3. «–Қырғын деп қойып, түк қырмаса, не болмақ. «Жаман иттің атын Бөрібасар қояды» дегендей, жұрт күлмей ме, одан да Марғау дейік...» /Лезбай/.

4. «Ау, мынауың бір тоқмейіл ғой. Күнде тоқты сойып берудің қай жағындасың?»/Әбікеш/

5. «Мұның өзі док деген ақсүйек тұқымынан. Жат қолынан өлсе де тамақ алмайды...» / Лезбай./

6. «- Қасқыр алады деген сөз бе, тәйірі. Менің итім жолбарыс та алады...» / Лезбай

Топ берілген тапсырма бойынша кластер құрастырады


Лезбай


Марғау



Марғау

Ұқсас-тығы

Аққасқа



























Марғаудың портреті. /Портреттегі әпитет, теңеуді табу/

Б

е



к

і

т



у

7

мин


Деңгейлік тапсырма.

Жеке жұмыс. /Қабілетті оқушыларға/.

Марғауға шағын сипаттама

Үлгерімі орташа: Итке байланысты мақал-мәтелдер. Итке байланысты ырым-тыйымдар, жоралғылар айту, жазу.

Ортадан жоғары топқа:

Иттің түрлеріне, ерекше қасиеттеріне байланысты мәліметтер жинақтау .

ТВ-шоу әдісі. Оқушылардың ішінен кинолог образына ене отырып, бағдарлама аясында, иттің түрлеріне, ерекше қасиеттеріне байланысты мәліметтермен танысу


Әр топтан бір оқушы оқиды./қабілетті/
Идеясы: «Ит- адамның досы». Шағын сипаттама.



Қосымша ақпарат 2 мин.ИТ туралы қосымша мәлімет.

Ит туралы шығармалар: Джек Лондон “Ақ азу”, “Қасқырдың ұлы” . Мұхтар Әуезов. “Көксерек», Мұхтар Мағауин “Тазының өлімі”,Сәкен Жүнісов “Ақан серісінде” Басарала бейнесін келістіре-ақ суреттейді. Орыс кинологы К.Плахов “Қазақ тазысы құрып бітудің аз-ақ алдында” .

Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделенуді қалай жоспарлайсыз?

Дарынды оқушыларға тағы қандай кино, көркем туындылар бар екенін біліп, ізденіп келу.

Рефлекция 3 мин

Сабақтан нені үйрендің? Қандай тәрбиелік мәні бар?А/4 форматта иттің суреті салынған./ толық, жартылай, сұлбасы/. Соған стикер жапсырады.

Бағалау

2 мин


Топта өзін-өзі бағалайды. Формативті бағалау. Ауызша бағалау«Өте жақсы»,

VІ. Үй жұмысы

1 минут


Міндетті деңгейлі тапсырма.

1.«Ит –жеті қазынаның бірі» тақырыбында эссе немесе «Мұғалімге хат»жазу

Мүмкіндік деңгейлі тапсырма.

1.Өздерің жазушы болсаңдар шығарманы қалай аяқтар едіңдер? /шығарманы өз қиялдарынша аяқтау/


Қорытынды бағамдау

Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Өз жоспарыма қандай түзетулер енгіземін және неліктен? Келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі? т.б.

Қазақстан Республикасының Білім және Ғылым министрлігі

Шығыс Қазақстан облысы

Семей қаласы

«№42 жанында интернаты бар жалпы орта білім беретін мектеп»КММ



Тақырыбы: С.Шаймерденов. «Ит ашуы» повесіндегі

кейіпкер бейнесі, көркемдік ерекшелігі


Авторы: Назирова Жанар Назарбекқызы,

қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі,


Мектептің мекен жайы: Семей қаласы, М.Әуезов проспектісі, 112.

Тел. 32-78-58


Автордың мекен жайы: Семей қаласы. Докучаева көшесі, 14 үй.

Тел. 8-775-145-97-44 Nazirova.zh@mail.ru


2016 жыл

Бағалау парағы

Оқушының аты- жөні:

Критерий

Дескриптор

Ұпай

Үй тапсырмасы

1.Сұраққа толық жауап беріп, ойын еркін жеткізуі




2.Тақтамен жұмысқа қатысуы




3.Автор туралы мәліметтер жинақтауы




Топтық жұмыс

Кластер құрастыруға ат салысуы, ойын айтуы




Жұппен жұмыс

4.Шығарманың тілі, көркемдік ерекшелігі




Жеке жұмыс

5.Сипаттама







Итке байланысты мақал-мәтелдер жинақтау







Итке байланысты ырым-тыйымдар , жоралғылар жинақтау







Иттің түрлеріне, ерекше қасиеттеріне байланысты мәліметтер жинақтау




Топ басшысы

6.Топтағы белсенділігі,сабаққа қатысуы




Жалпы ұпай, баға






5-6 ұпай-«5». 3-4 ұпай- «4». 2-3 ұпай – «3».

Сабақта әр балаға берілген сый-мақалдарының үлгісі


«Жақсы ит- иесінің көз-құлағы».



«Итті тепкен ырысты тебеді».



««Итті иесімен қина»

«Достық» тобы




«Итті тепкен, ырысты тебеді».

«Итті тепкен, ырысты тебеді».



«Итті тепкен, ырысты тебеді».

«Итті тепкен, ырысты тебеді».



«Итті тепкен, ырысты тебеді».

«Итті тепкен, ырысты тебеді».


«Бірлік» тобы




«Итті иесімен қина»



«Итті иесімен қина»



«Итті иесімен қина»



«Итті иесімен қина»

«Итті иесімен қина»


«Жігер» тобы

Әңгімеде Лезбайдың баласына жаңа ит тап деуінің себебі неде?

Марғаудың дог деген ақсүйек тұқымынан екендігінің бір дәлелін айтшы?

Марғау деп кім қойды?

Дог пен монғол овчаркасының ерекшелігін шал қалай түсіндіреді?

Лезбай кім?



Марғаудың отардың арасында сабылып шапқылауының себебі не?


































































































Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет