Мектеп: «Үшарал қазақ гимназиясы мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар» КММ
|
Пәні: Қазақ тілі
|
Сабақ тақырыбы: Суретпен таныстырамын.Мәтін және оның түрлері
|
Күні: 18.11.2019
|
Мұғалімнің есімі:А.К.Асылханова
|
Сынып 2 «Б»
|
Қатысқандар саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
|
2.3.1.1 – мұғалім көмегімен жеке сурет/сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттау/ әңгімелеу мәтіндерін құрап жазу
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар: Сұрақ қою арқылы мәтіннің түрін анықтай алады;
Оқушылардың басым бөлігі: Мәтіннің құрылымдық бөліктерін ажырата алады;
Кейбір оқушылар: мәтіннің түрлеріне мәтін құрастыра алады;
|
Бағалау критерийлері:
(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)
|
Мәтіннің құрылымдық бөліктерін ажыратады
Сұрақ қою арқылы мәтіннің түрін анықтайды
Суреттерге қарап « Біздің сынып» тақырыбына мәтін құрастырады
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік дағдылар: тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым
|
Құндылықтарды дарыту
|
өзара сыйластық, сенімділік, қарым-қатынасты қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Дүниетану, әдебиеттік оқу
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интербелсенді тақта
|
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім
|
Мәтін туралы біледі
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?
|
Қолдау тұрғысынан жасалады: бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда оқушыларға әртүрлі қолдау жасалады. Сабақ барысында, сұрақ қою барысында деңгейлеріне сәйкес түрлі сұрақтар қойылады.
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз?
|
Оқушылардың жұмысын бақылау, оларға сұрақтар қою,кері байланыс беру, қолдау жасау.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басталуы
1 минут
3 мииут
|
Психологиялық кезең.
Партада сен жатпа,
Төсек емес ол саған.
Үзілісте жүгірме,
Дала емес ол саған.
Айтқың келсе қол көтер,
Тек қана сен шулама.
Мәтін туралы не білеміз?
(Мәтін бірнеше сөйлемнен тұрады. Сөйлемдер бір-бірімен байланысады. Мәтіннің басы, негізгі бөлімі, соңы болады. Мәтінге ат қойылады)
Топтық жұмыс.
Ой қозғау Төменде берілген үзінділерді оқы. Бос орынға мәтіннің қай бөлігі екенін жаз.
Мәтінді дұрыс құрастырып оқы.
Мәтіннің мазмұнына сәйкес келетін сұрақты белгіле ().
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту
|
Интербелсенді тақта
Үлестірме қағаздар
|
Ортасы
|
Ұ. Білу және түсіну
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.
17-жаттығу.
1 .Мәтінді оқиды. Мәтіннің мазмұнын анықтайды.
2. Мәтінге сәйкес суретті табады.
3. Сұрағын оқиды.
4. Ереже шығарады.
Ережені есіңде сақта.
Заттың немесе құбылыстың сын-сипаты берілген мәтін сипаттау мәтіні деп аталады. Сипаттау мәтініне қандай? сұрағы қойылады.
Бірінен кейін бірі болатын әрекет, оқиға баяндалатын, хабарланатын мәтін әңгімелеу мәтіні деп аталады. Әңгімелеу мәтініне не болды? не істеді? сұрақтары қойылады.
Оқиға, құбылыстардың себебін дәлелдейтін мәтін пайымдау Сөйлемдер себебін ашып көрсетеді. Сұрағы неліктен?
Қолдану. Шығармашылық жұмыс
Дәптермен жұмыс. «Шынжыр ойыны» Суретке қарап, бір оқушы бірінші сөйлемді құрайды. Екінші оқушы жаластырады.
18-жаттығу.
«Біздің сынып» тақырыбына сипаттау, әңгімелеу ,пайымдау мәтіндерін құрап жазу
|
видеоролик
|
Аяқталуы
|
Рефлексия (аяқталмаған сөйлем)
Мен бүгін .................... үйрендім.
Маған бүгін .................... қиын болды.
Үй тапсырмасы. 60 бет. Сызбаның көмегімен әңгімелеу мәтінін құрастыр.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?
1.
2.
|
Тапсырма
|
Төменде берілген үзінділерді оқы. Бос орынға мәтіннің қай бөлігі екенін жаз.
Абай жазда ауылына келіп демалатын. Әжесі Зере ертегі, батырлар жырын көп білетін. Абай оны сүйсіне тыңдайтын. Анасы Ұлжан да әңгімешіл еді.
Абай жас кезінде ертегі, жырларды тыңдағанды жақсы көретін еді. Әкесі Құнанбай оны Омбы қаласына оқуға жіберді.
Абай өзінің демалысын осындай игі істермен өткізетін.
Мәтінді дұрыс құрастырып оқы.
Мәтіннің мазмұнына сәйкес келетін сұрақты белгіле ().
Қандай?
Не істеді?
Неліктен?
|
Дескриптор Білім алушы
мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтайды;
мәтінды дұрыс құрап оқиды;
мәтіннің түрін анықтайтын сұрақты белгілейді;
|
Мектеп: «Үшарал қазақ гимназиясы мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар» КММ
|
Пәні: Қазақ тілі
|
Сабақ тақырыбы: Дауыссыз н мен ң. Кішкене бағбан
|
Күні: 04.11.2019
|
Мұғалімнің есімі:А.К.Асылханова
|
Сынып 2 «Б»
|
Қатысқандар саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
|
2.1.3.1 - күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу
2.4.1.4* - дауыссыз л,р,ң дыбыстарының емлесін сақтап жазу
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар: Күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты өзара сұхбаттаса алады;
Дауыссыз л,р,ң дыбыстары бар сөздерді қатесіз жаза алады;
Оқушылардың басым бөлігі: сөйлеу барысында қарым-қатынас жасау мәдениеті нормаларын сақтай алады;
Кейбір оқушылар: кейіпкердің іс-әрекетіне қатысты ойын айта алады;
|
Бағалау критерийлері:
(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)
|
Мәтінге қатысты сұрақтарға жауап береді;
кейіпкердің іс-әрекетіне қатысты ойын айтады;
л, р, ң дыбыстарының емлесін сақтап жазады;
өмірлік жағдаяттарға байланысты сұхбатқа қатысады.
сөйлеу барысында қарым-қатынас жасау мәдениеті нормаларын сақтайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік дағдылар: тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым
|
Құндылықтарды дарыту
|
өзара сыйластық, сенімділік, қарым-қатынасты қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Дүниетану, әдебиеттік оқу (мамандық иелері туралы диолгке қатысу)
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Google.kz картинки. Интербелсенді тақта
|
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім
|
Дауыссыз дыбыс түрлерін біледі
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басталуы
1 минут
3 мииут
|
Психологиялық кезең.
Біз балдырған баламыз,
Құстай қанат қағамыз.
Дүниені аралап,
Оқып білім аламыз.
Көзді салып қараңыз,
Былай қанат қағамыз.
Ой сергіту жаттығуы. «Кім көп біледі?»
Жұмбақ шешу.
1. Нанда бар, майда жоқ.
Ұнда бар, айда жоқ. (н)
2. Шаңда бар, гүлде жоқ
Аңда бар сайда жоқ. (ң)
н-ң дыбыстары қандай дыбыстар?
-олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы дауыссыз н мен ң.
н-ң дыбыстары қандай дыбыстар?
н-ң дыбыстары екеуі екі басқа дыбыс, екі басқа әріп. Жасалуы жағынан ң-н-ға мүлдем жуықтамайды.
Н-тіл ұшы дыбысы
Ң-тіл арты дыбысы.
Сабақтың мақсаты
Дауыссыз н,ң дыбыстары бар сөздерді қатесіз жаза білу
күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу
|
Интербелсенді тақта
Интербелсенді тақта
|
Ортасы
10 минут
6 минут
7 минут
8 минут
|
Оқулықпен жұмыс.
«Кішкене бағбан»
Дескриптор: білім алушы
Мәтінге қатысты сұрақтарға жауап береді;
кейіпкердің іс-әрекетіне қатысты ойын айтады;
67-жаттығу. Көркем жазу сәті. Мақалды жатқа жаз.
Дескриптор: білім алушы
Мақалды көркем, қатесіз,жатқа жазады;
Н,ң дыбыстары бар сөздердің астын сызады.
«Ой қозғау»
Берілген сөзге сәйкес келетін әріпті қоршап сыз. Сөздерді қатесіз көшіріп жаз.
ЖА ҒАҚ
ҚА БАҚ
ЕГІ ШІ
Дескриптор Білім алушы
қатемен берілген сөздерді анықтайды;
л, р, ң дыбыстарының емлесін сақтап жазады;
сөзге«н» және «ң» әрпінің тиістісін қойып жазады.
«Ойлан тап» 68-жаттығу.Суретке қара, мамандық иелері жұмысына қажетті құралдарды дұрыс таңдап алды ма?
Дескриптор Білім алушы
суреттерге қатысты сұрақтарға жауап береді;
тақырып бойынша сұхбатқа қатысады;
69-жаттығу.Жұптық жұмыс
Кестеде көрсетілген мамандықтар бойынша диалог құра.
Дескриптор Білім алушы
өмірлік жағдаяттарға байланысты сұхбатқа қатысады.
сөйлеу барысында қарым-қатынас жасау мәдениеті нормаларын сақтайды.
|
Қима кеспелер
Google.kz картинки
|
Аяқталуы
5 минут
|
Рефлексия.
Өзін-өзі бағалау. Сыныпта сабақ нәтижелерін қорытындылау
Үй тапсырмасы.Жасырынған сөздерді тап. Дәптерден 49 бет,
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?
|
Қолдау тұрғысынан жасалады: бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда оқушыларға әртүрлі қолдау жасалады. Сабақ барысында, сұрақ қою барысында деңгейлеріне сәйкес түрлі сұрақтар қойылады.
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз?
|
Оқушылардың жұмысын бақылау, оларға сұрақтар қою,кері байланыс беру, қолдау жасау.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?
1.
2.
|
Достарыңызбен бөлісу: |