Сабақ тақырыбы Табиғи жарық көздері дегеніміз не?



Дата14.04.2020
өлшемі29,86 Kb.
#62509
түріСабақ

Пән: дүниетану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1

Бөлім: Жарық

Мектеп: № 2 Ш.Уәлиханов атындағы ж.о.м

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Иманбекова У

Сынып: 1 "А"

Қатысқандар саны: 24

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Табиғи жарық көздері дегеніміз не?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.5.2.2 Жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату

1.5.2.3 жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: табиғи және жасанды жарық көздерін атай алады

Көптеген оқушылар: жасанды жарықтың қажеттілігін түсіне алады

Кейбір оқушылар: жарықтың жасанды көздерін бақылау арқылы анықтай алады

Жетістік критерийлері

Жасанды жарық көздерін негізгі белгілер арқылы ажыратады.

Табиғи жарық көздерін негізгі белгілер арқылы ажыратады.

Жарықтың жасанды көздерін бақылау арқылы анықтайды


Тілдік мақсаттар


Оқушылар: Табиғи және жасанды жарық көздері тақырыбына қатысты сөздер мен терминдерді біледі және қолданады 

Негізгі сөздер мен тіркестер: Табиғи,жасанды,жарық , қараңғы

Сыныпт ағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

1 Жарық қайдан пайда болады?

2 Қай кезде қараңғы болады?

3. Жарық не үшін керек?



Құндылықтарды дарыт

Жаратылыстану пәнін оқуға қызығушылығын арттыру жұп пен жұмыс кезінде қарым-қатынас дағдыларын адамгершілік қасиеттері тәрбиелеу( ынта,сыйластыққа,өзара көмек көрсету) дағдыларын дамыту

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану,өзін-өзі тану

АКТ қолдану дағдылары

Видео ролик,аудиожазба, таныстырылым,көркем еңбек

Бастапқы білім


Жарық туралы түсінігі бар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы
5 минут


Ұйымдастыру кезеңі

Шаттық шеңбер

Армысың досым

Кел маған қосыл(қолымен шақырады)

Алақанға салып алақан

Шеңберге бірге тұрайық (қолдарынан ұстайды)

Жер шарындай шарындай айналып

Әлемге жарық сыйлайық (айналады)

Қолымызды көтеріп

Күннің нұрын алайық (қолдарын көкке созады)

Артамызда күн нұры

Құшаққа оны алайық (құшақтасады)

Топқа бөлу

1 топ Күн

2 топ Жұлдыз

3 топ Майшам

4 топ электр жарығы

Ойын кім тапқыр? Әр топқа жұмбақтар жасырылады

1 топ: Ақ сандығым ашылды.

Ішінен жібек шашылды

(Күннің көзі)

2 топ: Қараңғыда жымыңдай жанады

Жарық түссе бірден сөніп қалады



(жұлдыз)

3 топ: Сығырайып қарады

Аласарып барады

Жан -жаққа жарық шашады

(Майшам)



4 топ Жарығы күндей

Таңқалдырар адамды

Жалындап күймей

Төбеде жанып тұрады



(Электр жарығы)

Жұмбақтар арқылы тақырыпты шығару

Интербелсенді тақта

Аудиожазба


Сабақтың ортасы
35 минут


Т/ж "Жарық - қараңғы " ойыны. Әр уақыттағы адамның іс- әрекетін көрсет және сұраққа жауап бер.

- Ай жарығының Күн жарығынан айырмашылығы қандай?

- Күннің жарығын біз өзімізге қосып немесе қажет кезде өшіре аламыз ба? Неге ?

Дескриптор:

Ай мен Күннің жарығын ажырата алады



Кері байланыс "Ауызша бағалау"
Ж/ж Ойлан. Көп нүктенің орнына керекті сөз жазып Сөйлемді аяқта

- Дүниежүзінде жарық жоқ деп елестетіңіз. Не болады?

"Жерде ........ (жарықсыз) өмір сүру мүмкін емес" Ай және Күн -..........(табиғи). жарық көзі

Дескриптор

Жарықтың қажеттілігін біледі.

Табиғи жарық туралы ұғымды түсінеді.

Кері байланыс

"Сөйлеу үлгілері" әдісі арқылы досын бағалайды.


Сергіту сәті

Түн ұйықтайды

Күн оянады

Жел соқты

Жаңбыр жауды

Бұлт шатырлады

Күн ашылды

Жел басылды


Т/ж Кэррол диаграммасына салып екі топқа бөледі. (жасанды, табиғи). Қабырға с

Жасанды жарыққа нелер жатады

( аспашам, шамшырақ, көше шамы, балауыз)

Табиғи жарыққа нелер жатады?

( күн, ай,жұлдыз, найзағай)

Дескриптор

Табиғи жарықты ажырата алады;

Жасанды жарықты ажырата алады.

Кері байланыс

"Екі жұлдыз , бір тілек"әдісі арқылы бағалау.

Ж/Ж


Ө/Ж. Дәптермен жұмыс

Ай, күн, жұлдыз, найзағай - табиғи жарықтарға жата ма?

Түйе- артығы. Себебі ол жануар , жарық көзі бола алмайды

Оқушылардың жауаптарын қадағалаймын.

Оқушылар табиғи жарық көзін таңдап бояйды

Дескриптор: Оқушылар табиғи жарық көздерін ажырата алады, суреттерді бояй алады.


Күндізгі және түнгі суреттер

Сағат


Сабақтың соңы



Қалыптастырушы Бағалау арналған тапсырма:

Суреттегі жарық көздерін атаңыз. Табиғи жарық көздерін білдіретін суреттердің астындағы санды жасыл қарындашпен, жасанды жарық көздерін білдіретін санды көк түсті қарындашпен қоршаңыз

Дескриптор:

Табиғи жарық көздерін топтастыра алады.

Жасанды жарық көздерін топтастыра алады

Кері байланыс:

"Бағдаршам " әдісі арқылы бағалау

Рефлексия:

Не білдім?

Не қызықты болды?

Қандай қиындықтар кездесті?






Дифференциация –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

  1. Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Қабілеті жоғары оқушыларға: жасанды жарық көздеріне от жатады ма?

Неге?

Суреттермен тапсырмалармен жұмыс жасау кезінде

Сергіту сәттерін ұйымдастыру

Турлі - түсті қалам, дәптер




Сабақ бойынша рефлексия
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болдыма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?




Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткені аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет