Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
9.3В Тербелістер және толқындар
|
Мектеп:
№115 орта мектеп
|
Күні:
28.01.2020
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Хамзеева Г. И
|
Сынып: 9 «А»
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Тербелмелі қозғалыс.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.2.5.1 еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру;
9.2.5.2 эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау;
|
Сабақ
мақсаттары
|
Амплитуда, период, жиілік шамаларын формуланы қолданып анықтау;
Еркін және еріксіз тербелістерді түсіну және ажырата алу;
Еркін және еріксіз тербелістерге өмірден мысалдар келтіру;
Амплитуда, период және жиілік шамаларын эксперимент арқылы анықтау.
|
Бағалау критерийлері
|
Тербелмелі қозғалыстың анықтамасын жазды;
Тербелмелі қозғалысты сипаттайтын шамалдардың анықтамасы, өлшем бірлігін формуласын жазды;
Еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтірді;
Период және жиілік формулаларын қолданып қажетті щамаларды анықтады;
Координатаның уақытқа тәуелділік графигінен периодты, жиілікті және амплитуданы анықтады.
|
Тілдік мақсаттар
Пәнге тән лексика мен терминология:
тербеліс,ығысу,амплитуда,тербеліс периоды, тербеліс жиілігі,циклдік жиілік, фаза
Тербелмелі қозғалыс
|
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
ығысу
|
Смещение
|
displacem
|
Тербелмелі қозғалысnt
|
Колебательное движение
|
oscillation
|
Қарапайым гармониялық тербелмелі қозғалыс
|
Простые гармонические колебательные движения
|
Simple harmonic oscillatory motion
|
Өшетін тербелістер
|
Затухающие колебания
|
damped oscillations
|
Өшпейтін тербелісте
|
Незатухающие колебания
|
continuous oscillations
|
Математикалық маятник
|
Математический маятник
|
pendulum
|
Серіппелі маятник
|
Пружинный маятник
|
spring pendulum
|
Физикалық маятник
|
Физический маятник
|
compound pendulum
|
Тербелетін дене координатасы
|
Коорд
|
ната колеблющегося тела
Coordinate ofthe oscillating body
|
Тербелмелі қозғалысты сипаттайтын шамалар
|
Величины, характеризующие колебательное движение
|
The quantitiescharacterizing theoscillatory motion
|
әткеншек
|
качели
|
swing
|
Тербеліс периоды
|
Период колебаний
|
period of oscillation
|
Тербеліс жиілігі
|
Частота колебаний
|
oscillation frequency
|
Циклдік жиілігі
|
Циклическая частота колебаний
|
Angular frequency of oscillation
|
Меншікті циклдік жиілігі
|
Собственная циклическая частота колебаний
|
En cyclic oscilla
|
Тербеліс фазасыion frequency
|
Фаза колебаний
|
oscillation phase
|
Ығысу
|
Смещение
|
offset
|
Тербеліс амплитуласы
|
Амплитуда колебаний
|
amplitude of oscillation
|
Тепе-теңдік қалпы
|
Состояние равновесия
|
state of equilibrium
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Сабақ бойында оқушыларда қалыптасады: бір-бірін сыйлау, адалдық, құрметтеу, өмір бойы оқу, денсаулығын сақтау (техника қауіпсіздігін сақтау).
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Формулаларды қоланып есептеулер жүргізгенде математикалық сауаттылығын қолдану
|
АКТ қолдану дағдылары
|
http://bilimland.kz/kk/home#lesson=10822 - сайтпен жұмыс істеу арқылы ИКТ дағдыларының жетілдірілуі
|
Бастапқы білім
|
Тербелмелі қозғалыс
|
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырыпты қайталау. Жекелеме жұмыс.
Оқушыларға кесте беріледі. Берілген кестедегі мәліметтерді сәйкестендіреді.
|
Презентация
Қосымша 1
|
Сабақтың ортасы
|
Жұппен жұмыс. Мұғалім оқушыларға тақырыпқа сәйкес есептер береді. Оқушылар есептерді шығарады. Басқа жұп бағалау критерийлеріне сәйкес тексереді, мұғалім толықтырады.
Топқа бөлу (кез келген әдіс арқылы, мысалы, мұғалім оқушыларға шамалар жазылған беттерді таратады, оқушылар формула құраулары қажет, бір формула бір топ).
Топпен жұмыс. Оқушылар топта эксперименттік тапсырмалар орындайды. Мұғалім бағалайды.
|
Қосымша 2
Қосымша 3
Қосымша 4
|
Сабақтың аяғы
|
Рефлексия
Екі жұлдыз, бір тілек.
Үй жұмысы
Тербелмелі қозғалыс. Еркін және еріксіз тербелістер.
|
Қосымша 3
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Достарыңызбен бөлісу: |