Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2A Тригонометриялық функциялар
|
Мектеп: Б. Қосынов
|
Күні:03/02/020202
|
Мұғалімнің аты-жөні: Бердиярова А.Н.
|
Сынып: 9 «ә,б»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Тригонометриялық формулалар
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.2.4.4 келтіру формулаларын біледі және қолданады;
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:келтіру формулаларын білу;
Басым бөлігі:келтіру формулаларын есеп шығаруда қолдану.
Кейбір оқушылар: келтіру формулаларын қиынды жоғары есеп шығаруда қолдану.
|
Бағалау критерийлері
|
келтіру формулаларын біледі;
келтіру формулаларын есеп шығаруда қолданады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
бір бұрыштың тригонометриялық функцияларының тәуелділігін қолданады;
Пәндік лексика мен терминология
радиан;
бірлік шеңбер, тригонометриялық дөңгелек;
бұру бұрышы;
тригонометриялық функция;
кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, секансі,
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
радианды градусқа айналдыру үшін….
градусты радианға айналдыру үшін…
бұру бағыты …… оң болады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Белсенді қарым-қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір-бірінің пікірлерін құрметтеу, тыңдау, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен және бірлесіп оқу арқылы білім алуына қажетті дағдыларды қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Оқушылар алған математикалық білім мен дағдыларды практикада қолдану арқылы ғылыми дүниетанымның қалыптасуына, математикалық модельдеу идеяларының әлемді танудың жалпыланған әдісі ретінде қалыптасуына ықпал етеді.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интербелсенді тақтаны қолдану дағдысын қалыптастыру (ActivPrimary, ActivStudio, ActivInspire).
|
Бастапқы білім
|
«Функция», «аргумент» ұғымдарын біледі. Функцияның графигін және оның қасиеттерін біледі. Геометрия курсынан сүйір бұрыштың тригонометриялық функцияларының анықтамаларын біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0 - 3 минут
|
Оқушылармен амандасу.
Біріккен оқу ортасын құру.
Үй тапсырмасын тексеру.
Оқушыларға жаңа тақырып пен сабақ мақсатын айту.
Сабақ мақсатына байланысты бағалау критерийлерімен таныстыру.
|
|
Сабақтың ортасы
3 - 13 мин
13 – 38 мин
|
Жаңа материалды сыныппен практикалық бағытпен түсіну.
Келтіру формулалары тригонометриялық функциялардың кез келген бұрышын, тригонометриялық функциялардың сүйір бұрышына келтіруге арналған.
Бұл жерде шексіз көп бұрыштар болғандықтан, тригонометриялық функциялардың кестелері де шексіз болуы тиіс. Алайда, функциялардың мәндері 3600- тан кейін қайталанады. Сол себепті функцияларды ең көп дегенде 00 пен 3600 аралығында кестеге енгізу маңызды.
Егер теңдігі орындалса, онда және бұрыштары толықтауыш бұрыштар деп аталады.
Теорема. Толықтауыш бұрыштардағы ұқсас функциялардың мәндері тең болады.
Дәлелдеу. ; теңдіктерінің орындалатынын дәлелдейміз.
болсын, бірлік шеңберде В(х; у) нүктесімен анықталады.
Егер С(х; 0) болса, онда . Осыдан тік бұрышты үшбұрыштардың қасиеті бойынша , , , . Онда және теңдіктерінен және теңдіктерін аламыз. Осы сияқты формулаларды кез келген үшін дәлелдеуге болады.
Мысал:
= ===1.
Оқушылармен талдап болғаннан соң олардың өзіне есептер ұсыну.
Өрнекті ықшамдаңдар
1.;
2.
Жалпы сыныптық жұмыс
№1. Есептеңіздер:
№2. Өрнекті ықшамдаңыздар:
Дескрипторлар:
Әр оқушы өздерінің жұмысын басқа оқушылармен салыстырып, талқылайды. Мұғалім оқушылар жұмысын бақылайды. Қажет оқушыларға қолдау көрсетеді. Дайын жауапты тақтада көрсетіп, оқушылардың өздерінің жауаптарын тексереді. Әр жұмысқа кері байланыс береді.
|
Шыныбеков Ә. Н.
Алгебра
9 сынып 2011. 288 бет
ISBN 978-601-282-312-7
http://www.rusnauka.com/11_NPE_2014/Matemathics/4_165938.doc.htm
Қосымша 1
Қосымша 2
|