Сабақ тақырыбы Векторлар және оларға амалдар қолдану. Вектордың координаталар осьтеріндегі проекциялары
Дата 30.01.2022 өлшемі 21,96 Kb. #116231 түрі Сабақ
Байланысты:
9-synyp-2-saba-vektorlar-zhne-olara-amaldar-oldanu
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып:
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сынып:
Сабақ тақырыбы
Векторлар және оларға амалдар қолдану. Вектордың координаталар осьтеріндегі проекциялары
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
9.2.1.2 - векторларды қосу, азайту, векторды скалярға көбейту;
9.2.1.3 – вектордың координаталар осіне проекциясын анықтау , векторды құраушыларға жіктеу;
Сабақ мақсаттары
Вектор ұғымын түсіну;
Векторларға түрлі амалдарды пайдаланып есептер шығара алу;
Вектордың координата остеріндегі проекциясын және таңбасын көрсете алу ;
Дене тыныштық күйінде қалу үшін күшті график түрінде кескіндеу;
Қорытқы күшті таба білу.
Бағалау критерийлері
Вектор ұғымын түсінеді;
Векторларға түрлі амалдарды пайдаланып есептер шығара алады;
Вектордың координата остеріндегі проекциясын және таңбасын көрсете алады ;
Дене тыныштық күйінде қалу үшін күшті график түрінде кескіндейді;
Қорытқы күшті таба біледі.
Тілдік мақсаттар
Пәндік сөздік қор/Пәндік лексика мен терминология:
Вектордың бас нүктесінің проекциясынан оның .... жүреді. Онда проекция ... болады, ал бағыты ... болса ... болды. Векторлар қосындысының бір осьтегі проекциясы қосылатын векторлардың .... тең.
Қазақша
Русский
English
Вектор
Вектор
Vector
Проекция
Проекция
Projection
Координата
Координата
Coordinate
Орын ауыстыру
Перемещение
Displacement
Күш
Сила
Force
Векторларды қосу
Сложение вектаров
Addition of vectors
Векторлардың айырымы
Вычитание векторов
Subtraction of vectors
Құндылықтарды дарыту
Сабақта оқушылар бір-бірін тыңдау, құрметтеу арқылы сыйластық қабілеттерін дамыту.
АКТ қолдану дағдысы
Презентация
Пәнаралық байланыстар
Математика, геометрия
Бастапқы білім
Геометрия пәнінен
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
8 мин
І. Ұйымдастыру. Оқyшылармен амандасy. Психологиялық дайындық.
ІІ. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасын сұрау:
Механикалық қозғалыс дегеніміз не?
Мысалдар келтіріңіз.
Қозғалыс салыстырмалы бола алады ма?
ІІІ. Ой қозғау.
Сұрақ қою арқылы оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбын ашуға көмектесу.
Презентация 1-6
Сабақ ортасы
27 мин
ІV. Жаңа тақырып.
(W) «Insert» әдісі (оқулық арқылы)
Оқушылар жаңа материалмен танысады.
-Векторлар дегеніміз не?
-Векторларға жүргізілетін амалдар.
-Векторлардың координа осьтеріндегі проекциялары.
V. Тапсырма №1
(I) Есептер шығару. Оқушылар есептер шығарады.
Тапсырма №2
(G) Оқушылар жұптасып берілген тапсырмаларды орындайды.
Презентация 7-31
http://www.YouTube.com/watch?v=p.m.2L-ZRRU
https://www.youtube.com/watch?v=eaMOnEwy6bI
http://phet.colorado.edu/sims/vector-addition/vector-addition_en.html
Оқулық /2-жаттығу/
Рымкевич/ Есептер жинағы/ 13,14 есептер
Таратпа 1.
Сабақ соңы
5 мин
VІ. (G) Қорытындылау.
VІІ. Үй тапсырмасы.
Тақырыпты қайталау.
9 сынып есептер жинағы (Б.А. Кронгарт, С.М. Тезекеев)
№ 1.2 – 1.9 есептер
Рефлекция
«Білім ағашы» әдісі
Презентация 32
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Күрделендіру принципі бойынша оқушылардың барлығы деректер бойынша мәлімет жинай алады және жиналған ақпараттан нені үйренгенін түсіндіре алады.
Оқушылардың көпшілігі жиналған ақпарат арасындағы байланысты таба алады.
Оқушылардың кейбіреулері алынған нәтижеге талдау жасай алады.
- «Мадақтау»
- жұптық талқылауды бақылау ;
- зертханалық жұмыс барысында олардың қолдану дағдыларын бағалау;
Зертханалық жұмыс барысында техника қауіпсіздік ережесін сақтау.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Скачано с www.znanio.ruДостарыңызбен бөлісу: