Сабақ тақырыбы «vi -XII ғасырлардағы Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің дамуының ерекшеліктері»



Дата18.02.2017
өлшемі111,34 Kb.
#10103
түріСабақ




Сабақ өтілетін уақыт:


Қазақстан тарихы 10 сынып

Сілтеме

7 ,10 сынып оқулықтары

Сабақ тақырыбы

«VI –XII ғасырлардағы Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің дамуының ерекшеліктері»

Мақсаты

1. VI –XII ғасырлардағы Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің дамуының ерекшеліктерімен таныстыру

2. Сыни тұрғыдан сұрақтар қою арқылы ой қозғау

3.Оқушыларды өз елінің тарихын құрметтеуге үйрету.


Түйінді идеялар

-Оқушылар іс-әрекеттері арқылы ізденімпаздыққа жетеді.Оқушылардың тақырыпты түсіну деңгейін анықтау, түсінік деңгейін ескере отырып шешім қабылдау.

Оқыту нәтижелері

- VI –XII ғасырлардағы Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің дамуының ерекшеліктерімен таныс болады

- Сыни тұрғыдан қойылған сұрақтарға жауап бере отырып, ойланады, өз ойын білдіреді.



Көрнекіліктер

Суреттер, слайд-таныстырылым, сөзжұмбақ

Дереккөздер

Электронды оқулық, оқулық,дерекнама,сайт

Сабақ барысы

Уақыты

Әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Сабақ кезеңдері

1-кезең: Қызығушылықты ояту:



- үй тапсырмасын тексеру;

- ұйымдастыру

-қарастырылған тақырып бойынша бұрынғы білім еске түсіріледі;

- белсенді әрекетке жұмылдырылады;

- ойлау жұмысына ынталандырылады


15 мин

Сто технологиясы


Ұйымдастыру

Топқа бөлу: «Диаграмма»

«Таблица»

«Чайндат»



Үй тапсырмасын пысықтау. Тапсырмалар:

Үй тапсырмасы бойынша үш топқа тапсырма:

1. Венн диаграммасы : Қыпшақ және Қимақ тайпалары;

2. Кестені толтыру: Тайпалардың атауы, құрамындағы рулар;

3.Чайндат: Берілген сұрақтарға жауап беру ;


Оқу құралдарын жинақтап, сабаққа дайындалады
Оқушылар топқа бөлінеді.Топта өзара әрекет етеді.Бір-бірімен пікір алмасады.Іштерінен көшбасшы шығарады

Оқушылар сұрақтарға жауап береді, пікірталасады.


Оқушылар тапсырмаларда берілген сұрақтарға жауап береді

Қалған топтарға нартәуекел беріледі

Қалған топтар жоқ пікірлерді толықтырады. Пікірімен келіссе,шапалақ ұрады.

Өзін-өзі


2-кезең: Мағынаны ажырату:

- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады;

- жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады;


10

«ЖИГСО-2» стратегиясы


Жаңа сабақ.

сратегиясы



  1. Топтық жұмыс:

Мәтіндерді тарату, бағыт-бағдар беру



Оқушылар жаңа топпен жұмыс істейді.
Оқушылар «ой қозғау» арқылы ойланады.

Әркім өз ойларын айтады.


Сұрақтарға жауап бергенде көшбасшы анықталады
Өз жауаптары дұрыстығын салыстырады,көз жеткізеді.



Формативті

3-кезең: Ой- толғаныс:

анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді;


Сергіту сәті:

сабақ қорытындысы


10

5


Мнемоника

Викторина



Бекіту: Жеке жұмыс

Төменде берілген тақырыптар бойынша әңгіме құрастыру:



  1. Мемлекет

  2. Билік

  3. Салық

Викториналық ойын

Сұрақтар арқылы оқушылардың логикалық ойлауын дамытады, тарауды қайталайды



Оқулықты жауып, жаңа сабақ бойынша мекезекпен өткен тарау бойынша даталар мен жаңа сөздерді толық анықтама беріп айтады.

Қателіктерін түзейді.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.





Келесі оқуға арналған тапсырмалар (үй тапсырмасы)

1

§26. оқып келуге.


«Түбі бір түркі тайпалары» әңгіме жазып келу


Күнделікке жазады.Сұрақтар болса сұрайды.




Бағалау

2




Оқушылардың бүгінгі сабақты қаншалықты игергенін сұрайды. Топ басшыларының бағалауын тыңдап, сараптайды.

Оқушының бағалау парағы

Бағаланушы оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Мәтінмен жұмыс

Әңгіме құрастыру

Сергіту сәті

Жалпы ұпай саны

Баға

2

1

0

2

1

0

2

1

0

1 жауап

1 ұпай













































































































































































































































7-10 ұпай жинағандар - 5

3-6 ұпай жинағандар - 4

1-2 ұпай жинағандар - 3

Оқушылар өзін-өзі бағалайды. Топ басшысы қорытындылайды.

топпен

суммативті



Рефлексия

2

«БББ» әдісі
Кері байланыс

«Білемін», «Білгім келеді» бөлігін сабақ басында толтыртады

«Білдім» бөлігімен сабақты қорытындылайды



Бүгінгі сабаққа деген көзқарасыңды білдір

Тақырыпты толықтай түсіндім

Бұл тақырып бойынша әлі де ізденуім керек

Тақырыпты толықтай түсіне алмадым

Жаңа сабақта білгенін, игерген ақпараты туралы жазады

Оқушылар өздерінің көңіліне сай келгенін белгілеп береді







Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет