|
Сабақ өтілетін уақыт:
|
Қазақстан тарихы 10 сынып
|
Сілтеме
|
7 ,10 сынып оқулықтары
|
Сабақ тақырыбы
|
«VI –XII ғасырлардағы Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің дамуының ерекшеліктері»
|
Мақсаты
|
1. VI –XII ғасырлардағы Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің дамуының ерекшеліктерімен таныстыру
2. Сыни тұрғыдан сұрақтар қою арқылы ой қозғау
3.Оқушыларды өз елінің тарихын құрметтеуге үйрету.
|
Түйінді идеялар
|
-Оқушылар іс-әрекеттері арқылы ізденімпаздыққа жетеді.Оқушылардың тақырыпты түсіну деңгейін анықтау, түсінік деңгейін ескере отырып шешім қабылдау.
|
Оқыту нәтижелері
|
- VI –XII ғасырлардағы Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің дамуының ерекшеліктерімен таныс болады
- Сыни тұрғыдан қойылған сұрақтарға жауап бере отырып, ойланады, өз ойын білдіреді.
|
Көрнекіліктер
|
Суреттер, слайд-таныстырылым, сөзжұмбақ
|
Дереккөздер
|
Электронды оқулық, оқулық,дерекнама,сайт
|
Сабақ барысы
|
Уақыты
|
Әдіс-тәсілдер
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Сабақ кезеңдері
1-кезең: Қызығушылықты ояту:
- үй тапсырмасын тексеру;
- ұйымдастыру
-қарастырылған тақырып бойынша бұрынғы білім еске түсіріледі;
- белсенді әрекетке жұмылдырылады;
- ойлау жұмысына ынталандырылады
|
15 мин
|
Сто технологиясы
|
Ұйымдастыру
Топқа бөлу: «Диаграмма»
«Таблица»
«Чайндат»
Үй тапсырмасын пысықтау. Тапсырмалар:
Үй тапсырмасы бойынша үш топқа тапсырма:
1. Венн диаграммасы : Қыпшақ және Қимақ тайпалары;
2. Кестені толтыру: Тайпалардың атауы, құрамындағы рулар;
3.Чайндат: Берілген сұрақтарға жауап беру ;
|
Оқу құралдарын жинақтап, сабаққа дайындалады
Оқушылар топқа бөлінеді.Топта өзара әрекет етеді.Бір-бірімен пікір алмасады.Іштерінен көшбасшы шығарады
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, пікірталасады.
Оқушылар тапсырмаларда берілген сұрақтарға жауап береді
Қалған топтарға нартәуекел беріледі
Қалған топтар жоқ пікірлерді толықтырады. Пікірімен келіссе,шапалақ ұрады.
|
Өзін-өзі
|
2-кезең: Мағынаны ажырату:
- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады;
- жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады;
|
10
|
«ЖИГСО-2» стратегиясы
|
Жаңа сабақ.
сратегиясы
Топтық жұмыс:
Мәтіндерді тарату, бағыт-бағдар беру
|
Оқушылар жаңа топпен жұмыс істейді.
Оқушылар «ой қозғау» арқылы ойланады.
Әркім өз ойларын айтады.
Сұрақтарға жауап бергенде көшбасшы анықталады
Өз жауаптары дұрыстығын салыстырады,көз жеткізеді.
|
Формативті
|
3-кезең: Ой- толғаныс:
анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді;
Сергіту сәті:
сабақ қорытындысы
|
10
5
|
Мнемоника
Викторина
|
Бекіту: Жеке жұмыс
Төменде берілген тақырыптар бойынша әңгіме құрастыру:
Мемлекет
Билік
Салық
Викториналық ойын
Сұрақтар арқылы оқушылардың логикалық ойлауын дамытады, тарауды қайталайды
|
Оқулықты жауып, жаңа сабақ бойынша мекезекпен өткен тарау бойынша даталар мен жаңа сөздерді толық анықтама беріп айтады.
Қателіктерін түзейді.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
|
|
Келесі оқуға арналған тапсырмалар (үй тапсырмасы)
|
1
|
§26. оқып келуге.
|
«Түбі бір түркі тайпалары» әңгіме жазып келу
|
Күнделікке жазады.Сұрақтар болса сұрайды.
|
|
Бағалау
|
2
|
|
Оқушылардың бүгінгі сабақты қаншалықты игергенін сұрайды. Топ басшыларының бағалауын тыңдап, сараптайды.
Оқушының бағалау парағы
Бағаланушы оқушының аты-жөні
|
Үй тапсырмасы
|
Мәтінмен жұмыс
|
Әңгіме құрастыру
|
Сергіту сәті
|
Жалпы ұпай саны
|
Баға
|
2
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1 жауап
1 ұпай
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7-10 ұпай жинағандар - 5
3-6 ұпай жинағандар - 4
1-2 ұпай жинағандар - 3
|
Оқушылар өзін-өзі бағалайды. Топ басшысы қорытындылайды.
|
топпен
суммативті
|
Рефлексия
|
2
|
«БББ» әдісі
Кері байланыс
|
«Білемін», «Білгім келеді» бөлігін сабақ басында толтыртады
«Білдім» бөлігімен сабақты қорытындылайды
Бүгінгі сабаққа деген көзқарасыңды білдір
Тақырыпты толықтай түсіндім
Бұл тақырып бойынша әлі де ізденуім керек
Тақырыпты толықтай түсіне алмадым
|
Жаңа сабақта білгенін, игерген ақпараты туралы жазады
Оқушылар өздерінің көңіліне сай келгенін белгілеп береді
|
|