Сабақ тақырыбы: XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ-орыс қарым-қатынастарының тарихы



Дата02.02.2022
өлшемі368,71 Kb.
#116827
түріСабақ
Байланысты:
Сабақ жоспары 8 сынып 18 ғ. Қазақ хандығы Қазақ-орыс қарым-қатынастары Сабақ 1


Сабақ тақырыбы:

XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ-орыс қарым-қатынастарының тарихы


Зерттеу сұрағы:Неліктен Ресей Қазақстанды Азияға шығудың «кілті мен қақпасы» деп санады?







Мерзімі:







Сынып: 7

Қатысқандар саны:




Қатыспағандар саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)




7.3.1.2 – Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;

7.3.2.2 – Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау



Сабақ мақсаттары



  • Қазақ хандығының ішкі жағдайын анықтау

  • Қазақ хандығының сыртқы саясатын талдау

Бағалаукритерийлері




  • Қазақ хандығының ішкі жағдайын сипаттайтын 3 мысалды келтіру

  • Қазақ хандығының сыртқы саясатын анықтайтын маңызды 3 тарихи фактіні келтіру




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті


Оқушының әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

ББастапқы ынталандырушы материал.

Суретпен жұмыс



Оқушыларды суретке мұқият қарап,«Неліктен Ресей Қазақстанды Азияға шығудың «кілті мен қақпасы» деп санады? сұрағына жауап беруді сұраңыз. Оқушылар тақырып жайлы әлі хабарлары жоқ, сондықтан да тек болжамды жауап қайтарулары мүмкін.


Былтырғы тақырыпты еске түсіреді

Суретпен жұмыс жасайды



Сабақтың ортасы

БЗерттеу сұрақтары:


Ресей имериясын неліктен қазақ жерлері қызықтырды?
Зерттеу

Ж/ЖОқушыларға Қазақ хандығының ішкі жағдайын талдауға тапсырма беріңіз. Сол үшін деректермен (Қосымша 1) жұмыс жасап, келесі мәселелерді анықтауға тапсырма беріңіз:

  • хандардың ішкі саясаты

  • Қазақ хандығының әлеуметтік-экономикалық жағдайы

  • - сыртқы қауіп-қатерлер мен тәуекелдер.

  • Содан кейін берілген сұрақ төңірегінде «Синквейн»құрастырады:

  • 1. мәселе бойынша 1 сөйлем жазу

  • 2.тақырыпты сипаттайтын 2 сын есім жазу

  • 3.іс-әрекетті сипаттайтын 3 етістік жазу

  • 4. мәселеге қатысты жеке пікіріңіз, 1 сөйлем

  • 5. кілтті ой, 1 зат есім.

  • Мәселенің негізгі ойын білдіретін бір сөйлем жазу. Сөйлем 4 сөзден құрылуы тиіс. Синквейн мәселенің кілтті идеяларын анықтауға септігін тигізеді.



Оқушыларды үш қатарға бөліңіз. Ақпараттық мәтіндермен жұмысты ұйымдастырыңыз (Қосымша 2). Оқушылар мәтінмен жұмыс жасап, келесі тапсырмаларды орындайды:

  • әр мәтінге ат береді

  • әр мәтіннің негізгі ойын анықтайды

  • әр мәтінге 3 сұрақ құрастырады

  • тарихи фактілермен жұмыс. Мәтіннің негізінде тарихи фактілерді анықтап, оны келесідей жіктеу қажет:







Әлеуметтік аспектіге қатысты факт

Экономикалық факт

Саяси факт

1-мәтін










2-мәтін












3-мәтін














Сұрақтарға жауап береді

Жеке жұмыс жасайды


Қазақстан тарихы. Көне заманнан бүгінге дейін. Бес томдық. 3 том. – Алматы: Атамұра, 2010.

Сулейменов Р. Б., Моисеев В. А. Из истории Казахстана 18 в. А., 1988

Апполова Н. Г. Экономические и политические связи Казахстана с россиец в 18 – первой половине 19 вв. М., 1960, 121-122 б.



Казахско-русские отношения в XVI-XVIII вв. - Алма-Ата: Изд-во АН КазССР,1961.

Сабақтың соңы


Ж«Жіңішке»және«жуан» сұрақтарды құрастыру. Оқушылар алған білімдерін негізге ала отырып сұрақтар құрастырып, жұптар бір-біріне қояды.

  1. Жіңішке сұрақтар бір мағыналас «нақты» жауапты қажет етеді.

  2. Жуан сұрақтармұқият, егжей-тегжейліжауапты қажет етеді.

Топтар арасында сұрақ-жауапты ұйымдастырыңыз.

Кері байланыс береді





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет