Сабақ тақырыбы Заттардың ерігіштігі. №4 практикалық жұмыс: «Қатты заттардың ерігіштігіне температураның әсері»



Дата16.02.2020
өлшемі30,72 Kb.
#58137
түріСабақ
Байланысты:
19,02



Тексерілді: Оразова Г.К.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.3C Ерітінділер мен ерігіштік

Мектеп: №3 ДБАОММИ

Күні: 19.02.2020 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Бакытжанова А.Н.

Сынып: 8 А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Заттардың ерігіштігі. № 4 практикалық жұмыс: «Қатты заттардың ерігіштігіне температураның әсері»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.4.3 заттың ерігіштігіне температураның әсерін түсіндіру

8.3.4.4 буландыру техникасын қолдана отырып, заттың 100 г судағы ерігіштігін есептеу, алынған нәтижелерді анықтамалық мәндермен салыстыру

Сабақ мақсаттары

  • Қатты заттардың ерігіштігіне әсер ететін факторларды біледі, қатты заттардың еру механизмін түсінеді.

  • Ерігіштікке температуцраның әсерін түсіну.

  • Графикті қолдана отырып заттың ерігіштік мәнін есептей алу.

Жетістік критерийлері

  • Ерігіштік туралы түсінеді және сұрақтарға дұрыс жауап бере алады;

  • заттардың ерігіштігі туралы болжам жасай алады;

  • нәтижелер кестесін рәсімдеп және толықтырып жаса алады.

Тілдік мақсаттар


Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес: тақырыпбойыншадұрыслексиканыпайдаланужәнеасақаныққанерітіндідекристалдыңөсупроцесінауызшасипаттайбілу.

Пәнге тән лексика мен терминология: сулы, сусыз, еритін, ерімейтін, қаныққан, аса қаныққан

еріген зат, еріткіш, ерітінді, кристалл, кептіріп буландыру, ерігіштік, кристалдану, геометриялық

кристалды енгізу, салу, өсіру

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:


  • Егер зат .. оны ерітсе; Егерзат … оны балқытса

  • Заттардыбалқытуүшінмаған … қажетболады

  • Заттардыерітуүшінмаған … қажетболады

  • Зат тек балқығанкезде, жойылмайдысебебі ...

Балқу мен еру арасындаайырмашылық … тұрады

Құндылықтардыдарыту

Ашықтық, өмір бойы оқу,жауаптылық

Пәнаралық байланыс

Физика пәнімен байланыс

Бастапқы білім

Бұл тарау 5-сыныпта «Жаратылыстану» пәні бойынша алынған білімі мен түсінігіне негізделген. Оқушылар барлық заттардың бірдей дәрежеде ерімейтіндігін түсінулері және заттардың ерігіштігі еріткішке де байланысты болатындығын түсінулері керек. Оқушылар қаныққан ерітінді мен ерітіндінің кристалдануы туралы түсінікке ие болулары керек.



Сабақ барысы

Жоспарланғанмерзімдер


Жоспарланған іс-әрекет/


Ресурстар


Ұйымдастыру

Өткенді қайталау


Ой шақыру

5 минут


2 минут


Өткен сабақты қайталау
Өтілген тақырып бойынша сұрақтар қоямын. Жауаптары twig-bilim.kz сайтында видео түрінде көрсетіледі.
https://twig-bilim.kz

1. ЕРІТУқұбылысы деген?
2. ЕРІТКІШ дегенміз не?
3. Ерігіш зат (еріген зат) дегенміз?
4. ЕРІТІНДІ және Ергіштік

Оқушылар интерактивті тақтада өткен сабаққа байланысты көрсетілген видео қарай отырып, тақырыпты ашады

https://twig-bilim.kz сайтында видео мен танысып болғаннан кейін оқушылар төмендегі кестені толтырады:

Білемін

Білгім келеді

Білдім













ЕРІТУ

https://twig-bilim.kz/film/glossary/dissolve-5260/

ЕРІТКІШ

https://twig-bilim.kz/film/glossary/solvent-5152/

Ерігішзат

https://twig-bilim.kz/film/glossary/solute-5386/

ЕРІГІШ

https://twig-bilim.kz/film/glossary/soluble-5385/

ЕРІТІНДІ

https://twig-bilim.kz/film/glossary/solution-5151/

WORD форматында «анықтамалар» беріледі



Мағынаны тану
3минут

20 минут
10минут




Сабақтың тақырыбы:

Еру.Ерігіштік. Ерігіштікке әсер ететін факторлар.



Сабақтың мақсаты, күтілетін нәтижелер айтылады.
Оқушыларға нотбуктартаратылып беріледі.

«http://bilimland.kz» сайтындажұптық жұмыс жасауды ұсынамын.

Сайтқа кіру нұсқаулығы көрсетіледі.

- Қай парақшада, қалай жұмыс жасау туралы толық мәліметтер беріледі:

- Оқушылар өз ойларын айтады (түсінікті болу үшін сұрақтар қояды).

- Оқушылар отырған орыны бойынша жұптасады.


Тапсырма: Видео көру арқылы төменде берілген тапсырмаларды орындау.

Ерігіштікке факторлардың әсері туралы айтылады.

Жеке жұмыс

Тапсырма.(партаның оң жағында отырған оқушыларға) Төменде ас тұзының 100 мл суда ерігіштігінің кестесі берілген. Осы кестені басшылыққа ала отырып, тұздың еру графигінің қисығын тұрғызыңыздар.


Ас тұзының 100 мл суда ерігіштігі

Температура (0С)

Ас тұзы (г)

0

35,7

10

35,8

20

36,0

30

36,2

40

36,5

50

36,7

60

37,3


Тапсырма.(партаның сол жағында отырған оқушыларға)

Төменде мыс купоросының (CuSO4.5H2О) 100 мл суда ерігіштігінің кестесі берілген. Осы кестені басшылыққа ала отырып, тұздың еру графигінің қисығын тұрғызыңыздар.




Мыс купоросының (CuSO4.5H2О) 100 мл суда ерігіштігі

Температура (0С)

Мыс купоросы (г)

0

150

10

170

20

190

30

240

40

290

50

340

60

390




Презентация

ЕРІТІНДІ және ЕРІГІШ

http://bilimland.kz/kk/content/structure/976-chemistry#lesson=10488


http://bilimland.kz/kk/content/structure/976-chemistry#lesson=10293
WORD форматында «тапсырмалар» беріледі

3 минут

Рефлексия



Рефлексия сұрақтарға жауап беру арқылы жүргізіледі:

Не білдім?

Не білгім келеді?

Не пайдалы болды?






Үйге тапсырма

Есептер шығару

  1. Температура 600С KNO3-тің қанық ерітіндісінің массалық үлесі 52,4%. Осы температурадағы тұздың ерігіштік коэффициентін есептеңіз.

  2. 100 г суда 800С-та қанықтырылған калий хлориді ерітіндісін 200С салқындатқан. Бұл жағдайда тұнатын тұздың массасын есептеңіз.

  3. Массасы 40 г калий нитраты ерітіндісін 60˚С – дан 20˚С-ға дейін салқындатқанда неше грамм тұз тұнбасы түзеді? Егер 600С KNO3–тің ерігіштік коэффиценті 110,1 г, ал 200С – та 31,6 г-ға тең болған жағдайда.




Қосымша ақпарат

Дифференциация – көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ
Құндылықтар


Бұл сабақта дифференциация жиі қолданылып тұрады. Үлгерімі төмен оқушылар көмек парақтарын алады, ал аса қабілетті оқушыларға мұғаліммен метакогнитивті сұрақ-жауап пайдалануы арқылы өз түсінігін кеңейту ұсынылады.

Бұл сабақта бағалау үшін көп мүмкіндіктер бар. Бағалау мұнда көбінесе формальды емес: оқытушы оқушыларға мұқият сұрақтар қойып, үлгерімі жоғары оқушыларға жоғары деңгейлі сұрақтарды қою арқылы, жеке оқушылардың қабілетін байқауға болады.  Бағалауға және дифференциация қолдануға қолайлы сәттер курсивпен ерекшеленген.




Рефлексия

Сабақ мақсаты/зерттеу мақсаты дұрыс қойылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Мен жоспарлаған дифференциация жақсы жұмыс істеді ме? Уақытты тиімді пайдалана алдым ба? Менің жоспарым бойынша қандай өзгерістер болды және неге?



Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Қысқаша бағалау

Қандай екі зат барынша жақсы болды (сабақ беру мен игеруді қарастыру)?

1:

2:

Қандай екі зат сабақты жақсартты (сабақ беру мен игеруді қарастыру)?

1:

2:

Менің келесі сабағым өтетін сынып пен жеке тұлғаларға қатысты осы сабақта мен не игердім? 

 


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет