Қазақ тілі.
4.12.2015ж.
Сабақ тың тақырыбы: Ең бағалы нәрсе-уақыт.
Мақсаты:
1.Оқушыларды өз уақытын тиімді пайдалана білуге үйрету.
2. Ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамыту,ауызекі сөйлеуге үйрету.
3.Уақытты дұрыс пайдалана білуге, үнемдеуге,бағалай білуге тәрбиелеу.
Сабақ түрі: жаңа сабақ..
Сабақтың әдістері: әңгімелеу,сұрақ-жауап,тыңдалым,талдау,аудару.
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі карточкалар, кесте, интерактивті тақта.
Пәнаралық байланыс: орыс тілі.
Сабақ барысы:
1.Үй жұмысын тексеру:
Үйге қандай тапсырма беріліп еді? ( 259 бетегі мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру)
Миға шабуыл стратегиясы.
Оқу кезінде бос уақыт бола ма?
Неліктен кейде үлгермей қалады?
Жазғы демалыста не істейді?
Денсаулыққа не пайдалы?
Жазба жұмыстарын тексеру. (Мәтіннен септік жалғаулы зат есімдерді теріп жазу)
2.Жаңа сабақ.: Бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбын анықтау үшін мына сұрақтарға жауап беріңіздер:
- Адам үшін ең бағалы зат не? (жауаптар: білім, өз үйі ,оқу, уақыт)
- Дұрыс айтасыңдар,баалар, адам үшін бағалы нәрселердің бірі-уақыт.
Сондықтан да қазақта «Уақыт алтыннан да қымбат» деген мақал бар.
Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: (тақырып ашылады,оқылады.Мұғалім оқушыларды сабақ мақсатымен таныстырады.)
а ) Сөздік жұмысы (аудару)
Ұтымды -
Қызығамыз -
құрбан етеді -
шектеу қою -
мүмкіндік -
ә) Мәтінмен жұмыс түрлері : оқу,аудару,сұрақтарға жауап беру.
3.Бекіту: 1. сөздерге синоним жазу.
Уақыт- ойын-
Ұтымды – нағыз-
Мүмкіндік- пайдалану-
Дос-
259-беттегі 1-тапсырманы орындау. Сөздер мен тіркестерді аудару. (ауызша)
Сергіту сәті («Қара жорға» биінің әуеніне)
Кестені толтыр.
Сөздер
|
Түбір сөз
|
жұрнақ
|
жалғау
|
кітапхана
|
|
|
|
қызықты
|
|
|
|
балалар
|
|
|
|
біреулер
|
|
|
|
білім
|
|
|
|
сабақта
|
|
|
|
ата-ана
|
|
|
|
ұстазым
|
|
|
|
кітап
|
|
|
|
|
|
|
|
Кітаппен жұмыс. 2-тапсырма. 259 бет.(көп нүктенің орнына тиісті сөзді жазу)
Тест сұрақтарына жауап.
1.Уақытты қалай пайдалану керек?
а) тиімді ә) тиімсіз б) қалай болса солай
2. Мезгіл немен өлшенеді?
а) өлшеммен ә) сағатпен б) ақшамен
3. Уақытты шектеу -тіркесі қалай аударылады?
а) время проводить ә) выиграть время б) ограничить время
4. Есімшенің неше шағы бар?
а) з ә) 4 б) 2
5. қан-кен ,ған-ген қай шақтың жұрнағы?
а) келер ә) осы б) өткен
Жалғаудың неше түрі бар?
а) 3 ә) 4 б) 5
Туынды сөздер қалай жасалады?
а) жұрнақ арқылы ә) жалғау арқылы б) шылау арқылы
Буынның неше түрі бар?
а) 3 ә) 4 б) 5.
Рефлексия: - Бүгінгі сабақта не жайында өттік?
- Сендер нені ұқтыңдар?
- енді уақытты үнемдей аласыңдар ма?
- Сабақ ұнады ма?
Үйге тапсырма: мәтін-259 бет-аудару.
Септік жалғаулы зат есімдерді көшіріп,септігін анықтау.
Өз ойларыңды смайлик арқылы белгілеп, тақтаға іліңдер.
Баға тест жұмыстарыңның қорытындысымен қойылады.Дәптерлеріңді жинаңдар.
8 «Б» сынып.
2.12.2015 ж.
Сабақтың тақырыбы: Менің бос уақытым.
Мақсаты:
1.Оқушыларды өз уақытын тиімді пайдалана білуге үйрету.
2.Ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамыту, өз ойларын еркіг жеткізуге дағдыландыру.
3.Уақытты дұрыс пайдалана білуге,үнемдеуге,бағалай білуге тәрбиелеу.
Сабақ түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың әдістері: әңгімелеу,талдау, сұхбат,аудару, тыңдалым.
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі карточкалар,
Пәнаралық байланыс : орыс тілі.
Сабақ барысы:
1.Үй жүмысын тексеру: үйге қандай тапсырма беріліп еді?
(мәтін -255 б.-аудару. Кете-256 б. Толтыру)
Мәтін аудармасы мен кестенің толтырылуын тексеру.
«Миға шабуыл» стратегиясы бойынша оқушыларға сұрақтар қою.
Қазір жылдың қай мезгілі?
Аптаның қай күні?
Кеше қандай мереке аталып өтілді?
Жақсы, ендеше есімше бойынша сұрақтарға жауап беріп көріңдер.
-Есімше дегеніміз не?
- Ол қандай қызмет атқарады?
-Есімшенің неше шағы бар?
- Өткен шақ есімшенің жұрнақтары қандай?
-Келер шақ есімшенің жұрнақтары?
-Ауыспалы шақ есімшенікі ше? Мысалдармен бекіту.
Оқушылардың жазба жұмыстарын тексеру.(есімшенің жіктелуі)
2.Жаңа сабақ : «Менің бос уақытым» тақырыбы бойынша сөздік жұмысы.
Уақыт-
Бос уақыт-
Үлгермемін-
Жеткілікті-
б) Мәтінмен жұмыс: оқу ,аудару.
В)сұрақтарға жауап алу:
Оқу кезінде бос уақыт бола ма?
Сендер бос уақытта не істейсіңдер?
Бос уақытты қалай пайдаланған дұрыс?
Сергіту сәті «Қара жорға» әні орындалады,оқушылар билейді.
Г) кітаппен жұмыс. Тапсырма орындау.
Компьютер алдында екі сағаттан артық отыруға болмайды,себебі...
Ғаламторды пайдалана білу керек,өйткені...
Мен қазақша,ағылшынша аудиоматериалдар сатып алдым,себебі....
Мен қазақ тілі курсына жазылдым, өйткені....
2) Мәтіннен есімшелерді тауып жаз,шақтарын анықта.
3)Сөз тіркестерімен сөйлем құру:
Бос уақыт, қыдырамыз, серуендеу, тиімді өтеді, жаттықтыруға барамыз.
4) Сөздерді құрамына талдау
Оқығандықтан, дайындауың, достарыңмен, демаламын.
Сабақты қорыту..-рефлексия:
Бүгін сабақта не білдік?
Нені үйрендік?
Сабақ қызықтырды ма?
Балалар жазылған сөздер ішінен өздеріне ұнағанын дауыстап оқиды.
Абыржу-(раздрожение)
Ашулану (злиться)
Қуаныш(радость)
Шабыттану(вдохновляться)
Қанағаттану(удовлетворение)
Сенімділік(уверенность)
Зерігу(скучать)
Жалығу(надоесть)
Бағалау: Қ.Бітібаеваның өзін-өзі бағалау тәртібі бойынша балалар өздерін алдын-ала таратылған кесте бойынша бағалайды:
№
|
Аты,тегі
|
өзін-өзі бағалау
|
Сыныптастарының бағасы
|
Мұғалімнің бағасы
|
Қорытынды баға
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма: мәтін 266 бет-аудару, сұрақтарға жауап.
1-тапсырма . 267 б.(сөйлем құру.)
2.12.2015 ж
1-карточка.
Сөз тіркестерімен сөйлем құру: Бос уақыт, қыдырамыз, серуендеу, тиімді өтеді, жаттығуларға барамыз.
2-карточка
Сөздерді құрамына талдау: оқығандықтан, дайындалуың, достарыңмен, демаламын.
3-карточка
Оқушылар өздеріне ұнаған үш сөзді атайды:
Абыржу (раздрожение)
Ашулану (злиться)
Қуаныш (радость)
Шабыттану (вдохновляться)
Қанағаттану (удовлетворение)
Сенімділік (уверенность)
Зерігу (скучать)
№
|
Тегі,аты
|
өзін-өзі бағалау
|
Сыныптас/ң бағасы
|
Мұғалім/ң бағасы
|
Қорытынды баға
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |