Сабақтың тақырыбы: Физикалық денелер мен заттардың сипаттамасы,диффузия
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:Оқушыларға зат оның құрамы,табиғаттағы кездесу,диффузия туралы жаңа ұғымдарға түсінік беру.
Дамытушылығы:Тәжире жасау қабілеттерін олардың шығармашылық,ұжымдық жұмыс жасау қабілеттерін дамыту
Тәрбиелігі:Қоршаған ортаны қорғауға экологиялық тақырыпта тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:жаңа сабақ
Сабақтың әдісі:топпен жұмыс,түсіндіру,сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекілігі: сия,су,оқулық,суреттер
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Дифферен-циация
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру
Амандасу тренингі
Оқушылардың көңіл-күйлерімен танысу
Амандасады. Көңіл-күйлерін білдіреді. Әр топ топ басшысын, хатшысы, репортер, тәлімгер сайлайды.
Топқа бөліну тренингі
Үй тапсырмасын сұрау:
Үй тапсырмасы бойынша оқушыларды тыңдау.
Оқушылар бір физикалық дененің қандай заттардан тұратындығы жөнінде айып береді.
Жаңа сабақ барысы:
Жаңа сабақтың тақырыбын хабарлау. Мақсатын таныстыру.
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Оқушылар жаңа сабақтың мазмұнымен танысады, бір-біріне түсіндіреді.
Түсіну дәрежесін анықтау.
Интерактивті тақта,
Оқулық
Топтық жұмыс:
Деңгейлік тапсырмалар береді.
Оқушылар орындайды:Барлық заттар кішкентай бөлшектен тұрады. Ол …….. аталады. Табиғаттағы денеде атомдар жалғыз болмайды, олар бірнеше атомдардан топтасып…………….құрайды. Атомдардың бір түрі…..заттарды құрайды.Атомдардың әртүрлі түрінің қосылысы ……құрайды. Тірі организмдер………..заттардан тұрады.
Дарынды оқушымен жұмыс, деңгейлеп оқыту.
Тәжірибе:
Оқулық мәтініндегі тәжірибені оқушыларға орындауға нұсқаулық беру.
Оқушылар тәжірибені орындап, қорытындылайды:
Ішінде суы бар ыдысқа бір тамшы сия құйып, араластырсаңыз, сия тез арада сумен араласып, ыдыстағы суды лезде бір түске өзгертеді. Себебі сияның құрамындағы молекулалар ұдайы қозғалыста болатындықтан тез араласып кетеді.
Сыни ойлау дағдыларын арттыру, іскерлік дағдыларын қалыптастыру.
Сабақты бекіту:
Бекіту сұрақтары:
1.Атом және молекула деген не?
2.Диффузия деген не?
3.Қандай тәжірибелер атом мен молекуланың ұдайы қозғалыста екенін дәлелдейді?
Оқушылар жауап береді.
Сұрақ-жауап әдісі
Топтық бағалау
Үйге тапсырма
§31Диффузия құбылысына тағы қандай тәжірибелер арқылы көз жеткізуге болады?
Кері байланыс:
Оқушылар не үйренгендерін және не үйренгісі келетіндерін жазып береді.