Сабаққа қатысқан оқушылар саны: Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: Тақырыбы



Дата07.09.2020
өлшемі433 Kb.
#77622
түріСабақ
Байланысты:
2- ҚМЖ


Сабақ: 6


Мектеп:

Күні, айы:

қыркүйек


Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Тақырыбы:

Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері

Оқу бағдарлама-сына сәйкес оқу мақсаты

7.1.2.1

натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу;

7.4.2.3

шаршының сызықтық өлшемдерінің өзгеруіне байланысты, оның ауданы қалай өзгеретінін бағалау



Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Бірнеше тең көбейткіштердің көбейтіндісін анықтау амалын дәрежеге шығару екенін түсінеді;



Оқушылардың басым бөлігі:

Топпен, жұппен жұмыс жасау арқылы есептерді өз бетінше шығырау дағдылары қалыптастырылады, тақырыпты толығымен түсінеді

Кейбір оқушылар:

Тақырыптың мағынасын түсінеді,есептер мен тапсырмаларды орындауда

оқушының қиялымен немесе креативті ойлауының нәтижесінде өз

бетімен жұмыс істеп үйренеді;

Бағалау критерийі

- натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын біледі;

- натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін қолданып есептер шығарады;

- шаршының сызықтық өлшемдерінің өзгеруіне байланысты, оның ауданы қалай өзгеретінін есеп шығара отырып түсінеді; (PISA есебін шығару)



Тілдік мақсаттар

-Дәрежені негіздері бірдей екі немесе үш дәреженің көбейтіндісі түрінде жаза алады;

- натурал көрсеткішті дәреже қасиеттерін өмірде кездесетін жағдайларға қолдана алады;

Пәндік – спецификалық сөздік және терминология:

аn өрнегіндегі дәреженің негізі, дәреженің көрсеткішін біледі;



Диалогтарға арналған пайдалы сөздер:

« Менің ойымша, егерде сен бақташы балсаң, мақсатыңа жету үшін, ..»


Алдыңғы білім

Санның квадраты, санның кубы ұғымдары оқушыларда 3-ші сыныптан бастап қалыптасқан, 5-ші сыныпта оқушылар бірдей көбейткіштерді дәрежемен алмасуды үйренеді. Осы түсініктер негізінде дәреже ұғымы қалыптасқан

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған тапсырмалар


Дереккөздер

Ресурстар

Сабақтың басы (8 минут)

Сыныптағы тәртіп: Оқушылармен сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Сабақтың басталауы: «Натурал көрсеткішті дәреже» тақырыбын игеруде оқушылардың қызығушылығын қалыптастыру және теориялық материялды өздігінен игеру мақсатында «сенемін-сенбеймін» ойынын өткізімін. Жұппен жұмыс жасайтын оқушыларға ақиқат және ақиқат емес тұжырымдар беріледі. Ақиқат тұжырымға «+», ал ақиқат емес тұжырымға «-» таңбасын белгілейді. Сұрақтарға жауап бере отырып оқушылар сабақтың тақырыбын, атауын тұжырымдай алады.



карточка
жасыл - өте жақсы орындалған

сары - толықтыру керек



қызыл - топта қайта қарау керек

Сабақтың ортасы (30 минут)
топпен жұмыс

ДАМЫТУ: шаршының сызықтық өлшемдерінің өзгеруіне байланысты, оның ауданы қалай өзгеретінін есеп шығара отырып түсінеді; (PISA есебін шығару)

АЛМА АҒАШТАР

Фермер бау-бақшада, суретте көрсетілгендегідей, төртбұрыш формасында алма отырғызады. Алмаларды желден сақтау үшін шет-шетінен қылқан жапырақты ағаштар (хвойные деревья) отырғызады.



Бірнеше n мағыналары үшін төмендегі суретте отырғызылған алма ағаштары мен қылқан жапырақты ағаштардың сызбанұсқасы берілген, n – отырғызылған алма ағаштары қатарларының мөлшері. Бұл тізбекті n-ның кез келген санына дейін жалғастыруға болады.



1-тапсырма Кестені толтырыңыз:


n

Алма ағаштарының саны

Қылқан жапырақты ағаштар саны

1

1

8

2

4




3







4







5








2-тапсырма Жоғарыда қарастырылған алма ағаштарының саны мен қылқан жапырақты ағаштар санының тізбегі төменде көрсетілген ретпен есептеледі:

Алма ағашының саны=n2,

Қылқан жапырақты ағаштар саны=8n,

n-алма ағаштары қатарының саны.

n-нің қай мінінде алма ағаштарының саны шет-шетінен отырғызылған қылқан жапырақты санымен тең болады?
Топтар бірін-бірі екі жұлдыз, бір тілекпен бағалайды (дескриптор бойынша)
Оқытудың мақсаты бойынша.

Бағалау критериі

Дескриптор

-Натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын ескереді
- шаршының сызықтық өлшемдерінің өзгеруіне байланысты, оның ауданы өзгеруі тұжырымдайды;


-мәліметтер мен тапсырмалардың дұрыс шешімдерін анықтай отырып кестені толтырады

-алма ағаштарының саны мен қылқан жапырақты ағаштар санының тізбегі теңесуінде бақшаның ауданын табады.


-оқушының ойлау ұшқырлығы мен креативті ойлауына байланысты алма ағаштары қылқан жапырақтардан қандай жағдайда көп болуын болжай алады.




PISA 2012ж
М 43 PISA- Халықаралық зерттеуі. Әдістемелік құрал – Астана, ҰББСБО, 2012, 114 бет

https://goo.kz/loader/load/344903





Сабақтың соңы

(5мин)

бағалау

Рефлексия

Үйге тапсырма


Кері байланыс: не үйрендім, не қиын болды, сұрақ

Бағалау парақшаларын тарату

№ 25, № 26





Бағалау парақшаларын

Смайликтер



Оқулық


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет