Бұл сабақтар «Мемлекеттік стандартқа» негізделген оқу бағдарламасында көрсетілген, күнтізбелік-тақырыптық жоспарға сәйкес оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып жасалған. Аталған сабақтардағы қолданылған әдіс-тәсілдер мен тапсырмалар, жаттығулар оқушылардың танымы мен жас ерекшеліктеріне лайықталып әзірленген.
№
|
Сабақтың тақырыбы
|
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Сабақта 7 модульдің кіріктірілуі
|
Күтілетін нәтиже
|
Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау
|
Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы
|
Негізгі дереккөздер немесе ресурстар
|
күні
|
5-6 сыныптағы математика курсын қайталау (6 сағат)
|
1
|
Жай бөлшектерге есептер шығару
Мақсаты:Оқушылардың өткен материалдарды қайталай отырып,өз беттерінше есептер шығару.Жай бөлшектерге амалдар қолдану.
|
«ЖИГСО»,
«БББ» кестесі
«Еркінжауап» стратегиясы
топтық, жұптық, дараланғанжұмыстүрлері
|
СТО,АКТ, Диалог, бағалау,дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
Оқытудың және оқудың жаңа тәсілдерін оқушылар пайдалана алады. Есеп шығаруда өз беттерінше жұмыстануға қалыптасады
|
«Бағдаршам»;
Бағалау критерийлері бойынша топ басшыларының және топ мүшелерінің бағалауы;
кері байланыс;
жиынтық баға
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.( 7 модульдің идеясын ұтымды пайдалана отырып)
|
Интернет материалда
ры және кеспе қағаздар
|
|
2
|
Ондық бөлшектерге есептер шығару
Мақсаты: Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыра отырып 5- сынып материалдарын қайталау
|
Венн диаграммасы
Жабық және ашық сұрақ-жауап, «Радиоға қоңырау шалу » ойыны
|
СТО,АКТ, Диалог, бағалау,дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
Жай бөлшектер мен ондық бөлшектерге есептер шығара алады. Ойын еркін жеткізеді. Бір-бірін үйрете алады
|
Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау.
|
Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
3
|
Теңдеулер мен теңсіздіктерге есептер шығару.
Мақсаты :Теңсіздіктерді және теңдеулер жүйесін шешеді . Ауызша тез есептеуге дағдыланады.
|
Де Бононың қалпақтары; Уақыт шеңбері; Ойлан-жұптас-бөліс ; БББ кестесі
|
СТО,АКТ, Диалог, бағалау,дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
Теңсіздіктерді және теңдеулер жүйесін шеше алады. .Өз беттерінше мысалдар құрып, талдай алады.Ауызша тез есептейді
|
Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.
Рефлексия арқылы білімдерін тексеру
|
Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы
|
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
4
|
Есептер шығару
Мақсаты : Өткен тақырыптарды еске түсіріп, ойлау қабілеттерін дамыту
|
Ой қозғау. Кластер құрғызу Ситуациялық сұрақтар беру, «Түртіп алу»
«Автор орындығы»
|
СТО,АКТ, Диалог, бағалау,дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
Оқушылар өз ойларын еркін жеткізе алады. Жеке, жұппен, топпен жұмыс істеу арқылы бірін-бірі үйретеді
|
Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы
|
Интернет материалда
ры және кеспе қағаздар
|
|
5
|
Мәселе есептер
Мақсаты : Мәтінмен берілген есептерді теңдеу құру арқылы шығарады. Логикалық ойлауға дағдыландыру
|
Шаттық шеңбері ; Даналық ағашы
Қар үйіндісі;
3 қадамдық сұхбат; БББ кестесі
|
СТО,АКТ, Диалог, бағалау,дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
Оқытудың және оқудың жаңа тәсілдерін оқушылар пайдалана алады. Есеп шығаруда өз беттерінше жұмыстануға қалыптасады
|
Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.
Рефлексия арқылы білімдерін тексеру
|
Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы
|
Оқулық, суреттер, интернет материал
дары
|
|
6
|
Бақылау жұмысы №0 Мақсаты : Оқушылардың өткен 5-6 сынып бойынша алған білімдерін жүйелеу. Өз бетімен жұмыстануға дағдыландыру.
|
Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану
|
СТО,АКТ, дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
Алған біліміне есеп береді.
|
Критерийлер бойынша бағалау
|
Жас ерекшеліктеріне сай етіп алу
|
Дидактика
лық материал
|
|
І тарау. Натурал көрсеткішті жəне бүтін көрсеткішті дəреже (15 сағат)
|
1
|
Натурал көрсеткішті жəне бүтін көрсеткішті дəреже
Мақсаты: Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту
|
«ЖИГСО»,
«БББ» кестесі
-5минуттық эссе
«Еркін жауап» стратегиясы
-топтық, жұптық, дараланған жұмыс түрлері.
|
СТО,АКТ, Диалог, бағалау,дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
Натурал көрсеткішті және бүтін көрсеткішті дәреже ұғымдарын үйренеді. Есеп шығару арқылы білімдерін кеңейтеді. Топпен және өз бетінше жұмыстануға дағдыланады.
|
Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.
Рефлексия арқылы білімдерін тексеру.
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.( 7 модульдің идеясын ұтымды пайдалана отырып)
|
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
2
|
Натурал көрсеткішті жəне көрсеткіші нөлге тең дəреже
Мақсаты:Оқушыларға натурал көрсеткішті дәреже және нөлге тең дәреже тақырыбын меңгерту. Есеп шығару қабілеттерін арттыру.
|
-«ЖИГСО», диалог,
-Венн диаграммасы
-Жабық және ашық сұрақ-жауап,
-«Алтын қақпа» ойыны
|
СТО,АКТ, Диалог, бағалау,дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
Натурал көрсеткішті дәреже және нөлге тең дәрежені есептеуді үйренеді. Есеп шығару қабілеттері артады. Өз бетімен жұмыстануға машықтанады.
|
Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау.
|
Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер, кеспе қағаздар
|
|
3
|
Натурал көрсеткішті дəреженің қасиеттері
Мақсаты:
Оқушыларға натурал көрсеткішті дәреже ұғымын меңгерту және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту
|
Семантикалық кестені толтыру;
-Мозайка жинау
-«Карусель» стратегиясы;
-Топтық, жұптық,
жекелей
|
СТО,АКТ, Диалог, бағалау,дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
Натурал көрсеткішті дәреже ұғымын меңгереді. Есеп шығару қабілеттері артады. Топпен және жеке жұмыс істеуге дағдыланады.
|
Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.
|
Топтарда рөлдерді ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.
|
Оқулық, тест материалдары, электрон
дық оқулық
|
|
4
|
Натурал көрсеткішті дəреженің қасиеттері
Мақсаты: Дәреженің негізгі қасиеттерін меңгерту. Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту
|
Аквариум» стратегиясы,
-«Балық аулау» стратегиясы;
-«Болжам» стратегиясы;
-Топтық, жұптық,
жекелей жұмыстар
|
СТО,АКТ, Диалог, бағалау,дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
.Дәреженің негізгі қасиеттерін пайдалана отырып,есеп шығару шеберліктері артады. Сыни түрде ойлайды.ұжымда жұмыс жасауға дағдыланады.
|
Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
5
|
Бүтін көрсеткішті дəреже
Мақсаты: Бүтін көрсеткішті дәрежені меңгеру. Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу арқылы жаңа сабақты меңгерту
|
Білім тексеру
«Кубизм» әдісі.
2.Сөздік диктанты
3. Топтық жұмыс «Ең мықты математик» ойыны
Топтық жұмыс
Ойын ережесін құру
Тест жұмысы
«Бәрін білдім» ойыны
|
СТО,АКТ, Диалог, бағалау,дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
Бүтін көрсеткішті дәрежені меңгереді. Формулаларын пайдалана алады. Есеп шығаруда қолдана біледі. Жаңа әдістерді қолдана алады.
|
Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.
Рефлексия арқылы білімдерін тексеру.
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
6
|
Санның стандарт түрі
Мақсаты:
Сандарды стандарт түрге келтіруде
оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін пайдалана отырып үйрету, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту
|
«Миға шабуыл»
(Суреттерді қолдану) «Ой қозғау», «Сәйкесін тап»
Жұптық жұмыс
«Б-Б-Б» кестесі
«Сен маған- мен саған»
«Синквейн» әдісі
|
СТО,АКТ, Диалог, бағалау,дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
Сандарды стандарт түрге келтіруді меңгереді. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады. Есеп шығару қабілеттері артады. Сабақта жаңа әдістерді қолдана біледі.
|
Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау.
|
Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
7
|
Бүтін көрсеткішті дəреженің қасиеттері.
Мақсаты:
Сандарды стандарт түрге келтіруде
оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін пайдалана отырып үйрету, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту
|
Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану
|
СТО,АКТ, Диалог, бағалау,дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
Сандарды стандарт түрге келтіруді меңгереді. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады. Есеп шығару қабілеттері артады. Сабақта жаңа әдістерді қолдана біледі
|
Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.
|
Топтарда рөлдерді ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.
|
Оқулық, кеспе қағаздар
|
|
8
|
Құрамында дəрежелері бар өрнектерді түрлендіру
Мақсаты:
Оқушыларға құрамында дәрежелері бар өрнектерді түрлендіруді меңгеруге бағыт беру
оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту
|
«Миға шабуыл»
«Ой қозғау»
«Борт журналы
«Айналмалы сұрақтар»
«Пилот-штурман» ойыны
«Т» кестесі
.Венн диаграммасы»
|
СТО,АКТ, Диалог, бағалау,дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
Құрамында дәрежелері бар өрнектерді түрлендіруді меңгереді.
Есеп шығаруда теорияны пайдалана алады.
Жұппен және топта жұмыс жасауға бейімделеді.
|
Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
9
|
y = ax2 түріндегі функция, оның қасиеттері жəне графигі
Мақсаты:
Оқушыларға y = ax2 функциясының графигін салуға және оның қасиеттерін меңгерту өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту
|
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану
|
СТО,АКТ, Диалог, бағалау,дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
y = ax2 функциясының графигін сала біледі, қасиеттерін есеп шығару барысында қолдана алады.
Топта жұмыс жасауға,ұйымшыдық қабілеттері қалыптасады.
|
Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау..
Рефлексия арқылы білімдерін тексеру.
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
10
|
y = ax2 түріндегі функция, оның қасиеттері жəне графигі
Мақсаты:
есеп шығаруда
қушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту
|
Ой қозғау. Кластер құрғызу Ситуациялық сұрақтар беру, «Түртіп алу» әдісі
«ДЖИКСО» әдісі
«Автор орындығы»
|
СТО,АКТ, Диалог, бағалау,дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
Оқытудың және оқудың жаңа тәсілдерін оқушылар пайдалана алады. Есеп шығаруда өз беттерінше жұмыстануға қалыптасады
|
Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау.
|
Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
11
|
y = ax3 түріндегі функция, оның қасиеттері жəне графигі
Мақсаты: оқушыларға кубтық параболаны меңгерту. Есеп шығаруда y = ax3 функциясымен y = ax2 түріндегі функцияның айырмашылығын үйрету.өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту
|
Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану
|
СТО,АКТ, Диалог, бағалау,дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
Оқушылар y = ax3 түріндегі функция, оның қасиеттері жəне графигін меңгереді
y = ax3 функциясымен y = ax2 түріндегі функцияның графиктерінің айырмашылықтарын анықтайды. Есеп шығаруда ажырата біледі. Джиксо әдісі бойынша сабақты меңгереді
|
Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.
|
Топтарда рөлдерді ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.
|
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
12
|
y = функциясы жəне оның графигі
Мақсаты:
y = функциясын оқушыларға үйрету, есеп шығаруда графиктерді сала білуге дағдыландыру. Өз бетімен және топта жұмыс жасай білуге қалыптастыру
|
Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар. Жүректен жүрекке,топтастыру,
кубизм,
Венн диаграмасы
|
СТО,АКТ, Диалог, бағалау,дарынды оқушы, жас ерекшелік,
көшбасшылық
|
y = функциясын меңгереді, графигін сала алады. Есеп шығаруда қолданады
Топта және жеке өз бетімен есеп шығаруға дағдыланады.
|
Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|