Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
9.3А Қозғалыс
|
Мектеп:
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Сынып:
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қол бұлшық еттерінің максимальды бұлшық ет күші және күшке төзімділігі
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.1.6.1 қол бұлшық еттерінің максималды жұмыс күшін және күшке төзімділігін зерттеу
9.1.6.2 бұлшық еттің жиырылу жиілігіне бұлшықет жұмысының тәуелділігін зерттеу
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Қол бұлшық еттерінің максимальды бұлшық ет күшін және күшке төзімділігін зерттеу
Бұлшық еттің жиырылу жиілігіне бұлшықет жұмысының тәуелділігін зерттеу
Оң қол мен сол қолдың күшін салыстыру
|
|
Бағалау критерийлері
Дағдылар:
түсіну, білімін қолдану, зерттеушілік дағдылар, талдау, бағалау
|
Қол бұлшық еттерінің максимальды бұлшық ет күшін зерттейді;
Қол бұлшық еттерінің күшке төзімділігін зерттей алады;
Қол бұлшықеттерінің күшін салыстырады;
Айнымалыларды анықтай алады.
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: көлем, болжам, энергия, оттегі, көмірқышқыл газы, бұлшық еттер, аэробты, анаэробты, сүт қышқылы.
Оқытудың тілдік мақсаты: тыныс алу жиілігі физикалық жаттығу ұзақтығынан неге өзгеретіндігін түсіндіру үшін болжам құруға топта жұмыс істей (айтылым, тыңдалым және жазылым дағдылары) алады. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Қалыпты жағдайда қол бұлшықеттерінің жұмысы .... болады. Мен физикалық жаттығу жасаған кезде тыныс алу жиілігі …себебі ..... Бұның себебі … ... ... байланысты. Егер физикалық жаттығулар саны ұлғайса, онда … ... ..... Физикалық жаттығулар ұзақтығы артқан кезде, біз … ... ... болатынын байқадық.
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Өзіне және айналадағыларға құрметпен қарау, дені сау ұрпақ- ұлттың болашағы.
|
|
Пәнаралық байланыстар
|
Ағылшын тілінде терминдерді кіргізу және қысқа мәтіндермен жұмыс. Бұлшықет жұмысын анықтау үшін математикалық формуланы қолдану. Аэробты және анаэробты тынысалудың химиялық реакция теңдеуін пайдалану. Графиктер құру арқылы физикалық, математикалық білімдерін пайдаланады.
|
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақта, презентация
|
|
Бастапқы білім
|
Адамның тыныс алу жүйесінің құрылымы (8.3C бөлімі)
|
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
0-3 мин
|
- Ұйымдастыру.
Ағзалардың қозғалысы қалай жүзеге асады?
Қозғалысқа не қатысады?
Не себепті бұлшықеттер шаршайды?
Бұлшықеттің шаршауын қалай түсінеміз?
Сабақтың мақсатын анықтау;
Оқушылармен бірге сабақ мақсатымен, тапсырмалармен және бағалау критерийлерімен танысу.
|
презентация
Слайд 1-3
|
|
Сабақтың ортасы
4-5 мин
6-20 мин
21-30 мин
31-50 мин
51-75
|
Қайталау
Қозғалысқа қандай ұлпа қатысады?
Бұлшықет ұлпасының түрлерін ата?
Қаңқа бұлшықеттері қандай ұлпа түріне жатады?
Қаңқа бұлшық еттерінің қасиеттерін талдау.
|