Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі Сабаққа дайындық ІІ үй тапсырмасын сұрау Адам өміріне ең қажетті жағдай



бет1/4
Дата08.09.2017
өлшемі0,63 Mb.
#30119
түріСабақ
  1   2   3   4
Тақырыбы: Еңбекпен келген нан- қасиетті тағам.

Мақсаты: Еңбекпен келген нан – қасиетті тағам тақырыбын оқып, түсіндіру.

Танымдық қабілеттерін дамыту.

Еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап түсіндіру

Көрнекілігі:
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі

- Сабаққа дайындық


ІІ Үй тапсырмасын сұрау

Адам өміріне ең қажетті жағдай



  • Сұрақтарға жауап алу.

  • Түсінгендерін сұрау



ІІІ Өткенді пысықтау

Адам жылуды қайдан алады?

Адам өміріне ең қажетті жағдайлар
ІҮ мақсат қою

Еңбекпен келген нан – қасиетті тағам.


Ү. Жаңа сабақ

а/ дастарханға нан қалай келетіні туралы айтып, түсіндіру.

ә/ тақырыпты оқып, түсіндіру.
б/ іштей оқу


  • тізбектей оқу

  • жеке-жеке оқу


Сергіту сәті
ҮІ Түсінгендерін тексеру

Сүт, айран, май отбасы дастарханына қалай келеді?



ҮІІ Қорыту

  • Бүгін не өттік?

  • Тыйым сөздер

ҮІІ Үйге тапсырма

  • 8-9 бет оқу

  • Бағалау


Тақырыбы: «Еңбек етпеген ішіп-жемейді»

Мақсаты:1. «Еңбек етпеген ішіп-жемейді» тақырыбын оқи отырып, еңбек

адамның жақсы өмір сүруі үшін қажетті әрекет екенін түсіндіру.

2. Танымдық қабілеттерін дамыту.

3. Еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.



Әдісі: сұрақ-жауап түсіндіру, өзіндік

Көрнекілігі:суреттер,
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі

- Сабаққа дайындық


ІІ Үй тапсырмасын сұрау

  • «Еңбекпен келген нан – қасиетті тағам»

  • тақырыпты оқу

  • түсінгендерін сұрау

ІІІ Өткенді пысықтау

- нан туралы мақал-мәтелдер, тақпақтар



ІҮ мақсат қою

«Еңбек етпеген ішіп-жемейді»



Ү. Жаңа сабақ

а/ «Еңбек етпеген ішіп-жемейді» тақырыбын оқып түсіндіру.

ә/ Сұрақтарға жауап алу

б/ тақырыпты оқу 1. іштей оқу

2. тізбектей оқу

3. жеке- жеке оқу



в /Сергіту сәті

ән «Болайықшы осындай»

г/ Дәптермен жұмыс

ғ/ «Еңбек етпеген ішіп-жемейді» дегенді қалай түсінесіңдер?



ҮІ Түсінгендерін тексеру

Сабағыңа жөндеп

Әзірленсең еңбек

Қиындықтың бәрін

Еңбек қана жеңбек

ҮІІҚорыту

Еңбектің наны тәтті

Жалқаудың жаны тәтті

ҮІІІ Үйге тапсырма


  1. 10-11 бет оқу

  2. Бағалау


Дүниетану

Тақырыбы: Нан –тамақтың атасы. Сыйға-сый

Мақсаты: 1. Жаңа тақырыптарды түсіндіре отырып, айналадағы дүниемен

дұрыс қарым-қатынас жасау жайлы түсінік беру.

2. Оқушылардың ой-өрісін, танымдық қабілеттерін дамыту.

3. Оқушыларды адамгершілікке тәрбиелеу.



Әдісі: сұрақ-жауап түсіндіру, өзіндік

Көрнекілігі: суреттер, мақал-мәтелдер, тірек сөздер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

- Сабаққа дайындық



ІІ Үй тапсырмасын сұрау

-Үйге қандай тапсырма берілді?

-Адам айналадағы дүниемен қандай дұрыс қарым-қатынас жасауы керек?

-Адам өміріне қажетті жағдайларға нелер жатады?



  • тақырыпты оқу

  • түсінгендерін сұрау

ІІІ Өткенді пысықтау

- нан туралы мақал-мәтелдер, тақпақтар



ІҮ мақсат қою

Тақырыпты оқу.



Ү. Жаңа сабақ

-Қызығушылықты ояту.

-Ас атасы не?

-Нан туралы қандай ырым, тыйымдар білесіңдер?

А/ «Нан- тамақтың атасы» тақырыбын оқып түсіндіру.

ә/ Сұрақтарға жауап алу

б/ тақырыпты оқу 1. іштей оқу

2. тізбектей оқу

3. жеке- жеке оқу

в /Сергіту сәті

г/ Дәптермен жұмыс

ғ/ «Нан- тамақтың атасы» дегенді қалай түсінесіңдер?

ҮІ Түсінгендерін тексеру

Нан қоқымын шашпаңдар!

Жерде жатса баспаңдар!

Теріп алып қастерлеп,

Торғайларға тастаңдар!

ҮІІ Қорыту

-Нан дастарханға қалай келеді?

-Сыйға-сый дегенді қалай түсінесіңдер?

ҮІІІ Үйге тапсырма беру.

1.20-22- бет оқу, әңгімелеу. Сурет салу.

2. Оқушыларды бағалау.

Тексерілді: Оқу ісінің меңгерушісі.



Дүниетану

Тақырыбы: Мен және басқалар. Әдептілік

Мақсаты: 1.Мен және басқа адам. Әдептілік жайлы түсінік беру.

Адамдардың бір-бірімен қарым-қатынасы, сыйластығы жайлы

әңгімелесу.

2.Танымдық қабілеттерін дамыту.

3. Әдептілікке, адамгершілік қасиеттерге тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап түсіндіру, өзіндік

Көрнекілігі: суреттер, сыйластық ережелері, карточкалар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

- Сабаққа дайындық



ІІ Үй тапсырмасын сұрау

  • Сыйға-сый

  • тақырыпты оқу

  • түсінгендерін сұрау

ІІІ Өткенді пысықтау

- сұрақтарға жауап алу.



ІҮ мақсат қою

Әдептілік жайлы кіріспе әңгіме жүргізу.

Әдептілік туралы тақпақтар айту.

Ү. Жаңа сабақ

а/ Мен және басқа адам. Әдептілік. Тақырыбын оқып, мазмұнын ашу.

Адамдар бір-бірін қуантса көңілі көтеріледі,.

Ренжітсе көңіл-күйі түседі.

ә/ тақырыпты оқу 1. іштей оқу

2. тізбектей оқу

3. жеке- жеке оқу

б/ Сұрақтарға жауап алу

Сен өзіңнің ең жақын досыңды не үшін жақсы көресің?

Кімді және неліктен сыйлайтындығыңды түсіндір.

Сыйластық ережелері

1.Үлкенге жол беру

2.Сіз деп сөйлесу.

3.Уәде етсең орындау

4.Басқаның пікірін тыңдап үйрену

5.Ренішті сөз айтсаң кешірім сұрау

6.Алдымен сәлем беру

7.Есінегенде, жөтелгенде аузыңды шытпен жауып үйрену.



в /Сергіту сәті

ҮІ Түсінгендерін тексеру

Әдептілік адамдардың өзара жақсы қарым-қатынасының жүріс-тұрысының ережесі.



ҮІІ Қорыту

Әдептілік – иіліп сәлем бергені

Әдепті бала –арлы бала

Әдепсіз бала – сорлы бала



ҮІІІ Үйге тапсырма беру.

23-24-бет оқу, түсінгеніңді әңгімелеу.

Оқушыларды бағалау

Тексерілді: Оқу ісінің меңгерушісі.



Дүниетану

Тақырыбы: Білу және білмегенді өмірде пайдалану.

Мақсаты: 1..Айналадағы дүниені білудің , білгенді өмірде дұрыс

пайдаланудың маңызы жайлы түсінік беру.

Танымдық қабілеттерін дамыту.

Ұқыптылыққа, қауіпсіздік ережесін сақтай білуге тәрбиелеу.


Әдісі: сұрақ-жауап түсіндіру, өзіндік

Көрнекілігі:суреттер,
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі

- Сабаққа дайындық


ІІ Үй тапсырмасын сұрау

Мен және басқа адам. Әдептілік.


ІІІ Өткенді пысықтау

  • сұрақтарға жауап алу.

  • әдепті бала дегенді қалай түсінесің?

  • әдепсіз дегенді ше?


ІҮ мақсат қою

Білу және білгенді өмірде пайдалану.


Ү. Жаңа сабақ

Тақырыпты оқып, түсіндіру.

Тақырыпты оқу 1. іштей оқу

Тізбектей оқу



в /Сергіту сәті
ҮІ Түсінгендерін тексеру

Адам өміріне қауіпті заттарды ата?

Қандай қауіпсіздік ережелерін сақтау керектігін айту.
ҮІІҚорыту

Бүгін не білдік?


ҮІІІ Үйге тапсырма

  1. 20-23 бет оқу

2. Бағалау


Тақырыбы: Адам өміріне не қажет?

Мақсаты: Адам өміріне ең қажетті жағдай не екенін түсіндіре отырып,

тақырыпты түсініп оқуға, әңгімелеп айта білуге дағдыландыру.

Танымдық қабілеттерін дамыту.

Қоршаған ортаны қорғауға үйрету арқылы экологиялық тәрбие

беру.

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілігі: суреттер.
Барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі

- сабаққа даярлық


ІІ Мақсат қою кезеңі

  • кіріспе әңгіме

  • ауызша сұрақтарға жауап алу.



ІІІ Жаңа білімді меңгерту

Адам өміріне не қажет екенін түсіндіру.

өмірмен байланыстыру.

Су, ауа, тамақ, жылу, жарық

Оқулықпен жұмыс.

Іштей оқу

Тізбектей оқу

Дәптермен жұмыс.


ҮІ Түсінгендерін тексеру.

Сұрақтарға жауап алу.

әңгімелету.

Ауа туралы не білеміз?

/ таза ауа қайдан пайда болады?

Табиғатты құрайтын 3 негіз /жер, су, ауа/


ҮІІ Бекіту.

Жұмбақтар шешу

Ойын «Кім тапқыр»
ҮІІІ Үйге тапсырма

4-5 бет оқу

Бағалау.

Тақырыбы: Адам өміріне ең қажетті жағдайлар.

Мақсаты: Адам өміріне ең қажетті жағдайлар не екенін ұғындыру

Дүниетанымын , ой-өрісін дамыту.

Табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап , іздену

Көрнекілігі: суреттер, жұмбақ
Барысы.
І.Ұйымдастыру кезеңі

- сабаққа даярлық



ІІ Үй тапсырмасын тексеру.

  • Адам өміріне не қажет?

ІІІ Өткенді қорыту

  • Шөлдегенде не ішеміз?

  • Қараңғыда не іздейміз?

  • Қарнымыз ашқанда ше?

  • өмірмен байланыстыру.

ІҮ Мақсат қою

Тақырыбын мақсатын хабарлау.



Ү. Жаңа сабақ

Адам өміріне ең қажетті жағдайда қайдан алады?

/ үй салу өзмізге қажетті нәрсе/

өмірмен байланыстыру.

Тақырыпты оқу

Іштей оқу

Тізбектей оқу

Жеке-жеке оқу.



ҮІ Түсінгендерін сұрау.

- ең қажетті жағдайларға не жатады?

- адам жылуды қайдан алады?

- жылу жүру не үшін керек?



ҮІІ Бекіту.

  • суретке қарап әңгімелеу.

  • Жұмбақтар шешу

Шешуі: ауа, су, тағам, киім/

ҮІІІ Үйге, тапсырма

  1. 6-8 бет оқу

  2. Бағалау


Тақырыбы: Адам және айналадағы дүние

Мақсаты: Оқушыларға адам және айналадағы дүние туралы түсінік

беру.


Есте сақтау, ойлауын дамыту.

Айнакладағы дүниелерді танып білуге тәрбиелеу.



Көрн:

әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі

- сабаққа даярлық



ІІ Үй тапсырмасын тексеру

Білу және білгенді өмірде пайдалану.


ІІІ Білімдерін тексеру

  • Адам өміріне қауіпті заттарды ата?

  • Үлкендер сендерге тағы қандай ескертулер айтады?



ІҮ Мақсат қою кезеңі

Тақырыбы мен мақсаты



Ү Жаңа сабақ
Оқу, әңгімелеу, талдау

Мысалдар келтіру

Суреттермен жұмыс

Оқулықпен жұмыс



  • іштей оқу

  • тізбектей оқу

  • жеке-жеке оқу.



ҮІ Түсінгендерін тексеру.

  • оқу не үшін қажет?

  • Айналадағы дүниемен қалай қарым қатынас жасайсың?

  • Айналаңа көз салып қарап әңгімеле

  • Ең қажетті табиғи жағдайларға нелер жатады?

ҮІІ Бекіту

  • өмірмен байланыстыру.

ҮІІІ Үйге тапсырма:

  1. 20-22 бет оқу

  2. бағалау



Дүниетану.

Тақырыбы: Көкжиек және көкжиек сызығы. Тұсбағар.

Мақсаты: 1.Оқушыларға көкжиек, көкжиек сызығы және тұсбағар туралы түсінік беру.

2.Оқушылардың ой-өрістерін, білімін дамыту.

3.Оқушыларды алғырлыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: суреттер, тұсбағар, сызба, тірек сөздер.

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.
Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

- сабаққа даярлық



ІІ Үй тапсырмасын тексеру

-Үйге қандай тапсырма берілді?

-Жақсы деген немене, жаман деген немене?

-Әдептілік дегенді қалай түсінесіңдер?

-Мәтіннен түсінгендерін сұрау.

ІІІ. Өткенді қорыту


  • сұрақтарға жауап алу.

  • Мақал-мәтелдер

ІҮ Мақсат қою кезеңі

  • кіріспе әңгіме жүргізу.

Ү. Жаңа сабақ

- Көкжиек туралы түсінік

- көкжиек сызығы өмірмен байланыстыру

-тұстар туралы түсінік

-Оқулықпен жұмыс

Іштей оқу

Тізбектей оқу

-Тұсбағарды пайдаланудың тәртібімен оқып, танысу.

Сергіту сәтін жасату.

Дәптермен жұмыс.

Көкжиек тұстарын сызу

ҮІ Түсінгендерін тексеру


  • Көкжиек туралы не білдік?

  • Көкжиек сызығы деген не?

  • Қандай тұстар бар?

  • Аралықтары қалай аталады?

  • Бағыт не үшін керек?

ҮІІ Бекіту

-Картамен жұмыс

-Топтамаларға жауап алу.

ҮІІІ Үйге тапсырма:

28-30- бет оқу, мазмұндау. Тұстарды пайдаланудың тәртібін жаттап келу.

-Оқушыларды бағалау

Тексерілді: Оқу ісінің меңгерушісі.



Тақырыбы: Компас, Компастың құрылысы.

Мақсаты: Оқушыларға компас туралы түсінік беру. Компастың

құрылысымен таныстыру.

Есте сақтау қабілетін , зейінін дамыту.

Ұқыптылыққа тәрбиелеу.



Көрн.: компас

әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

- сабаққа даярлық



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Көкжиек және көкжиек сызығы



ІІ. Білімдерін тексеру

  • Көкжиек туралы не білдік?

  • Көкжиек сызығы деген не?

  • Қанадай тұстар бар?

  • Аралықтары қалай аталады?

  • Бағыт не үшін керек?

ІҮ Мақсат қою кезеңі

Тақырыбымен мақсатын хабарлау



Ү, Жаңа сабақ

Компас туралы түсінік беру

Компас – дөңгелек сағат тәрізді құрал. Оның ішінде жылжымалы тілі бар.

Тілдің бір ұшы- көк, бір ұшы – қызыл.

Компастың құрылысы

Компасты пайдалану.

/жолаушыларға, кемеге, ұшыққа өте керек құрал/

Оқулықпен жұмыс



  • іштей оқу

  • тізбектей оқу.

  • Жеке-жеке оқу

ҮІ. Түсінгендерін тексеру

  • көкжиек тұстарын немен анықтаймыз?

  • Компас қандай құрал?

  • Қалай пайдаланамыз?

  • Компас не үшін керек?

ҮІІ Бекіту.

Суреттерге талдау.



ҮІІІ Үйге тапсырма:

  1. 26-27 бет оқу,

  2. бағалау.


Дүниетану

Тақырыбы: Сурет және сұлба. Жергілікті жердің сұлбасы

Мақсаты: 1.Сурет және сұлба, жергілікті жердің сұлбасы туралы түсінік беру.

2.Ой-өрісін, білімін дамыту.

3.Жауапкершілікке тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, түсіндіру.

Көрнекіліктер: суреттер, жергілікті жердің сұлбасы, шартты белгілер.

Түрі: аралас

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

- сабаққа даярлық



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  • Тұсбағдар. Тұсбағдардың құрылысы

  • Тізбектей оқу, түсінгендерін сұрау.

ІІІ. Білімдерін тексеру

  • Тұсбағдар қандай құрал?

  • Тұсбағдардың құрылысы

  • Тұсбағдарды пайдалану

  • өмірмен байланыстыру.

ІҮ Мақсат қою кезеңі

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.



Ү. Жаңа сабақ

Сурет және сұлба түсіндіру , талдау.

-Сурет деп кез келген заттың бейнеленген көрінісін айтады.

-Сұлба деп бір нәрсенің үстінен қарағандағы көрінісін айтамыз.

-Сұлбаның сызудың ретін түсіндіру.

-Белгілі бір заттың көлемін кішірейткенін көрсететін санды масштаб дейді.

Көлемін кішірейтіп салу.

-Масштабпен жер бетін кішірейтіп бейнелеуді жергілікті жердің сұлбасы деп аталады.

өмірмен байланыстыру.

Оқулықпен жұмыс



  • іштей оқу

  • тізбектей оқу

Дәптермен жұмыс.

Сергіту сәті.



ҮІ. Түсінгендерін тексеру

-Сұлбаны қалай түсіндік?

- Кіші заттың сұлбасын қалай сызады?

- Масштаб деген не?

- Үлкен заттың сұлбасын қалай сызады?

ҮІІ Бекіту


  • Бүгін не өттік?

ҮІІІ Үйге тапсырма

  1. Мәтінді түсініп оқу, мазмұнын әңгімелеу.

  2. Оқушыларды бағалау.

Тексерілді: Оқу ісінің меңгерушісі.



Тақырыбы: Жергілікті жердің сұлбасы.

Мақсаты: Жергілкті жердің сұлбасы туралы тақырыпты меңгерту.

Ой-өрістерін , дүниетанымын дамыту.

Ұқыпты, білімді болуға тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрн.суреттер

Түрі: аралас.

Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі

- сабаққа даярлық



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  • Сурет және сұлба.

ІІІ Білімді тексеру.

  • Сұлба деген не?

  • Сұлбада не сызылады?

  • Сіріңке сұлбасын қалай түсіреміз?

  • Масштаб деген не?

  • Столды қалай түсіреміз?

ІҮ. Мақсат қою кезеңі

  • Жергілікті жердің сұлбасы.

Ү. Жаңа сабақ.

- тақырыпты меңгерту

- жер сұлбасын салуды түсіндіру.

- шартты белгілері.

Дәптермен жұмыс.

Оқулықпен жұмыс

Іштей оқу

Тізбектей оқу.



ҮІІ Түсінгендерін тексеру

  • Үлкен зат пен кіші заттың сұлбасының айырмашылығын айт.

  • Жер сұлбасының шаруашылық үшін маңызы неде?

  • Оның шартты белгілері

ҮІІ Бекіту.

Бүгін не білдік?



ҮІІІ Үйге тапсырма

  1. 30-31 бет оқу

  2. бағалау.

Дүниетану



Тақырыбы: Ауа. Ауаның қасиеті.

Мақсаты: 1. Ауа. Ауаның қасиеті туралы түсінік беру. Білімдерін жетілдіру.

2.Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту.

3.Табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

Көрнекіліктер: суреттер, тәжірибе жасауға арналған заттар, ауаның қасиеттері.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену.

Түрі: жаңа сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

- сабаққа әзірлік.

ІІ Үй тапсырмасын сұрау.

-Үйге не берілді?

-Сурет деген не?

-Сұлба деген не?

-Масштаб деген не? Мәтіннен түсінгендерін сұрау.

ІІ. Мақсат қою кезеңі

Ауа. Ауаның қасиеті. .



Ү. Жаңа сабақ.

-Ауасыз адам қанша уақыт шыдай алады?

Ауа-түссіз, мөлдір, ауасыз от жанбайды. Ауа серпіледі, Ауа сығылады.

Допты, машина дөңгелегін ауамен толтырады. Допты жерге ұру.Доп секіреді. Секіртіп тұрған ауа. Олай болса ауа серпімді. Допты екі жағынан қысса сығылады, кішірейеді. Жіберсең қайтадан орнына келеді. Ауа сығылады. Ауа болмаса күннен түскен қызу жер бетін күйдіріп жіберер еді. Күн сәулесін ауа жан-жаққа таратады.

Құс ауамен үшады. Оның қауырсынының арасында ауа бар.

-Кез-келген заттың бойында ау бар? Оны тәжірибе жасап бақылап көрейік. Тәжірибелер жасап көрсету.

-Сонымен қатар ауа сығылады. Мұны дәлелдеу үшін тағы да тәжірибе жасап көрсетемін.

Оқулықпен жұмыс

Тақырыптарды оқу


  • іштей оқу

  • тізбектей оқу.

Дәптермен жұмыс.

ҮІІ Түсінгендерін тексеру

  • ауа туралы не білдік?

  • Ауа қандай?

  • Жану не үшін керек?

  • Ауаның қасиеті

  • Ауаның маңызы қандай?

  • Ауаның табиғаттағы пайдасы?

ҮІІ Бекіту

Жұмбақтар шешу.



ҮІІІ Үйге тапсырма

  1. 35-37- беттер оқу, мазмұндау.

  2. Оқушыларды бағалау.

Тексерілді: Оқу ісінің меңгерушісі.

Тақырыбы: Су. Судың қасиеті.

Мақсаты: Су. Судың қасиеті туралы тақырыпты меңгерту. Түсініп оқуға

дағдыландыру

Танымдық қабілеттерін дамыту

Суды үнемді пайдалануға тәрбиелеу.



Көрн: суреттер.

әдісі: сұрақ-жауап, түсндіру, іздену

түрі: аралас

Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі

- сабаққа әзірлік



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  • Ауа. Ауаның маңызы. Ауаның қасиеті.

ІІІ. Білімдерін тексеру.

  • Ауаны қалай сезезің?

  • Ауа қандай?

  • Жану үшн не кереу?

  • Ауаның маңызы қандай?

  • Ауаның пайдасы не?

  • Ауаны қалай таза ұстаймыз?

ІҮ. Мақсат қою

Су, Судың қасиеті



Ү. Жаңа сабақ.

Су туралы түсінік беру.

Су- түссіз.

Су бар жерде тіршілік бар. Су ішінде, бетінде, жғалауында қаншама өсімдік жануарлар болады. Сусыз адам өмір сүре алмайды. Суды пайдаланбайтын бірде бер тіршілік иесі жоқ. Оны үнемдеп , таза ұстау әрбір адамдардың міндеті.

Су- /көл, өзен, теңіз, құдық, жаңбыр суы/

/су –қатты,сұйыұқ,жұмсақ/ Су-бу-мұз

Шай қайнағанда азайып отырады /бу/

Тақырыпты оқу



  • іштей оқу

  • тізбектей оқу

ҮІ. Түсінгендерін тексеру.

  • Су қандай зат?

  • Судың түсі қандай?

  • Су қай жерлерде кездеседі?

  • Суды үй шаруасында қалай пайдаланасың?

  • Қайнаған су неге азаяды?

ҮІІ.Бекіту.

- Сулы жер – нулы жер.

- Су – тазалық пен денсаулықтың көзі.

ҮІІІ Үйге тапсырма.


  1. түсініп оқу.

  2. бағалау.

№ 15 /7/


Тақырыбы. Су еріткіш, Суда еритін және суда ерімейтін заттар.

Мақсаты: Оқушыларға судың еріткіш екенін түсіндіру. Суда еритін және

ерімейтін заттар бар екенін түсіндіру.

Дүниетанымын кеңейту.

Суды қорғауға тәрбиелеу.



әдісі: сұрақ-жауап, талдау, әңгімелеу.

Көрн: суреттер

Түрі: жаңа сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

- сабаққа әзірлік



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет