Тақырыбы: Әдепті қыз. Әліпби.
Сабақтың мақсаты: Мәтінді түсініп оқуға төселдіру, әліпби жайлы түсініктерін кеңейту, оқушыларды сөйлеу мәдениетіне жетелей отырып, әдептілікке баулу.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың жабдықталуы: Интербелсенді тақта, флипчарт, жұмыс парағы, бағалау парағы
Сабақ әдіс-тәсілі: АКТ, СТО, Жас ерекшелігіне байланысты оқыту, Дарынды оқушылармен жұмыс, Диалогтік оқыту, Көшбасшылық, Бағалау.
Жұмыстың формасы: жұппен, топпен.
Сабақтың барысы:
Тапсырмалар
|
Әдіс-тәсіл
|
Мұғалімнің іс- әрекеті
|
Уа
қыт
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Психологиялық кезең
|
|
|
2 мин
|
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық, достарым,
Арайлап атқан күнге!
|
Тақырыпқа шығу
|
АКТ
|
Сөзжұмбақ шешу
|
|
|
|
ә
|
ж
|
е
|
|
|
|
|
д
|
ә
|
п
|
т
|
е
|
р
|
|
|
к
|
е
|
с
|
е
|
ә
|
л
|
і
|
п
|
п
|
е
|
|
|
|
|
т
|
ө
|
р
|
т
|
|
|
|
|
і
|
н
|
|
3 мин
|
1. Әкеңнің анасы кім?
2. Жазуды қайда жазамыз?
3. Ыдыстың түрі?
4. Қолыңа алғаш ұстаған оқулық?
5. Қанша жыл мезгілі бар?
6. Тышқанның үйін ата?
Сөзжұмбақ арқылы тақырыпты анықтайды.
|
1.Білім.
Мәтінді түсініп оқу
|
ЖЕ
|
Бағыт бағдар беру
|
5 мин
|
Мәтінді өздігінен меңгереді, жұппен, топпен талқылайды.
|
2. Түсіну.
«Конверт-сұрақ» әдісі
|
Диалог
тық оқыту
|
Бағыт бағдар беру
|
5 мин
|
Топтар белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды.
|
3. Қолдану.
Дәптермен жұмыс
Сергіту сәті
|
ЖЕ
|
Бағыт бағдар беру
|
5 мин
|
1.Көркем жаз.
Әдепті
____________________ ____________________
2.Сөздерді әліпби ретімен жаз. Толқын, бұтақ, аңшы, жол.
____________________
Бағалау парағы
сенімсіз
сенімді
сенімсіз
Жұппен тексереді.
|
4. Талдау.
Әдептіліктің маңызын «Кластерлер (шоқтар)», «Сәйкестендіру», «Тақырыптық түйінді сөздер» «Тұжырымдамалық кесте», «Мозайка» әдісі арқылы жалпылау.
|
СТО
|
Бағыт бағдар беру
|
10 мин
|
Топтар шектеулі уақыт ішінде тапсырмаларды орындайды, қорғайды.
|
5.Синтез.
«Шатасқан логикалық
тізбектер» әдісі
|
|
Көшбасшылық
|
Бағыт бағдар беру
|
8 мин
|
Оқушылар топта жұмыс істеп, шатасқан тізбектерді белгілейді.Топта өздерінің нәтижелерін талдайды, нақтылайды, жөндейді
|
* Шығармашылық тапсырма
6. Бағалау.
|
Дарынды мен талантты
|
Қолпаштау
Адам бойындағы жақсы-жаман қасиеттерді топтастырады.
-Сендер қалай ойлайсыңдар? Жарқырап тұрған күнге қандай баланы жатқызуға болады?
-Ал, бұлтқа қандай баланы жатқызуға болады?
|
7 ми
нут
|
«Константинополь» әдісі арқылы әдептілік сөзін ұсыну. /Негізгі сөзден көп қысқа сөздерді жоспарлап, құрастырады/.
Жағымды қасиеттерді күнге, ал жағымсыз қасиеттерді білдіретін сөздерді бұлтқа топтастырады.
|
Пәні: Сауат ашу
Тақырыбы: Жасырынбақ
Сабақтың мақсаты: Мәтінді дұрыс, түсініп оқуға төселдіру, топпен жұмыс жасау арқылы сөздік қорын дамыту, шығармашылыққа баулу, ойынға деген қызығушылықтарын арттыру.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың жабдықталуы: Интербелсенді тақта, флипчарт, жұмыс парағы, бағалау парағы.
Сабақтың әдіс-тәсілі: АКТ, СТО, Жас ерекшелігіне байланысты оқыту, Дарынды
оқушылармен жұмыс, Диалогтік оқыту, Көшбасшылық, Бағалау.
Жұмыстың формасы: жұппен, топпен.
Сабақтың барысы:
Тапсырмалар
|
Әдіс-тәсіл
|
Мұғалімнің
іс- әрекеті
|
Уақыт
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Психологиялық кезең
|
|
|
2 мин
|
Мейірімділік сыйлайтын күнмен сәлемдеседі.
Сәлем, Күн-анамыз! (қол жоғарыда)
Қуанатын күн бүгін (қол ұстасады)
Қайырлы таң! Қайырлы күн! (қол көкіректе)
Күліп шықты күн бүгін. (қол жоғарыда).
|
Тақырыпқа шығу
|
|
Қима қағаздар тарату
|
2мин
|
«Мозайка» әдісі арқылы суретте бейнеленген ойынның түрін анықтайды.
|
1.Білім.
«Жасырынбақ» мәтінін оқып, меңгеру
|
СТО
|
Бағыт бағдар беру
|
8 мин
|
Мәтінді өздігінен меңгереді, жұппен, топпен талқылайды.
|
2. Түсіну.
«Конверт-сұрақ» әдісі
|
Көшбас
шылық
|
Сұрақ жазып, конвертке салу (оқу мақсатына қарай). Әрбір топта өзінікі болатындай етіп, бірнеше конверт дайындау.
|
7 мин
|
Топтар белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды.
|
3. Қолдану.
Дәптермен жұмыс
Сергіту сәті
|
ЖЕ
|
Бағыт бағдар беру
|
7 мин
|
Cөздердің басқы әріптерінен
сөз құрастырып, буынға бөліп
жазады. Дыбыстық талдау жасайды.
Балмұздақ Алма Лақ Аққу = БАЛА
Машина Елік Нан = ...
Кілем Ілгіш Тас Анар Парта =...
Доп Орындық Сынып =...
Киік Үкі Наурыз =...
Сәбіз Аю Ғарыш Алмұрт Терек =...
|
4. Талдау.
1-топ. «Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі
2-топ. «Тұжырымдама
лық кесте» әдісі
3-топ. «Сәйкестендіру» әдісі
4-топ. Не артық?
5-топ. Кластерлер /шоқтар/ әдісі
|
Диалог
тық
оқыту
|
Шатастыру үшін тақырыпқа қатысы бар суреттерді оған қатысы жоқ суреттермен араластырып орналастыру.
Ойын түрлерін ажыратады.
«Шындық» неге жеткізеді?, ал «Өтірік ше?» Осыларды анықтап, түзу сызық арқылы бағыттап көрсетеді. Мақал-мәтел айтады.
Суреттердің ішінен артық суретті анықтайды.
|
12 мин
|
Келтірілген суреттердің қайсысы жататынын дәлелдейді.
Ұлт
тық ойын
дар
|
Спорт
тық ойын
дар
|
Үстел үсті ойын
дары
|
|
|
|
Бақыт
Қуаныш
Ұят
Шындық
өтірік
Сенімділік
Сенімсіздік
Махаббат
Реніш
Асық ойынын көрсетеді.
Ойын түрлерін топтастырады.
|
5.Синтез.
Арасындағы айырмашылығы …
|
АКТ
|
Бағыт бағдар беру
|
2 мин
|
Екі суретті
салыстырады.
Екеуі де ойын болып табылады, бірақ ...
|
* Шығармашылық тапсырма
6. Бағалау.
|
Дарынды мен талантты
|
Қолпаштау
|
5 мин
|
«Константинополь» әдісі арқылы |
Достарыңызбен бөлісу: |