Сабақтың жүргізілу барысы Уақыты Сабақ кезеңдері. Жұмыс түрлерінің мазмұны



Дата26.06.2018
өлшемі182,89 Kb.
#44254
түріСабақ
6 сынып

Тақырыбы: Күй құдіреті.

Мақсаты:

1.Білімділік Оқушыларды қазақ халқының біртуар ақыны,драматургі,ғалым Ә.Тәжібаев өмірімен және шығармашылығымен таныстыра отырып, «Абыл» поэмасы арқылы күй өнерін насихаттау

2.Дамытушылық Оқушылардың есту,ойлау қабілеттерін дамыту.

3.Тәрбиелік Халқымыздың тарихи құндылықтарын сақтауға,құрметтеуге тәрбиелеу.

Көрнекіліктері: интербелсенді тақта,ТҚЖ,дидактикалық материалдар

Сабақтың жүргізілу барысы

Уақыты

Сабақ кезеңдері.

Жұмыс түрлерінің мазмұны

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

2 мин

Тренинг.
Амандасу

Шартын түсіндіру.

Оқушылар дөңгелене орналасады.

Бір-бірімізбен көзбен амандасамыз.

Бір-бірімізбен қолмен амандасамыз.

Бір-бірімізбен иықпен амандасамыз.

Сын есімді пайдалана отырып есімдерімізді атаймыз.



Қимылды қайталап жасайды

2 мин

Топқа бөлу.

Тілек қағазы



Шартын түсіндіру.

Тілек жазылған түрлі түсті қағаздан біреуден аламыз.Сол тілекті қатарымыздағы оқушыға айтамыз.Енді сол қағаз түстері бойынша үш топқа бөлінеміз.




Оқушылар тапсырманы орындай отырып топқа бөлінеді.

2мин

І.Қызығушылығын ояту кезеңі:

Топтастыру әдісі арқылы жаңа тақырыпты шығару



(Күй орындалып тұрады)

-Балалар,музыка деген сөзге қандай ұғымдар жатады?

-Күй дегеніміз не?

-Орындалу әдісіне қарай қандай түрлерге бөлінеді?




1.Шығарманы тыңдай отырып,қандай жанр екенін анықтайды.

2.Сұрақтарға жауап береді.




3 мин

Үй тапсырмасын тексеру:

Аңыз болған Құлагер.

Құрманғазы жайлы бір толғау.

Күйге тіл бітірген Қазанғап.




Үш топ аталған тақырыптарға постер құрамыз.


Өткен тақырыптарды туралы қайталау;

Бір-бірінен жаңа сөздерді үйрену;

Аталған тақырыптарды сабақтың тақырыбымен байланыстыра алу;


3 мин

ІІ.Мағынаны тану кезеңі:

Топтағы ұжымдық жұмыс.

Мәтінмен жұмыс:



Мәтін «Күй құдіреті» үш топқа үлестіріледі.

Мәтінді топта оқып, талқылап, мазмұнын басқа топқа жариялау керек.




Мазмұндау.

4 мин

Күйдің шығу тарихы.


Жаугершілік заман.

Бір кезекті жорықта көп жауынгердің ішінде

күйші Абыл да түрікпендердің қолына түсіп қалады. Оның атақты күйші Абыл екенін кім білсін.

Түрікпеннің бір би ағасы өзінің әшекейлі домбырасын алдыртып, араларында отырған біріне домбыра

тартуын сұрайды. Әдемі күй домбыраның ішегі үзіліп тоқтап қалады. Қайта күйге келтірмек болғанда тұтқындардың арасынан бір қазақ тұрып: «Домбыраны маған беріңіз. Күйін мен келтірейін», - дейді.

Барлығы тына қалып, қолындағы кісенін шешіп, домбыраны әлгі қазаққа ұсынады. Қолы босаған бойда домбыраны қолға алып тарта бастайды. Алғаш домбыраны қағып бастағаннан-ақ тыңдап отырған дүйім халықты ұйытып ала жөнеледі. Сол кезде Түрікпеннің би ағасы «Сен қазақтың күйшісі Абыл ма едің?», -дейді. Сонда Абыл: «Болсақ болармыз», - деп күйін тарта береді. Абылдың күйіне абден ұйыған халық бір-бірімен қастасу емес, достасудың, жауласу емес, елдесудің сөзін сөйлейді. Қазақ пен түр ікпен бір-бірімен қауышып, төс қағыстырып бір бітімге келеді. Сөйтіп, күйдің ғажайып құдіреті адамның жан сезімін тербеп, бір-біріне деген құрметі мен адамгершілік қадір-қасиетін биікке көтерген екен. Абылдың күйіне тек тыңдаушы халық емес тіпті табиғат, жан-жануардың өзі елтіп бір ғажайып сезімге бөленеді.

Ал, ақын Әбділда Тәжібаев өзінің «Абыл» деген поэмасында осындай күй құдіретін өзінің жыр

жолдарымен:

Кіре алмай ұясына күн байланды.

Шұғыласы домбыраны шыр айналды.

Балқытқан ұясынан көтеріп бас,

Айда ерте күндегіден шыға қалды.

Жер дағы жер бауырлап шөгіп алды.

Күбірлеп күймен бірге демін алды,...

Теңіз де толқынданбай тына қалды.

Жәй ғана желден бір сөз сұрап алды.

Айдында айдай жүзген жалғыз аққу,

Сұңқылдап шыдай алмай жылап алды.

Аруана қысыр қалған о да ыңыранды.

17

Күрсінді, еміренді, шыдамады,



Желінін тастай қатқан уыз кернеп,

Бауырынан жануардың сүт парлайды.

Жолбарыс атылуға жатқан дайын.

Жылтылдап қос шырағы жұлдыздайын.

Иреңдеп бауырын төсеп ыңырсиды,

Шымырлап жанына күй батқан сайын...

Ә.Тәжібаев пен Абыл күйшінің өмір жолдарына тоқталу.

Абыл – (1820-1892) – күйші-композитор. Маңғыстау аймағы, Оймауыт-Желтау мекенінде

дүниеге келген. Абыл Маңғыстау домбырашылық мектебінің негізін салушы. Жасынан ән мен күйді серік

етіп, Боғда, Қошқар сынды күйшілерді ұстаз тұтқан. Абыл көптеген күйлер шығарып артына мол мұра

қалдырған. Оның: «Абыл», «Ақжелең», «Нар ату», «Ақсақ құлан» т.б. күйлері сақталған. Абылдың

Есбай, Өскенбай, Құлшар, Есір т.б. шәкірттері күйшілік өнерін жалғастырған.

Әбділда Тәжібаев – (1909-1998) ақын, драматург, ғалым. Қызылорда қаласында дүниеге келген.

Қазақстанның халық жазушысы атағына ие болған. 1933 жылдан бастап ақынның шығармалары

жинақ болып жарыққа шыға бастаған. Ақынның “Оркестр», «Абыл», «Күй атасы» т.б. көптеген

поэмалары бар. Көптеген шығармалары шет ел халықтарының тілдеріне аударылған. Әбділда

Тәжібаевтың сценарийі бойынша 1954 жылы «Жамбыл» кинофильмі түсірілген. Атақты орыс

жазушылары А.С.Пушкиннің, Т.Г.Шевченконың, А.Н.Островскийдің шығармаларын қазақ тіліне

аударған.


Авторлары туралы мәлімет біледі.

Күйдің жалпы мазмұнын

түсінеді.


5+5 мин

«Ақсақ құлан» мультигі

-Мультикті көреміз.

Осы көріністі көру арқылы күйдің құдіретін қалай түсіндіре аламыз.Жұптық жұмыс жасау



Оқушылардың жұптасып жұмыс жасауы.


2 мин

Түйін:

-Жалпы күйдің құдіреті қандай?

-Күй арқылы біз ойымызды жеткізе аламыз ба?

(Ойды аяқта)


1 Ойларын жинақтауы.

2.Сөйлемдерді дұрыс құрастыруы.



4 мин

ІІІ. Ой толғаныс кезеңі:

Әр топқа тапсырмалар беру.



І топ:

Күй тілі көп заманның алуан ісі

Күйлердің бұл дүниеде бар мәнісі....

ІІ топ:

Құлақтан кіріп бойды алар

Жақсы ән мен тәтті күй...

ІІІ топ

Тәтті күй жанның тілі....



Өлең жолдарын қалай түсінесіңдер?
Осы өлең жолдарын ашатындай мәтін құрастыр.
Тақтаға шығып тобыңмен бірге өз ойларыңды түсіндіріңдер.

Оқушылардың

дайындалуы.

Жауап берулері.


3 мин

Қорыту:

Бес жолдық анықтама.

/Синквейн әдісі/


1. Күй Күй

2. Екі сын есім. Төкпе,шертпе

3. Үш етістік.орындалады,баяндайды,суреттейді.

4. Сөйлем құрастыр.



Күй тілі ана тілімен бірдей. 5.Синоним. Домбыра

Өздігінен жұмыс.

2 мин

Бағалау:

Геометриялық фигуралармен әр жауаптарды бағалау



1.Сабақ барысында смайликтар арқылы оқушылардың жауаптарын бағалау;

2.Қошемет сөздеріне сүйену арқылы баға беру;

Сабақтың соңында геометриялық пішіннің санына, түріне сәйкес баға беру.


Топ арасындағы көшбасшылар

дың көмегімен сабақ барысында оқушылардың жауаптарына сәйкес геометриялық пішіндерді үлестіру;



, , .


1 мин

Үй жұмысы:

«Күй құдіреті» мазмұндау

Күнделіктеріне жазуы.

2 мин

Рефлексия

Чемодан-салып аламын,алдағы уақытта қолданамын

Еттартқыш –алған ақпаратты өңдеймін



Себет-керек емес ақпаратты лақтырамын

Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып жабыстырады.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет