Сабақтың кезеңдері Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушылардың іс -әрекеті Ұйымдастыру кезеңі



бет1/2
Дата30.10.2022
өлшемі86,84 Kb.
#155726
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
Мінез-құлық мәдениеті тәрбие сағаты
УА-811к-1. Мырзатай Аружан .тема2, Лекция, Лекция, @8; 65=85 ;= 5 07, @8; 65=85 ;= 5 07, Тесты, 536

Күні: 26.09.2022


Сынып: 5 ә
Тақырыбы: Мектептегі мінез-құлық мәдениеті
Мақсаты:
оқушылардың мінез-құлық туралы түсініктерін кеңейту;
мінездегі жетістіктер мен міндерді ажырата білуге үйрету, сын тұрғысынан ойлауды дамыту;
жақсылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, ізденушілік жұмыс, кім жылдам, автор орындығы, сын
тұрғысынан ойлауды дамыту.
Күтілетін нәтиже:
оқушылардың мінез-құлық туралы түсініктерін кеңейеді;
мінездегі жетістіктер мен міндерді ажырата алады;
жақсылыққа, адамгершілікке тәрбиеленеді.



Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушылардың іс -әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

«Есімдер аллитерациясы»
Нұсқау:Алдымен өз есімдеріңіздің алдына адамның бойында бар жақсы қасиеттің біреуін айтып,өзіңіздің мінезіңіз туралы айтып кету керек.

Оқушылар мен ақылды–Ақнұрмын.Ақкөңілмін,тез ашуланам.



Топтастыру

2 түсті стикерлерді бір-бірден таңдап,бірдей түстілер бір топ болады.

Оқушылар стикерлердің түстеріне қарай 2 топқа бөлінеді.

«Ой қозғау» әдісі

Адам туғаннан-ақ адамдардың арасында өмір сүреді. Солардың ішінде алғашқы қадамдарын жасап, алғашқы сөздерін айтады, қабілетін дамытады, ашады. Адамзат қоғамы ғана тұлғаның қалыптасуына, әрбір адамның «Менінің» дамуына негіз бола алады. Ал мұндай қоғам тек адамдардың үлкен бірлестігі ғана емес, шағын топ – мектеп сыныбы да болуы мүмкін. Класс дегеніміз не? Тап – адамдардың бірігуі, мұнда әрқайсысының «мені» ортақ «бізге» айналады. Әр бөлек «мен» осы үлкен «бізде» өзін жайлы сезінуі қажет. Әркімнің «мені» көршісінің «менін» басып кетпеуі үшін. Бұл әрбір «меннің» толық дамуына мүмкіндік беретін белгілі бір мінез-құлық ережелерінің болуын талап етеді.
Күнделікті қанша адамды кездестіретінімізді есептейік. Үйде біз туыстарымызбен: анаммен, әкемізбен, аға-әпкелермен, көршілермен; мектепте - мұғалімдермен, сыныптастармен, кітапханашымен; дүкенде - сатушымен, кассирлермен, бейтаныс адамдармен; көшеде - өтіп бара жатқан адамдармен; қарттар мен жастар, ересектер мен құрдастар. Бір күнде қанша адам көретінін санау қиын; тек біреуге сәлем айтасың, біреумен сөйлесесің, ойнайсың, үшіншісі сұраққа жауап бересің, біреуге өтінішпен өзің жүгінесің. Әр адам үнемі үйінде, мектепте, көшеде, дүкенде, кинотеатрда, кітапханада, т.б. таныстарымен және бейтаныс адамдармен қарым-қатынаста болады. Өзге адамның мінез-құлқы, дөрекі немесе дөрекі сөйлеген сөзі жан дүниесінде күні бойы із қалдыратынын бәріміз білеміз. Жиі жақсы көңіл-күйадамның оған көңіл бөлгеніне, онымен достық қарым-қатынаста болғанына, қарым-қатынаста мейірімді болғанына және оның назарсыздықтан, дөрекіліктен, жаман сөзден қаншалықты қорлайтынына байланысты. Біз мектепте көп уақытты өткіземіз, сондықтан бүгін біз мектептегі мінез-құлық ережелері туралы, сондай-ақ құрметтемеушілік, яғни реніштер пайда болған сәттер туралы сөйлесетін боламыз. Әдетте, шағымдар өзара болады.
Өкінішке орай, барлық мектеп ұжымдары сыпайылық, достық, нәзіктік ережелерін бекіте бермейді. Сіз мінез-құлықтағы қателіктеріңіз туралы ойлануыңыз керек. Біркелкі достық үні, бір-біріне көңіл бөлу, өзара қолдау қарым-қатынастарды нығайтады. Және керісінше, өрескелдік немесе дөрекі қарым-қатынас, әдепсіздік, қорлайтын лақап аттар, лақап аттар сіздің әл-ауқатыңызды қатты ауыртады, күрт нашарлатады. Кейбіреулер мұның бәрі ұсақ-түйек, ұсақ-түйек деп ойлайды. Дегенмен, ауыр сөздердің зияны жоқ емес. Сөздің адамдық қарым-қатынастағы рөлі туралы халық «Бір сөзден – мәңгілік таласқа», «Ұстара тырналады, сөз ауыртады», «Нәзік сөз – бұлақ» деген даналық сөздерді жинақтауы бекер емес. күні».
Жетелеуші сұрақтары:
Мінезі жаман адамда жақсы қасиет бола ма?
Жаман мінезді қалай түзеуге болады деп ойлайсың?

Оқушылар бейне бойынша өз ойлаын ортаға салады.

Постер қорғау

«Жақсы адам», « жаман адам» қасиеттер жиынтығынан постер қорғау

Оқушылар берілген тақырыпшалар бойынша постер қорғайды

Іскерлік ойын – «Өзімді бағалаймын»


Таратылған парақтарды толтыру
Жағымды қасиеттерім , Жағымсыз қасиеттерім
Сіздерге таратылып берілген параққа оң жағына «жақсы» «жаман» қасиеттеріңізді тізіп жазыңыз. Ол үшін алдымен өзіңіздің бойыңызды қандай қасеттер бар соны ойланып алып, екі бағанға бөліп жазамыз.1.Қандай қасиетеріңізді көп жаздыңыздар?
2.Қайсысынан өзіңізді көбірек таптыңыз?
3.Осыған дейін осы жайлы ойланып көрдіңіз бе?
4.Бұдан былай жиі есіңізге түсіріп отырасыз ба?
Бұл жаттығуды жүргізудегі негізгі мақсатымыз біріншіден өзімізді, екіншіден басқа адамдарды танып білу үшін болса, үшіншіден бойымыздағы жаман қасиеттерді жойып, жақсы қасиеттерімізді асыру болады.

Оқушылар өз бойларында бар жақсы және жаман қасиеттерін парақшаға жазады.

«Есте сақтау» әдісі

«Шегенің ізі» бейне жазбасы көрсетіледі

Автор орындығы


Екі топқа да «Жаныңда жүр, жақсы адам» тақырыбында эссе жаздыру жұмыстарын беремін. Жазған эссені топта талқылап, бір-бірімен пікір бөліседі.

Топтарда автор шығып, ортада тұрған автор орындығына отырып, жазған эссені оқиды.

«Кім жылдам» ойыны

«Мектептегі мінез құлық мәдениеті» тақырыбына қатысты сөздерді ішіне жазу керек, ал қатысы жоқ сөздерді сыртына жазу керек: ақылды, мейрімді, бойшаң, мейрімсіз, ашуланшақтық, өкпелегіш, тәтті,өзімшілдік, жайдарлы , көрікті, ажарлы, ренжігіш, қатал, тұйық, ақкөңіл, қыңыр, сабырлы, сұлу, ақымақ.

Оқушылар ішіне- сыртына стратегиясын толтырады

Қорытынды

Адамгершілік қасиеттер өз бойындағы жақсы мінез-құлық, жақсы әдет, жақсы әдептен құралады. Ол ананың ақ сүтімен, әкенің үлгі-өнеге тәрбиелерімен бойыңа сіңеді. Мектепте ұстаздар өмірдегі жақсылық пен жамандық, адалдық пен арамдықтың айырмасын танып білуге көмектеседі, өмірде дұрыс бағыт таңдай білуге үйретеді.Оны саралап, таңдап, бағалап, байыптап, өзіңе керегін ала білу, жақсылыққа үйреніп, жамандықтан жирену өзіңе байланысты. Жақсы адам боламын, өмірде мақсатыма жетемін десең бойыңдағы қасиеттерді ізгілендіріп, адамгершілікке ұмтылған жөн.

Рефлексия

Өзіңе пайдалы мәлімет ала алдың ба?
Қандай әсер алдың?
Тілегің мен ұсынысың бар ма?

Оқушылар кері байланыс парағын толтырады.






Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет