Сабақтың критерийлері



бет1/2
Дата23.08.2017
өлшемі365,14 Kb.
#24815
түріСабақ
  1   2
Рустемова Бибігүл Мырзашқызы

Астана қаласы,

Сырбай Мәуленов атындағы

№37 орта мектебінің қазақ

тілі пәнінің мұғалімі

Төрт мезгіл

Пән: қазақ тілі

Сынып:4

Оқу мақсаты


Жыл мезгілдері, ай атауларының қазақша аттарын сипаттайтын жаңа сөздер, сөз тіркестерімен таныстыру. Жіктік жалғауларын меңгерту арқылы білімдерін толықтырып, мезгілді сипаттай білуге үйрету.

Сабақтың критерийлері


Барлық оқушылар орындай алады: а) жыл мезгілдері, ай атауларының қазақша аттарын, мәтінді түсініп оқиды; ә) ақпарат алады; б) сұрақтарға жауап бере алады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: жыл мезгілдері, ай атауларының қазақша аттарын сипаттай алады, диалог құрастыра алады; ә) өз ойын жеткізе алады; б) өмірмен байланыстыра алады

Кейбір оқушылар орындай алады: а) жыл мезгілдері тақырыбы бойынша мәтінді рөлге бөледі, диалог құрастыра алады

Алдыңғы білім

Оқу құралдары, заттар жайлы қайталау

Жоспар

Сабақ кезеңдері

(уақыт)

Жоспарланған іс-әрекеттер


Ресурстар


Басы (Ой қозғау) 0-10

Сәлемдесу. «Ыстық алақан»

Төрт мезгіл суреттері арқылы топтастыру



Үй тапсырмасын тексеру.«Сандықша» әдісімен слайдтағы оқу құралдарын, сынып заттарын ауызша шолу жасап өту.

1.Сұрақ – жауап арқылы сөйлемдерді аударып айту,заттарың қандай? деген сұрағына жауап береді.



2.Жұмбақ жасыру. «Бұл қай кезде болады?»Неліктен сендерді сурет арқылы топтастырдым? Жұмбақтың шешуін бір сөзбен қалай айтамыз? Қалай ойлайсыңдар?



Тақтада орындалады.

Жауаптары тыңдалады.

Жұмбақты шешеді

Балалардың жауаптары тыңдалады.Тыңдалым.



Жаңа сабақ

25-40

Мағынаны тану. Тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа қиын сөздермен таныстырады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.

Жыл атасы-дедушка Год

Бөліп беремін-разделю

Сұлу-красавица

Көңілшек-впечатлительным

Қатулы-суровый

Жадыраған, көңілді

1-тапсырма. Үн таспаны тыңдайды. Балалар, түсініп, мұқият тыңдаймыз. Бірінші бөлімді 1-топ оқиды. Оқылған бөлім бойынша сұрақтар қойылады.
- Жыл атасы ұл-қыздарын атай аласың ба?
- Ата балаларына не айтты?
Екінші бөлімді екінші топ оқиды. Оқылған бөлім бойынша сұрақтар қойылады.
- Қатулы ұлдың жауабы қалай шықты?
- Сұлу қыз көктем жауабы.
- Көңілшек күз жауабын қалай жеткізді?
-Жадыраған жаз не деп жауап берді?
Үшінші бөлімді үшінші топ оқиды. Оқылған бөлім бойынша сұрақтар қойылады.
- Риза болған ақсақал балаларына не берді?
- Ораулы қағаз саны нешеу?
- Әр баласына қаншадан бөліп берді?

Төртінші бөлімді төртінші топ оқиды. Оқылған бөлім бойынша сұрақтар қойылады.
- Жыл ақсақалдың шешімі қалай болды?
- Әрқашан халық үшін, адамдар үшін қызмет ететіндеріңді ұмытпаңдар, дегенді ақсақал неге айтты?

- Ақсақалдың ұл, қыздары сіздерге қызмет ете ме?
- Ақсақал балаларының ішінен сізге ерекше ұнағаны?

Төрт мезгіл мәтінімен жұмыс.

Мәтінді оқиды, жаңа сөздерді қайталатады, оқушыларға оқытады.

2-тапсырма.Сәйкестендір.Жеке жұмыс.

Екі ұл, екі қызы

Сендер


Үш-үштен кезекпен

үлкен болдыңдар болады

бөліп береді

3- тапсырма. Сөйлемді толықтыр.

4- тапсырма. Таспадан тыңдай отырып,

жіктік жалғауды түртіп алу стратегиясы арқылы орындаңдар.

Мұғалім үнтаспаны қосады. «Берілген сөздерді дұрыс жазуға машықтандырады. Тапсырмадан соң: Мен көмектесемін, сенім артамын, жылдың төрт мезгілі, қыс, көктем, жаз, күз бірнеше рет қайталатады.



Сергіту сәті

Мұғалім қимылмен көрсету арқылы сергіту жаттығуын жасатады.

5-тапсырма. Диалог құру. Жұптық жұмыс

Атаның неше баласы болыпты?

Ата ұлдары мен қыздарына не деді?

Ұлдары мен қыздары не деді?

Ата ұлдары мен қыздарына нені бөліп береді?

Жылдың неше мезгілі бар? Олар қалай аталады?

6-тапсырма. Топтық жұмыс. Рөлге бөліп оқу.

Айтылым


Ертегіні тыңдайды.

Оқылым.


Қорытынды 42-45

Қорыту. Синквейн әдісін қолданамын.

Үй тапсырмасы: Төрт мезгіл ертегісін қайта оқып, сахналауларын тапсырады. Жаңа сөздерді жаттау.

Оқулықтан қайталау.




Рефлексия

Кері байланыс жасалады. Бағалау.








Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет