Сабақтың мақсаты : Білімділік: Оқушыларға күй атасы Құрманғазы мен оның талантты



Дата05.11.2016
өлшемі42,37 Kb.
#614
түріСабақ
Жарық орта мектебі

Бастауыш сынып мұғалімі :

Әлкен С.С.

Ана тілі 4Б сыныбы.

Тақырыбы: Дина .

Авторы :С.Бақбергенов .


Сабақтың мақсаты : Білімділік:

Оқушыларға күй атасы Құрманғазы мен оның талантты

шәкірті Дина жөнінде білетіндерін толықтыра түсу.

Дамытушылық:

Көркем сөзді сөздік қорларына қолдану арқылы ауызша

сөйлеу дағдылары мен жазба тілдерін жетілдіру арқылы

шығармашылық ізденіске баулынады.



Тәрбиелік:

Ұлттық өнерге деген сүйіспеншілік арқылы эстетикалық

тәрбие беріледі
Көрнекілігі: Мәтін авторы: С.Бақбергеновтың суреті.

Құрманғазы , Динаның суреттері.

Тірек сызбалар .

Түрі: Жаңа білім беру.

Әдісі : сұрақ-жауап , проблемалық жағдаят.

Қолданылатын технология :

Сын тұрғысынан ойлау мен жазу (топпен жұмыс)



Пәнаралық байланыс: қазақ тілі , бейнелеу, музыка.

Күтілетін нәтиже: Мәтін мазмұныны меңгереді. Жаңа сөздер

үйренеді. Тапсырмаларды орындау арқылы

шығармашылық жұмыс жасайды, өнерді

құрметтеуге деген көзқарасы қалыптасады..

Сабақтың барысы:

І .Ұйымдастыру кезеңі.

Ой ашар. ( Оқу құралдарын дайындату, назарларын сабаққа аудару,. Амандасу , түгендеу. Бір –біріне сәттілік.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру .

Зейтін Ақышев .Жаяу Мұса . Жоспар бойынша мазмұндау.


  • Шоқанның күтушісі , әрі серігі- Мұса.

  • Шоқанның өз нағашысы - Мұса.

  • Тәттімбеттің Мұсаға бата беру және Мұсаның өнері.

Үй тапсырмасын қорыту:

  • Мұса Байжанұлы қашан туды?

  • Қай жылы қайтыс болды? ( 1835-1929 )

  • Қандай өлеңдерін білесіңдер?

(«Көгаршын», «Сұрша қыз» «Ақ сиса »)

ІІІ. Қызығушылықты ояту сатысы ( оқушының өз білімін ортаға салуға мүмкіндік жасау)


Енді жаңа сабағымызға көшпес бұрын мынаны біліп алайық.

-Өнерлі деген сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?

- Сегіз қырлы бір сырлы адам .

-Ендеше , өнерлі адам туралы не білесің және не білемін деп ойлайсыңдар?


Жеке жұмыс ( 1 мин)

- жұптасыңдар ( көршіңмен ақылдас)



  • топтасыңдар

биші


ақын әнші

жыршы


спортшы

күйші


( тақтаға жазылады , шыққан топ жоқ сөздерді ғана жазады)

Олай болса , бүгін біз атақты күйші Құрманғазы мен шәкірті Дина әжеміз жайлы мағлұмат алмақпыз.

(Әңгіме авторына тоқтала кету)

С.Бақбергенов Оңтүстік Қазақстан облысы , Созақ ауданында 1920 жылы дүниеге келген. 1997 жылы қайтыс болған.


Алдыңғы сабақта Құрманғазы мен Дина жайында мағлұматтар жинақтап келуге берілген тапсырма бойынша кім дайындалып келді?

( 2-3 оқушыдан сұрау).

ІІІ .Мағынаны тани білу / бұрынғы білім мен жаңа білімді ұштастыра білу/


  • Оқулықпен жұмыс. ( тізбекпен оқу )

  • Тапсырма .( Мағынасы қиын сөздерге белгі қойып отыру).

  • Сөздік жұмыс

  • Дәптермен жұмыс.

  • Суыт- асығыс ,

  • Кілтипандарын –құпиясын

  • Жігері құм болды- дәрменсіз күйге түсті.

  • Құқай –қиындық

  • Сұрақтарға жауап беру арқылы мәтін мазмұныны айтқызу.

Ой толғаныс ( оқушы алған білімі арқылы шешімге келеді.) Шығармашылық жұмыс.

«Қайран шешем » күйін магнитафоннан тыңдай отырып тапсырмаларды орындау

І топ . Мәтіннен осы күйдің шығу тарихы жөнініде айтылған тұсты тауып

оқы.


ІІ топ . Құрманғазының анасы жөнініде пікіріңді білдір.

ІІІ топ. Мәтінге сүйеніп , солдаттардың қарсы қарсы алдына келіп тақаған

Құрманғазының бейнесін көз алдыңа еелестетіп көр.

IV топ. Мәтінге сүйеніп , Құрманғазыны шығарып салып тұрған топ ішіндегі

Динаның бейнесін көз алдыңа елестетіп көр .

V топ. Мәтіннің соңғы сөйлемін қайталап оқып шық. Осы жолдардағы ойды

өрбітіп , әңгімені өз бетіңше жалғастырып көр.
Қорытынды.

Білемін . Білмеймін. Білгім келеді.


Дина Не үшін тұтқынға алынды? Құрманғазының күйлері

Құрманғазы Ақырғы өтініші не болды? Динаның қандай күйлері бар

Күйші Олардың ұрпақтары бар ма?


Бағалау .
Үйге тапсырма:
І топ . Құрманғазының күйлері.

ІІ топ . Динаның күйлері

ІІІ топ . Құрманғазының өмірбаяны .

IV топ.Динаның ұрпақтары



V топ. Сурет салу.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет