- Сабақтың мақсаты:
- БІЛІМДІЛІК:
- - Оқушыларды сөз мағынасына мән беруге, сөздерді лексикалық жолмен талдай білуге үйрету;
- ТӘРБИЕЛІК:
- - Туған тіл әрбір елдің мақтанышы екенін ұғындырып, келтірілген мысалдар арқылы елін, жерін, туған тілін сүйе білуге тәрбиелеу;
- ДАМЫТУШЫЛЫҚ:
- - Ойлау, пайымдау қабілеттерін дамыту;
- Сөйлеу шеберлігіне, ой ұшқырлығына баулу;
- Сабақтың түрі : аралас сабақ
- Сабақтың әдіс-тәсілдері : сұрақ – жауап, топпен жұмыс, тілдік талдау, топтастыру, ізденушілік, зерттеушілік іс - әрекеттері, ой қозғау стратегиясы,
- Ұйымдастыру бөлімі
- Үй тапсырмасын тексеру
- Жаңа материалды игерту
- Деңгейлік тапсырмалар
- 5. Үйге тапсырма беру
- 6. Сабақты қорытындылау
- 7. Бағалау
- Оқушылар сіздерді
- пресс - конференцияға
- шақырамын
- 1. Көп мағыналы дегенге қалай түсінесің?
- 2. Көп мағыналы сөздер дегеніміз не?
- 3. Көп мағыналы сөздер қалай жасалады?
- 4. 60, 61 – жаттығуларды тексеріп шығу.
- Көп мағынаға ие болды сөзіміз,
- Мысалдармен жетті оған көзіміз.
- Сөз сырына саяхаттап жүрейік,
- Биіктерге шығу үшін өзіміз.
- Құдіретті жасай бер, анам тілі,
- Өзің барда ғажап – ақ ғалам күллі.
- Шабыт құйып, сән беріп сендік қуат
- Жол көрсетіп, әрлейді әрбір күнді.
- Ұлы жүздің биі
- (зат есім)
- Жүз жылқы
- Сұрағы: қанша?
- (сан есім)
- Жүз көрісті
- Сұрағы: не?
- (зат есім)
- Суға жүзді.
- Сұрағы: не істеді?
- (етістік)
- Ұлы жүздің биі
- Сұрағы: не?
- (зат есім)
- Пышақтың жүзі
- Сұрағы: не?
- (зат есім)
- Құрманғазы бір күйден соң бір күйді төгілтіп отыр.
- 2. Күйдің құдіретіне сиқырланған ел – жұрт
- жым – жырт болып, тамаша күйге бөленді.
- 3. - Қоя берші қолымды, қоя бер, қолым күйді
- 4. Құрманғазы жас қыздан мұны күтпеген еді.
- 5.Биыл Абайдың жасы он үшке толған еді.
- 6. Боздаған ботасына зар илеген,
- Екі көз жасты өзендей сорғалатып.
- 1 - қатар: “айт” сөзіне
- 2 - қатар: “ен” сөзіне
- 3 – қатар: “бөле” сөзіне омоним болатын бірнеше сөйлем құраңдар.
- 1 - қатар: “ақ”
- 2 - қатар: “қара”
- 3 - қатар: “жер” сөздерінің омонимдерін табу.
- Мынадай үлгіде әзіл өлең құрастырып, өлең шумақтарында міндетті түрде омоним сөздер болу керек.
- Мысалы: Бүгін кеште ауылда,
- Қызықты бір кеш болды.
- Аяғымен су кешіп,
- Айыбымды кеш деді.
- Арсен ... тыңғылықты дайындалды.
- Оқушылар мұғалімдерімен бірге гүлдің ...
- мен тамырын микроскоппен қарады.
- Айгүл тәтті ұйқыда жатып, ... көрді.
- Төрт ат таласа – тармаса Көкөзекке қатар ... .
- Ауылдың гүлденуіне үлес қосқан балалар
- көшені ... тазартты.
- Шешеннің сөзі ортақ,
- Шебердің ... ортақ.
- Шешен жігіт сөз бастар,
- Батыр жігіт ... бастар.
- Жауға жаныңды берсең де, сырыңды берме.
- Бөлменің ішінен ... иісі шығып тұр.
- Көп нүктенің орнына тиісті омоним
- болатын сөзді қой.
- “Бөлменің” сөзіне
- фонетикалық талдау жаса.
- Жүрегі ауырған адам жастықты биік қойып жатуы керек.
- ... шақта, білім, өнерге ұмтылған жөн.
- Көп нүктенің орнына тиісті омоним болатын сөзді қой.
- Екінші сөйлемді сөйлем мүшесіне талда.
- Қалың шашы үйдің қараңғылығын қоюлап тұрғандай.
- Алыстан бір қара көрінді.
- Екінші сөйлемді сөйлем мүшесіне талда.
Венн диаграммасы - 1. Айтылуы бірдей,
- мағыналары бөлек.
- 2. Әр сөз табынан болады,
- соған орай атқаратын
- қызметтері де
- бөлек болады.
- Көп мағыналы сөздердің өзіне тән белгілері:
- Омонимдердің өзіне
- тән белгілері:
- Сөздің екі
- я одан да көп
- мағынаға ие
- болуы.
- 2. Көп мағыналы
- сөздер бір
- негізден таралады
- да, бір сөз табына
- қатысты болады.
- Сөз
- байлығын
- көрсетеді
- 2. Біркелкі
- дыбыс -
- талады
- Омонимдер. “Менің жанұям” тақырыбында шығарма жазу,
- әңгіменің мазмұны бойынша сурет салу.
Достарыңызбен бөлісу: |