Сабақтың мақсаты: А. Балаларға сөйлем түрлері оның ішіндегі сөздердің Байланысы туралы мағлұмат бере отырып жаттығулар



Дата25.08.2017
өлшемі124,28 Kb.
#27281
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы:Сөйлемдегі сөздердің байланысы

217-221 жаттығулар



Сабақтың мақсаты:

А. Балаларға сөйлем түрлері оның ішіндегі сөздердің

Байланысы туралы мағлұмат бере отырып жаттығулар

жазғызу. Сөйлемдегі әр сөзге сұрақ қойғызу арқылы

олардың байланысын пысықтау. Ә.Ұқыптылыққа, жинақылыққа, тазалыққа тәрбиелеу. Б.Сөздік қорын, есте сақтау қабілеттерін ауыз екі сөйлеу тілдерін дамыту;

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап,

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, сызбалар, үнтаспа,

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі.

1. Оқушылар мен амандасу, құрал – жабдықтарын әзірлету.

2. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Психологиялық дайындық.

Ризамын бүгінге,

Ризамын ертеңге,

Ризамын, ризамын,

Ризамын қазірге!

ІІ.Өткен сабақты пысықтау.

Тест тапсырмалары.

1. Сөйлем түрлерін көрсет.

А. Әңгімелеу

Б. Хабарлы, сұраулы, лепті

В.Мәтін


2. Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді.

А.үшке


Б.төртке

В.екіге


3. Дұрыс жазылған сөзді тап.

А.кійік


Б.кйік

В.киік


4.Сөйлемді аяқта. Айнур сабақ оқып .......

А.жүгірді

Б.отырды

В.тұрды


5.Мәтінді көрсет.

А. Оқушы отырды.

Б. Оқушы отырды. Машина жүрді.

В. Балалар баққа келді. Бұта түбінен қоянды көрді.Олар қоянды ұстап алмақ болды. Қоян қаша жөнелді.


Семантикалық картамен жұмыс.

217 – жаттығу Көп нүктенің орнына керекті сөзді қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.Қарамен жазылған сөйлемдегі сөздердің байланысын тап.


Біздің үй ..... жақын. Тау аласалау. Таудың бетіне ну қарағай өскен. Ағаш арасында неше түрлі құстар болады. Олар зиянды жәндіктер теріп жейді. Құстарға тимеу керек. Құстар адамға пайдалы.
Тақтамен жұмыс

218 – жаттығу.Төмендегі екі сөзден тұратын сөйлемдерді сұрақ қою арқылы үш сөзді сөйлем етіп жаз.

Асыл келді. Тамақ пісірді. Өрістен қайтты.Сиыр сауды.
Сергіту сәті

219- жаттығу. Берілген сөздерден сөйлем құрастырып жаз.Сөйлем соңына тыныс белгісін қой.
Топтық жұмыс
221- жаттығу. Берілген тірек сөздерді пайдаланып, «Қысқы ойын» тақырыбына әңгіме құра.
Аяз ата, қалың қар, сырғанақ, балалар, зулатып, құмарлары қанғанша, ойнады.

Бес минут уақыт беріледі. Әңгіме құрайды.

Сабақты қорытындылау
«Ойлан тап» ойыны.

Ұяшықтар берілген.Оқушылар қалауы бойынша таңдайды. Әр ұяшықтың соңында сұрақтар бар.



1

2

3

4

5

6

7

8

1. Хабарлы сөйлем дегеніміз не?

2. Сұраулы сөйлем дегеніміз не?

3. Лепті сөйлем дегеніміз не?

4.Сөйлем дегеніміз не?

5.Жұмбақ .

« Өзім сөзден тұрамын,



6. Мәтін деген не? Аяқталған ойды құрамын.»

7. Сөйлемдегі сөздердің байланысын қалай білеміз?

8.Шөп қалың өсті байланысын тап.
Үйге тапсырма: 220-жаттығу.

Ережелерді жаттау. Бағалау


Сабақтың тақырыбы:Сөйлемдегі сөздердің байланысы

217-221 жаттығулар



Сабақтың мақсаты:

А. Балаларға сөйлем түрлері оның ішіндегі сөздердің

Байланысы туралы мағлұмат бере отырып жаттығулар

жазғызу. Сөйлемдегі әр сөзге сұрақ қойғызу арқылы

олардың байланысын пысықтау. Ә.Ұқыптылыққа, жинақылыққа, тазалыққа тәрбиелеу. Б.Сөздік қорын, есте сақтау қабілеттерін ауыз екі сөйлеу тілдерін дамыту;

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап,

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, сызбалар, үнтаспа,

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі.

1. Оқушылар мен амандасу, құрал – жабдықтарын әзірлету.

2. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Психологиялық дайындық.

Ризамын бүгінге,

Ризамын ертеңге,

Ризамын, ризамын,

Ризамын қазірге!

ІІ.Өткен сабақты пысықтау.

Тест тапсырмалары.

1. Сөйлем түрлерін көрсет.

А. Әңгімелеу

Б. Хабарлы, сұраулы, лепті

В.Мәтін


2. Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді.

А.үшке


Б.төртке

В.екіге


3. Дұрыс жазылған сөзді тап.

А.кійік


Б.кйік

В.киік


4.Сөйлемді аяқта. Айнур сабақ оқып .......

А.жүгірді

Б.отырды

В.тұрды


5.Мәтінді көрсет.

А. Оқушы отырды.

Б. Оқушы отырды. Машина жүрді.

В. Балалар баққа келді. Бұта түбінен қоянды көрді.Олар қоянды ұстап алмақ болды. Қоян қаша жөнелді.


Оқулықпен жұмыс.

Жеке жұмыс

217 – жаттығу Көп нүктенің орнына керекті сөзді қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.Қарамен жазылған сөйлемдегі сөздердің байланысын тап.


Біздің үй ..... жақын. Тау аласалау. Таудың бетіне ну қарағай өскен. Ағаш арасында неше түрлі құстар болады. Олар зиянды жәндіктер теріп жейді. Құстарға тимеу керек. Құстар адамға пайдалы.

218 – жаттығу.Төмендегі екі сөзден тұратын сөйлемдерді сұрақ қою арқылы үш сөзді сөйлем етіп жаз.

Асыл келді. Тамақ пісірді. Өрістен қайтты.Сиыр сауды.
Сергіту сәті
219- жаттығу. Берілген сөздерден сөйлем құрастырып жаз.Сөйлем соңына тыныс белгісін қой.

  1. Жылқы, бағады, ағам

  2. Көмектестіммен,досыма.

Сөздердің байланысын сұрақ қою арқылы анықта.

  1. Жем ,біз, дайындаймыз, құстарға.

  2. Қыстыгүні, борайды, қар, далада.

Қарамен жазылған сөздерге дыбыстық талдау жаса.

221- жаттығу.

І топ.

Берілген тірек сөздерді пайдаланып, «Қысқы ойын» тақырыбына әңгіме құра.
Аяз ата, қалың қар, сырғанақ, балалар, зулатып, құмарлары қанғанша, ойнады.
ІІ топ «Қысқы ойын» тақырыбына сурет сал.
ІІІ топ «Қыс» тақырыбына өлең құрастыр.
ІV топ «Қысқы ойын» тақырыбына сөзжұмбақ құрастыр.

Бес минут уақыт беріледі. Әңгіме құрайды.

Сабақты қорытындылау

«Ойлан тап» ойыны.

Ұяшықтар берілген.Оқушылар қалауы бойынша таңдайды. Әр ұяшықтың соңында сұрақтар бар.



1

2

3

4

5

6

7

8

1. Хабарлы сөйлем дегеніміз не?

2. Сұраулы сөйлем дегеніміз не?

3. Лепті сөйлем дегеніміз не?

4.Сөйлем дегеніміз не?

5.Жұмбақ .

« Өзім сөзден тұрамын,



6. Мәтін деген не? Аяқталған ойды құрамын.»

7. Сөйлемдегі сөздердің байланысын қалай білеміз?

8.Шөп қалың өсті байланысын тап.
Үйге тапсырма:

220-жаттығу.

Ережелерді жаттау. Бағалау

№5 жалпы орта білім беру мектебі



Пәні : Қазақ тілі
Тақырыбы: Сөйлемдегі сөздердің байланысы

217-221 жаттығулар





Өткізген: Нурбаулова Турсын Аяпбергеновна

Күні: 09.12.2015жылы

№5 жалпы орта білім беру мектебі



Пәні : Қазақ тілі
Тақырыбы:Сөйлемдегі сөздердің байланысы

217-221 жаттығулар





Өткізген: Нурбаулова Турсын Аяпбергеновна

Күні: 09.12.2015жылы
Каталог: uploads -> doc -> 043d
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
043d -> Арқарлы орта мектебі 6 сынып жетекшісі Жетмекова А. М


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет