Сабақтың мақсаты: а білімділік



Дата25.12.2016
өлшемі51,88 Kb.
#4933
түріСабақ
Сабақ жоспары
Күні:

Пәні: Қазақ әдебиеті.

Сыныбы: 5«А»

Тақырыбы: Қырық өтірік өлең

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік: ертегінің мазмұнын түсіну, басқа ертегілерден айырмашылығы мен ұқсастығын ажырата білу, басты кейіпкерге сипаттама жасау;

ә) дамытушылық: Оқушылардың білімі мен біліктіліктері арқылы ой-өрістерін дамыту; қазақ әдебиетіне деген қызығушылығын арттыру, ұшқырлық, ой қабілеттерін шыңдау;

б) тәрбиелік: тазша бала бейнесі арқылы қысылтаяң шақта  жол таба  білетін тапқырлыққа, байқампаздыққа,шешендікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдіс - тәсілі: сұрақ жауап, топтық жұмыс, ой шақыру,кластер, талдау жинақтау, бағалау,салыстыру.

Пәнаралық байланыс:

Сабақтың көрнекілігі: Портрет, түрлі- түсті қалам, сызба кестелер

Техникалық құралдар: слайд, интерактивті тақта, видеофильм
Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Үй тапсырмасын сұрау

3. Ой шақыру кезеңі

4. Жаңа сабақ

5. Түсіну кезеңі

6. Қолдану кезеңі

7. Талдау кезеңі

8. Сергіту сәті.

9Жнақау кезеңі

10. Рефлексия кезеңі

11.Бағалау кезеңі

1.Ұйымдастыру кезеңі:

1) Оқушылармен амандасу ( Сәлеметсіздерме оқушылар?!)

2) Оқу құралдарын тексеру.

3) Топқа бөлу, ( кәмпит арқылы) топ басшысын тандау.



2.Үй тапсырмасын сұрау:
1-топ

1. «Керқұла атты Кендебай» ертегісінің басты кейіпкері кім? (Кендебай)

2. Кендебайдың әкесінің аты кім? (Қазанғап)

3. Қазанғаптың үйі қай жерде орналасқан? (Қаратаудың ойында, Қарасудың бойында)

4. Кендебайдың шешесі немен айналысқан? (ау тоқып, жамау жамайды)

5. Кендебай қалай өседі? (ай сайын емес, күн сайын өседі. Алты күнде күліп, алпыс күнде жүреді. Алты жылда алып жігіт болады)

6. Қозы бағып жүрген баланы қалай жұбатты?


2-топ

1. Кендебай ең алдымен қандай адам? ( батыр, күші мықты)

2. Кендебай керқұланы қайдан тауып алады? (Қасқыр талап өлтірген биенің қарнын жарып, аман алып қалады)

3. Керқұла қалай өседі? (сағат сайын емес, минут сайын өседі. Алты айдың ішінде алты кез ат болып шығады)

4. Қойшы баланың әкесінің аты кім? (Мергенбай)

5. Хан қандай тапсырмаға жұмсады?

6. Елді қандай қауіп қаерден құтқарды?


3.Ой шақыру.

Видео сюжет көрсету:

1 Бұл мультфильм сіздерге таныс па?

2 Фильм не жайында?

4.Жаңа сабақ.

5. Түсіну кезеңі:

Әңгімені бөлікке бөліп оқу екі топ арасында.



6.Қолдану кезеңі:

1.Тазша бала кім?

2.Тазша балаға сипаттама.

7. Талдау кезеңі:

Салыстыру кестесін толтыру екі топқа.



Керқұла мен Кендебай

Қырық өтірік өлеңі



Ортақ ұқсастығы


8.Сергіту сәті. Оқушылармен бірге қимылдау.
9.Жинақтау кезеңі: Суреттер арқылы өтірік әңгіме құрастыру екі топқа.
10.Рефлексия кезеңі: Сұрақ жауап.

  1. Бүгін біз сабақта кіммен таныстық?

  2. Ертегі сіздерге ұнады ма? Қызықты болды ма?

  3. Қандай ой түйдіндер?


11.Бағалау кезеңі: Топтың бірін-бірі бағалауы.

Сабақ аяқталды, сау болыңыздар!




Керқұла мен Кендебай


Ортақ ұқсастығы


Қырық өтірік өлеңі











Керқұла мен Кендебай


Ортақ ұқсастығы


Қырық өтірік өлеңі











1-топ

1. «Керқұла атты Кендебай» ертегісінің басты кейіпкері кім?

2. Кендебайдың әкесінің аты кім?

3. Қазанғаптың үйі қай жерде орналасқан?

4. Кендебайдың шешесі немен айналысқан?

5. Кендебай қалай өседі?

6. Қозы бағып жүрген баланы қалай жұбатты?

2-топ

1. Кендебай ең алдымен қандай адам?

2. Кендебай керқұланы қайдан тауып алады

3. Керқұла қалай өседі

4. Елді қандай қауіп қатерден құтқарды?



5. Қойшы баланың әкесінің аты кім?

6. Хан қандай тапсырмаға жұмсады?

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет