Сабақтың тақырыбы:
7.2.1.4 Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызы.
|
Мектеп: 62 мектеп гимназиясы
Мұғалім: Кәдірбай Лиза
|
Сынып 7 “A”
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны
|
Оқу мақсаты
|
Гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушы:Өсімдіктердегі қосарлы ұрықтануға қатысатын құрылымдарын сипаттай алады.
Басым көпшілігі: Қосарлы ұрықтану түсінігіне анықтама беріп, зигота түзілу үдерісін түсіндіреді.
Кейбір оқушылар: Гүлді өсімдіктердің қосарлы ұрықтануының маңызына талдау жасайды.
|
Бағалау критерийі
|
Гүлдің құрылысындағы ұрықтануға қатысатын құрылымдарын атап көрсетеді.
Зигота түзілу схемасын түсіндіріп береді
Гүлді өсімдіктердің қосарлы ұрықтануының маңызын талдайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Академиялық тілдерін дамыту.
Пәндік лексика және терминология:Аталық,аналық жіпше, ұрықтану, тозаң, тозаң түтігі, ұрық қалтасы, орталық жасуша,жұмыртқа жасуша ,тозаң саңылауы ,қосарлы ұрықтану,эндосперм,спермий,партеногенез,триплоид,диплоид.
Тақырыпта кездесетін терминдер мен тіркестерді дұрыс айтады(оқылым,айтылым)
Тыңдау барысында естілген терминдер мен тіркестерді орынды қолданады(айтылым,тыңдалым)
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Эндосперм,спермий,партеногенез,триплоид,диплоид.
Диалог/ жазылымға арналған пайдалы сөз тіркестер:
Гаметалардың қосылуы..........деп аталады.Тозаңқаптың ішінде ...... дамиды.Тозаңдану ....созылады.Гаметелар қосылғаннан соң .......пайда болады.Бұл процесті .........ұрықтану деп атайды.Орталық жасушадан......дамиды,жұмыртқа жасушадан .......дамиды.
|
Құндылықтарға баулу
|
«Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы»құндылықтарына сәйкес оқушылардың шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға баулу.
Табиғат байлығын қоршаған ортаны сақтау.
Қоғамыздағы ұлттық бірлік,бейбітшілік пен келсім.
|
Пəнаралық байланыс
|
5.2.4.1. Жаратылыстану
-Тірі табиғаттағы үдерістер
Математика
-Математика пәнімен байланыс қосарлы ұрықтану үдерісі кезінде хромосома сандарының қосылуын тусіндіру барысында жүзеге асады
|
Сабақтың жоспары
|
|
Жоспарланған уақыт
кезеңдері
|
Сабақ барысы:
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
7мин
|
Сәлемдесу,түгелдеу.
Өткен тақырыптан миға шабуыл
1.Гүлдегі ең басты мүшелер?
2.Қосарлы ұрықтануды кім ашты?
3.Айқас тозаңдану дегеніміз не?
|
Интербелсенді тақта, слайд
|
Сабақтың ортасы
30 мин
|
Сабақ түсіндіру
1-тапсырма.Жеке жұмыс
Дескриптор:
-Жіберілген сөздерді жазады
-Терминдерді орынды қолданады
Кері байланыс:
Оқушылар оқиды,дұрыс,жарайсың деген бағалау
|
Оқулық биология (жоба)
7 сынып
2017 ж
Е. А. Очкур, Ж.Ж. Құрманғалиева
189 бет
Интербелсендітақта, слайд
|
|
2-тапсырма. «Жұптық жұмыс» әдісі
Бойынша суретте келтірілген бөліктердің атауын жазыңыздар (аталық,аналық,күлте,тостаған,жіпше, тозаңқап,мойын,жатын,сағақ, табан).
Дескриптор:
-Сурет бойынша гүл бөліктерінің аттарын анықтап, жаза алады.
Кері байланыс:
10 баллдық шкаламен бағалау
|
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
Үй тапсырмасы:
Рефлексия: Оқушылар бүгін не оқып-үйрендік?
Нәтижесінде түзіледі:
жатыннан ____________________
тұқымбүршігінен ________________
тұқымбүршіктің қабығынан _______
зиготадан _____________________
Бағалау дескипторлары:
Оқушылар мақсатқа жетеді егер:
Нәтижесінде түзіледі:
жатыннан — жеміс;
тұқымбүршігінен — тұқым;
тұқымбүршіктің қабығынан — тұқым қауызы;
зиготадан — тұқым ұрығы (2n);
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |