Сабақтың тақырыбы:
« Атмосфера» тақырыбына корытынды- қайталау сабағы.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік мақсаты:
«Атмосфера» тақырыбы бойынша оқушылардың білім-біліктерінің меңгерілуі және мүмкіндік деңгейін анықтау.Оқушылардың атмосфера үнемі өзгеру үстінде екендігі жайлы дүниетанымдық көзқарастарын қалыптастырып, олардың білімдерін жүйелеу және қорытындылау.
2 .Дамытушылық мақсаты:
Әр түрлі білім көздерімен жұмыс жасауды әрі қарай дамыту, дүниетанымдық қабілеттерін дамыту, белсенділіктерін арттыру, танымдық қызығушылықтарын жетілдіру.
3. Тәрбиелік мақсаты:
Экологиялық тәрбие беру, ауаны қорғауға, қастерлеуге тэрбиелеу. Халықтық Этнопедагогика элементтері арқылы үлттық сана-сезімдерін ояту.
Сабақтың оқу көрнекіліктері:
Жарты шарлар картасы, атмосфераның құрлысы және ауаның ластануы көрсетілген плакаттар, қанатты сөздер, үлестірмелер, атмосфералық құрал-жабдықтар суреті.
Сабақтың түрі: қортынды сабақ типі, жарыс сабақ түрі.
Сабақтың әдістері: жекелей, топтық жүмыстар, деңгейлік тапсырмалар, шығармашылық тапсырмалар, ойын, сарамандық жүмыстар орындау.
Сабақтың пәнаралық байланысы: Дүниетану-3-4 кл., жаратылыстану-5кл., математика, сурет( бейнелеу өнері), әдебиет.
Сабақтың барысы:
Балалар, бүгінгі сабақта біз сендермен « Атмосфера» тарауын қорытындылаймыз. Сабағымыз жарыс түрінде өтеді.
1-кезең «Бой сергіту» (2 топқа сұрақтар бере отырып, алған білімдерін тиянақтау. Сұрақтар саны - 10).
1. Шың дегеніміз не?
2. Биіктігіне қарай жазықтар нешеге бөлінеді ?
3. Атмосфера қандай қабық ?
4. Атмосфераның тәуліктік амплитудасы дегеніміз не ?
5. Метеорологиялық станция не істейді ?
6. Флюгер қандай құрал ?
7. Термометр қандай құрал ?
8. Бұлттардың қандай түрлері бар ?
9. Барометр қандай құрал ?
10. Қанша жылу белдеу бар ? Атап шық.
2-кезең. Не? Қалай ? Қандай ?.
Не? Қалай ? Қандай?
Атмосфера Атмосфераның Атмосфераның
дегеніміз не? қабаттарында тіршілік үшін
Оның құрамы. температура қандай маңызы
қалай өзгереді? бар ?
3-кезең. Графикалық бақыла
Тәуліктік орташа температураны анықта.
Күні
|
|
|
|
|
Орташа
температура
|
|
1
|
7
|
13
|
19
|
|
20.04.
|
+5
|
-2
|
+10
|
+9
|
|
Айлық орташа температураны анықта.
Мысалы, қыркүйектегі тәуліктік орташа температуралар жиынтығы +210ºС болды делік.
Жылдық орташа температураны анықта.
І
|
ІІ
|
ІІІ
|
ІV
|
V
|
VI
|
VII
|
VIII
|
IX
|
X
|
XI
|
XII
|
Жылдық орташа температура
|
-14
|
-11
|
-3
|
2
|
10
|
18
|
22
|
20
|
12
|
6
|
-5
|
-12
|
|
4-кезең. «Бәйге ойыны».
10 20 30 1. Бұлт қандай түрлерге бөлінеді ? 10
2. Жауын-шашынның қандай түрлері бар ? 10
10 20 30 3. Бриз бен муссонның қандай ұқсастығы бар ? 10
4. Жел қалай пайда болады ? 20
10 20 30 5. Ауа райы деген не ? 20
6. Ауа массаларының қандай түрлері бар ? 20
7. Ауа массасы деген не ? 30
8. Климат деген не ? 30
9. Жер қандай климаттық белдеулерге бөлінеді ? 30
5-кезең. Сәйкесін тап.
1. Оттек -78 %
2. Көмірқышқыл газы -21%
3. Азот - 0,03 %
4 Тропосфера қалыңдығы -50-55 шқ
5. Стратосфера қалыңдығы -760 мм
6. Қалыпты атмосфералық қысым - 17 шқ
6-кезең. « Биік шың » топ жетекшілеріне сұрақ.
І тобы
1. Атмосфераның төменгі қабаты.
2. Ауаның құрамында ең көп мөлшерде кездесетін газ.
3. Ең кіші материк.
4. Нөсер жаңбыр қай бұлттан жауады ?
5. Жазда ертеңгілік байқалатын су тамшысы
6. Ауа қысымын өлшейтін құрал.
ІІ тобы
Атмосфераның ең соңғы қабаты.
200 метрден асатын жазық қалай аталады ?
Ақ жауын қандай бұлттан жауады ?
Пішіні жүнге, мақтаға ұқсайтын бұлт.
Желдің бағытын анықтайтын құрал қалай аталады ?
Жердің ішкі құрылысын ата.
Үйге тапсырма: «Атмосфера » қабаты туралы қосымша материалдар жинақтап келу.
Бағалау:
Чкалов орта мектебі
Тақырыбы:
« Атмосфера» тақырыбына корытынды- қайталау сабағы.
Өткізген: Тукеева Р.К.
2011- 2012 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы:
«Жас географтар» сайысы
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік мақсаты:
География сабағы бойынша оқушылардың білім-біліктерінің меңгерілуі және мүмкіндік деңгейін көтеру. Оқушылардың ойын жинақтап, дүниетанымдық көзқарастарын қалыптастырып, олардың білімдерін жүйелеу және қорытындылау.
2 .Дамытушылық мақсаты:
Әр түрлі білім көздерімен жұмыс жасауды әрі қарай дамыту, дүниетанымдық қабілеттерін дамыту, белсенділіктерін арттыру, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.
3. Тәрбиелік мақсаты:
Сайыс барысында өзін көрсетуге, ашық және толық өзара әрекеттесуге, тапқырлыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың оқу көрнекіліктері:
Жарты шарлар картасы,
Сабақтың түрі: Сыныптан тыс жарыс сабақ .
Сабақтың әдістері: топтық жүмыстар, мақал-мәтел, халықтық болжамдар айту, жүмбақ шешу,
Сабақтың пәнаралық байланысы: Химия, биология, тарих, физика сабақтары.
Сабақтың барысы:
Оқушылар сабағымыз сайыс түрінде өтеді.
І Таныстыру
ІІ Кім тапқыр
ІІІ Географиялық пошта
ІV «Ойлы болсаң озып көр»
V Жанды сұрақ
VI Географиялық сөзжұмбақ
VII Қорытынды бөлім
Достарыңызбен бөлісу: |