Сабақтың тақырыбы: Қорықтар. Қорытынды сабақ
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қорықтар тақырып бойынша алған білімдерін қорыту
Дамытушылық: Оқушылардың тіл байлығын, ой-өрісін дамыту
Тәрбиелік: Оқушыларды қоршаған орданы табиғаттағы тіршілік иелерін қорғауға тәрбиелеу
Сабақтың әдісі: топтық жұмыс
Пәнаралалық байланыс: жаратылыстану, география
Көрнекілігі: Қазақстанның қорықтар сүреті мен ұлттық саябақтары, созжұмбақ, кеспе қағаздары, оқұлық, сүреттер көрмесі.
Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқұшылармен сәлемдемесу
ә)кезекшімен сұхбат
б) сабақтың мақсатын айту.
Қорытынды сабақ болғандықтан, ойын түрінде өтеді. М. Жанпейсованың модульдық технологиясы бойынша «Брейн-ринг» ойыны түрінде өтеді. Ойын алты деңгейден тұрады.
1- гейм. Кестемен жұмыс. Қорықтар кестесі бойынша әңгіме құру.
2- гейм. Сөздермен сөз тіркестерін құру.
А- тобы: қорық бейімделуін, қарақұйрық.
Б- тобы: ұйымдастырылған, жабайы, жерде.
3-гейм Берілген сөздерден сөйлем құрастыру
А- тобы: ұйымдастырылған, мақсатында, 1968 жылы, сақтау, аймағын, дала, қазақстанның, қорығы, қорғалжын.
Б- тобы: ұйымдастырылған, мақсатында,түрлерін, кейбір, жануарлардың, сақтау, және қорығы Барсакелмес.
4- гейм. Өз жартынды тап ойыны “Отан”, “Тұған жер” туралы мақал- мәтелдерді толықтыру.
Отан оттан да ыстық.
Отансыз адам ормансыз бұлбұл.
Ер елінде гүл жерінде.
5. Сөз жұмбақты шешу «Кім тапқыр»
6.«Білгенге – маржан, білмегенге арзан»
Сұрақ- жауап:
1. Қазір Қазақстанда неше қорықтар бар?
2. Олар қандай?
3. Фламинго қай қорықта мекендейді?
4. Ең үлкен қорық қалай аталады?
III. Қорытынды. Бағалау
IV. Үй тапсырмасы: Қазақстанның қорықтары туралы шығарма жазу.
А- тобы: қорық бейімделуін, қарақұйрық.
Б- тобы: ұйымдастырылған, жабайы, жерде.
А- тобы: ұйымдастырылған, мақсатында, 1968 жылы, сақтау, аймағын, дала, қазақстанның, қорығы, қорғалжын.
Б- тобы: ұйымдастырылған, мақсатында,түрлерін, кейбір, жануарлардың, сақтау, және қорығы Барсакелмес.
Отан
Отансыз адам
Ер елінде
Достарыңызбен бөлісу: |