Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға сызықтық теңдеулер жүйесін Крамер әдісін нақты түсіндіру, теоремасын беру



Дата05.04.2020
өлшемі54,94 Kb.
#61561
түріСабақ
Байланысты:
Крамер және Гаусс әдісі

Сабақтың тақырыбы: Сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің әдістері

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға сызықтық теңдеулер жүйесін Крамер әдісін нақты түсіндіру, теоремасын беру.

Тәрбиелік: Крамер, Гаусс өмірбаяндарынан үзінді келтіріп ғылыми көзқараста тәрбиелеу.
Дамытушылық: сызықтық теңдеулер жүйесінің шешу әдістерінің түрлерімен байланыстырып, өздеріне жеңіл және шапшаң есептеу әдістерін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Крамер әдісі сызылған плакат, үлестірмелі материалдар,

Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту сабағы

Сабақтың түрі: практикалық (өз бетімен жұмыс жасау)
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі

(Жағымды ахуал туғызу «Күн щуағын тарату»)

ІІ. Жаңа сабақты түсіндіру (Топтық жұмыс)

ІІІ.Пысықтау тапсырмалары( «Әйгілі математиктер»)

ІV. Үйге тапсырма

V. Өзін-өзі бағалау

VІ. Рефлексия («Бес саусақ» әдісі)

Анықтама: (Крамер теоремасы) Егер берілген сызықтық теңдеулер жүйесінің анықтауышы 0-ге тең емес болса, онда берілген жүйенің тек қана бір шешімі болады. Оларды мына формулалар арқылы табамыз:


X = ∆x y = ∆y z = ∆z (1)

∆ ∆ ∆


Мұндағы: ∆ - берілген жүйенің анықтауышы
∆ = 0

∆x = , ∆y =


∆z =

Мысалы:

Крамер әдісі бойынша теңдеуді шешу керек.
∆ = = -2 + 2 – 24 + 3 – 8 + 4 = - 25

∆0, ендеше теңдеудің бір шешімі бар.


x = = -14 + 22 – 108 + 33 – 36 + 28 = - 75
2 = = 18 + 7 + 66 – 27 – 28 – 11 = 25
3 = = -11 + 18 – 56 + 7 – 44 + 36 = -50
X1 X2

0

X3 = ж/бы: (3; -1; 2)


ІІІ. Пысықтау жұмыстары «Әйгілі математиктер»

Слайдта жасырылған есептер


1.«Гаусс» ұяшығында жасырынған есеп:


Жауабы: (3; -1).


2.«Крамер» ұяшығында жасырынған есеп:


Жауабы: теңдеудің шешімі жоқ, себебі, жүйенің анықтауышы нөлге тең.


3. «Лаплас» ұяшығында жасырынған есеп:


Жауабы: (1; -1; 2)




4. «Аристотель» ұяшығында жасырынған есеп:


Жауабы: (41/22; 12/11)
5. «Пифагор» ұяшығында жасырынған есеп:
Жауабы: (-3; 2; 1)


6. «Әл-Фараби» ұяшығында жасырынған есеп:


Жауабы: (-1; 1; -2)
ІV. Үйге тапсырма:

№ 80, 81 есептер.

Берілген сызықтық теңдеулержүйесін Крамер әдісімен шешу.

“Математика” В.Т.Лисичкин,



88-бет.
V. Өзін-өзі бағалау.
Студенттер бағалау парақшасы арқылы өзін-өзі бағалап, мұғалімге тапсырады.
VІ. Рефлексия.

«Бес саусақ» әдісін пайдаланып, студенттер тақтадағы плакатта сызылған бес саусаққа стикерлер жапсырып, сабаққа кері байланыс білдіреді.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет