Сабақтың мақсаты: Білімділік: «Санай біл» тарауы бойынша өтілген материалдарды



Дата15.09.2017
өлшемі75,47 Kb.
#32678
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ

Сабақтың мақсаты:  

         Білімділік:         «Санай біл» тарауы бойынша  өтілген материалдарды  

                                      пысықтау, бекіту. 

           

         Дамытушылық:  Оқушылардың сөздік қорын молайту, қазақша сөйлеу 

                                      дағдысын жетілдіру. 

                                      Қазақ тіліне деген қызығушылығын арттыру.

 

         Тәрбиелік:         Бос уақытында пайдалы істермен айналысу жайлы 



                                     тәрбиелік әңгіме жүргізу.

 

Сабақтың түрі: Ойын түріндегі қайталау сабағы.



 

Сабақтың көрнекіліктері: Слайдтар, сағаттың макеті, доп, қиықша қағаздар.

 

Сабақтың барысы:



          І. Ұйымдастыру кезеңі:           Оқушылармен амандасу, түгендеу.

               

          ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:    40-бет, 1-жаттығу. Сурет бойынша 

                                                               сөйлемдер құрау

          ІІІ.  Негізгі кезең:    

    Балалар біз сендермен  «Санай біл» тарауы бойынша  «Қанша?», «Неше?», «Нешінші?», «Қаншада?», «Сағат неше?» тақырыптарын өткенбіз. Олай болса қызықты тапсырмаларды орындау арқылы осы  тақырыптарды пысықтайық.                    

1 «Нешінші?» -ыншы, -інші, -ншы, -нші                 

   Отырған бетте орындарыңнан ретімен санаймыз (бірінші, екінші...)

 

2 «Сен неше жастасың?» деген сұрақты мұғалім допты лақтыра отырып 



   оқушылардан сұрап шығады.

 

3 «Сөзжұмбақ» (слайд арқылы көрсетіледі) дәптерге жазбаша орындалады.



      Т10,   100ім,   1лік,   с2р,   к3ік,  5ік,   6н,    қ10

 

4 «Сағат неше?» мұғалім сағаттың макеті арқылы уақытты көрсетеді, оқушылар 



   жауап береді.

    


        ІV. Сабақты бекіту:

   Бұл бөлімде тарау бойынша қорытынды ретінде «Тапқырларға тапсырма»   

 сайысы өткізіледі. Сыныптан 6 оқушы шығады, сұраққа дұрыс жауап берген 

 оқушыға  қиықша қағаз таратылады. Ұпай саны қиықша бойынша есептеледі.

1 Слайдтан жыл мезгілдерін дұрыс табу керек. (Слайд №3-10)

 

2 «Адасқан әріптер» Әр оқушы бір сөзден оқиды (Слайд №11-12)



3 «Полиглот»   (Слайд №13-15)

4 «Кімнің жұмысы қайда?»     (Слайд № 16)

5 “Тапқыр болсаң,тауып көр” (Слайд № 17-21)

6 «Ойынға әркімнің ақ бар таласы» көрермендермен ойын. (Слайд №22-24)

      V.  Сабақты қорытындылау:

Оқушылардың жинаған ұпайларын санау, бағалау.

 

      VІ. Үйге тапсырма беру:



       31 – 41 беттердегі сөздіктерді қайталау 

 

 



Қазақ тілі пәні бойынша өткізілген «Тапқырларға тапсырма» сайысы.

 

   Мақсаты:



      

• Оқушылардың қазақ тілін үйренуге деген қызығушылығын арттыру.

• Қазақ тілін оқуға ынталандыру.

• Оқушылардың логикалық ойлауы мен өзіндік түйін жасау, ой қорыту 

          дағдыларын дамыту.

• Оқушыларды өз беттерімен ізденіп, оқуға тәрбиелеу.

• Қазақ тілі бойынша алған білімдерін қайталау, жинақтау.

 

Көрнекілігі: Слайд, жұлдызшалар, тақтайшалар.



 

Барысы:      Жүргізуші:

                    ... Ұл – қыз сәлем береміз, 

                         Өнегелі өренбіз.

                         Білер қазақ баласы:

                         «Сәлем – сөздің анасы» - демекші   Армысыздар құрметті  көрермендер, ойынға қатысушылар.

  Бүгінгі «Тапқырларға тапсырма» сайысын мынандай ұранмен бастағанды жөн көрдік:     Білген сайын келеді біле бергім,

                         Біле беру емес пе тілегі елдің.

                         Белден – ассаң, алдыңда бел көрінсе,

                         Қызыққаннан келмей ме жүре бергің.  

Сайыстың бөлімдері: Слайд № 2

                                     1 Ойнайық та, ойлайық

                                     2 Адасқан әріптер

                                     3 Көп тіл білу – кемеңгерлік

                                     4 Кімнің жұмысы қайда?

                                     5 Тапқыр болсаң тауып көр

                                     6 Ұшқыр ой                        

                                     7 Ойынға әркімнің ақ бар таласы

                                        (көрермендермен ойын)

 

І кезең  «Ойнайық та, ойлайық»



Тапсырма жыл мезгілдерінен болады. Әр слайд шығар алдында  бір жыл мезгілі туралы өлең шумағы оқылады. Қай мезгіл екенін оқушылар табу керек.       Слайд № 4-5

                                    Ауыл алды ақша қар,

                                    Ақша қарда топ бала.

                                    Соғып жатыр аққала,

                                    Жалқауы жоқ жұмысқа.

                                                                         (қыс)

 

Слайд № 6-7



                                    

                                     Тапталады табанға,

                                     Судыр – судыр жапырақ.

                                     Өрттей сары бояуға,

                                     Малынғандай атырап.

                                                                           (күз)

                  Слайд № 8-9

                                     Көктен тартып күн нұрын,

                                     Жерден тартып жылылық.

                                     Әнін тыңдап бұлбұлдың.

                                     Бәйшешектер тұр күліп.

                                                                           (көктем)

                  Слайд № 10-11 

                                     Күн жайдары алақай,

                                     Жатыр жайнап даламыз.

                                     Жүр, қанеки, балақай,

                                     Шомылуға барамыз.

                                                                           (жаз)

ІІ кезең «Адасқан әріптер». 

Әріптердің орындары ауыстырылған бірнеше сөздер беріледі. Сөздерді дұрыс оқу қажет.

к,е,м,п,т,е – (школа, класс)

ш,е,н,е?– (который, сколько)

і,м,д,і,с,к,ө - (растение, тетрадь)

н,қ,а,ы – (писатель, поэт)

кіенкүділ – (оценка, дневник)

а,к,н,і,а,т,х,а,п – (чай, библиотека)

 

ІІІ  кезең «Көп тіл білу – кемеңгерлік».



Экраннан көрсетілген суреттерді қазақша, орысша айту керек.

Слайд № 14-15-16 

Елтаңба, ту, аққу, сағат, гүл, доп, қоян, жылқы, жолбарыс, түйенің суреттері көрсетіледі.

 

ІV  кезең «Кімнің жұмысы қайда?» 



Экраннан мамандардың суреттері көрсетіледі. Оның кім екенін, қайда жұмыс істейтінін дұрыс айтулары керек.

Слайд № 17 

(мұғалім, дәрігер шахтер, даяшы, ұшқыш, шаштараз, аспаздың суреттері)

 

V кезең «Тапқыр болсаң, тауып көр»



Знай - біл,                                 Совесть – ар,

Язык -  ...                                   Есть - ...

                                             

Берег – жаға,                                Прибавь – қос,

Оценка - ...                                    Друг - ...

 

Расческа – тарақ,                         Вода – су,



Урок - ...                                       Флаг - ...

 

Белка – тиін,                                 Шаг – қадам,



Одежда - ...                                   Человек - ...

 

VІ кезең «Ұшқыр ой».  Берілген сұрақтарға жылдам жауап беру



Слайд № 23-33

Сұрақтар:

 1    Қазақ әліпбиінде неше әріп бар?

                                ( 42  әріп )

 2    Гректің “тетро” – “төрт бүктелген” деген сөзінен  қандай оқу құралының  

       атауы шыққан ?

                                (Тетрадь – дәптер)

 3    Күнделікке не жазамыз ?

                                (Сабақ кестесін)

 

 4    Күз айларын атаңыз.



                                     Қыркүйек

                                     Қазан

                                     Қараша

 

 5   “Косуля”  жануарының  қазақша атауы қандай?



                                 (Елік)

 

 6   “Физическое воспитание” пәнінің қазақша аудармасы қалай болады?                     



                                (Дене тәрбиесі)

 

 7   Қазақстанның астанасы қай қала?



                                (Астана)

 

  8  Бір сағатта неше минут бар?



                                (60 минут)

 

  9   Қазақ тіліне тән дыбыстарды атаңыз.



                                ( ә,ө,і,ұ,ү,қ,ң,ғ,һ)

 

  10  Қазақстан Республикасының президенті кім?



                                 (Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев)

 

 



 

 

 



VІІ кезең “Ойынға әркімнің ақ бар таласы” (көрермендермен ойын)

 Берілген буындардан сөздер құрау керек.

 Слайд № 34-36 

 

Қорытындылау:  Жеңімпаздарды марапаттау.



 

Жүргізуші:

      Құрметті оқушылар, сайысымызды аяқтай келе қазақ тілінің кемелденіп, көркейе беруіне ат салысыңдар, қазақ тілін оқыңдар дей отырып, сөзімді мына жолдармен аяқтағым келіп тұр:

                                  Барам десең болашаққа

                                  Тіліңді таза сақта....

                                  Тіліңді биіктет,

                                  Өзгеге сүйікті ет!

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 
Каталог: uploads -> doc -> 016e
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
016e -> Сабақтың тақырыбы: Кестелерді редакциялау. Сабақтың мақсаты
016e -> Сабақ талдамасы тақырыбы: Ұлы Жібек жолы
016e -> Сыныбы: 4 «Б» Пәні: Ана тілі. Тақырыбы


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет