Сабақтың тақырыбы Ғажайып ағаштар Осы сабақ арқылы Жүзеге асатын оқу мақсаттары



Дата14.12.2021
өлшемі1,96 Mb.
#126880
түріСабақ
Байланысты:
Гажайып ағаштар


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі.


Мектеп: Т.Әкімов


Күні:26.11.2021ж

Мұғалімнің аты-жөні:

Маннаб А.А.



Сынып: 5


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ғажайып ағаштар

Осы сабақ арқылы

Жүзеге асатын оқу

мақсаттары

5.2.1.1. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Оқылым мәтініндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтай алады.



Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты талқылап, ажырата алады.



Кейбір оқушылар орындай алады:

мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтай отырып, тұжырым жасайды.



Бағалау критерийлері

-оқылған мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды.

- мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты талқылайды.



Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

мәтінді талқылай отырып, негізгі және қосымша ақпаратты таба алады.

сөздердің синонимдік қатарын қолданады.


Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

нан ағашы,сүт ағашы,Бразилия,сорвейра,ақ шырын, Үндістан, Малая аралы.



Талқылауға арналған сұрақтар:

«Ғажайып ағаш» тіркесін қалай түсінесің?

Неге ағаштарды « ғажайып ағаштар» деп атауы мүмкін?

Ғажайып ағаштардың пайдасы бар ма?

Ғажайып ағашқа сенесің бе?

Нанды қандай өсімдіктен алады?

Адамдар қай жануарлардың сүтін пайдаланады?

Халық арасында нан мен сүтті қалай атайды?

Мәтіндегі «ағашты сауу» деген тіркес дұрыс па?


Құндылықтарға баулу

Құрмет,ынтымақтастық ,қоғамымыздағы ұлттық бірлік , бейбітшілік пен келісім

Пəнаралықбайланыс

Жаратылыстану, тарих,бейнелеу өнері,музыка.

Тақырып бойынша

алдыңғы білім

Өсімдік ,ағаш түрлерін біледі.

Сөздердің синонимін таба алады.






Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5.мин


3 мин

Ширату. «Орман»

«Ағаш өседі» - жеке тұрып, қолдарын жоғарыға көтеріп,жайқалады.

«Ағашқа су құямыз» - екі адамнан бірігіп, су құяды.

«Үлкен ағашқа айналды» - үш адамнан бірігіп, бір-бірін қапсыра құшақтайды.

«Орманшы аралап жүр» - үш адам бір адамды орталарына алады.

«Ағаштар орманға айналды» - бес адамнан топ құрап тұрады.

Оқушылар осы құраммен топқа бөлінеді.



Оқылым алдындағы тапсырма

1-тапсырма С

«Бес қадам» ойыны.ортаға табан іздері тасталады.Сыныптан 5 оқушы ойынға шығады, әр оқушыға лексикалық тақырып бойынша бір сұрақтан қойылады.Оқушы берілген табан іздерін баса отырып жылдам жауап береді.

«Ғажайып ағаш» тіркесін қалай түсінесің?

Неге ағаштарды « ғажайып ағаштар» деп атауы мүмкін?

Ғажайып ағаштардың пайдасы бар ма?

Ғажайып ағашқа сенесің бе?

Дескриптор:

-тақырыпты анықтайды



ҚБ «Шапалақ» әдісі.

Оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады.





Сабақтың ортасы

7 мин


7мин

7 мин


5 мин

Сабақтың соңы

3 мин



Оқылым кезіндегі тапсырма.

2-тапсырма Ж

«Егжей-тегжейлі оқу».Мәтін алдарына беріледі.Мұғалім мәтінді оқиды, оқушылар мәтіндегі жаңа сөздерді қызыл маркермен сызады.

Ғажайып ағаштар
Нан ағашы Үндістан мен Малая аралында өседі. Оның асқабақ тәрізді жемісі болады. Кейбірінің салмағы 25 келіге дейін жетеді. Ағаш жемісінің крахмалы көп, дәмі бидайдың наны сияқты. Жергілікті тұрғындар осы нан ағашының жемісін бөлшектеп турап, қуырып ас етеді. Сондай – ақ әлгі жемістерді салқын шұңқырға салып, құрамындағы крахмалды ашыту арқылы қамырға ұқсас қоспа алып, одан дәмді тоқаш пісіреді.

Сүт ағашы.Бразилияда сүт беретін ағаш бар, ол Амазонка өзенінің жағасында өседі. Жергілікті халық оны «сорвейра» деп атайды.Сорвейра ағашының бір жерін кертіп қалса, одан сүт сияқты ақ шырын саулап қоя береді. Өзі сүттен сәл қышқылдау. Сондықтан оны алғаш тағам ретінде пайдалана қоймаған.Кейіннен ботаниктер зерттеп, оның сиыр сүтінен ешбір кем еместігін анықтаған.Халықтың айтуынша, ақ шырынға аздап су қосып пісірсе, дәмі сүттен айнымай қалады екен. Ағашты бір «сауғанда» 2-4 литрге дейін сүт алуға болады екен.



Жаңа сөздер

Крахмал - өсімдіктен алынатын ұнтақталған көмірсуы.

Ботаник-өсімдіктер туралы ғылыммен айналысатын ғалым.

Дескриптор :

  • мәтінді мұқият оқы.

  • жаңа сөздерді маркермен сызып отыр.

ҚБ «Үш түрлі таяқша» әдісі. Жасыл , сары, қызыл.

3-тапсырма.ЖЖ

«Көз жүгіртіп оқы» әдісі мәтінді көз жүгіртіп оқиды , ақпаратты кеспе қағазға жазады,өз жазғандарын жұпта талқылап оқиды.

Дескриптор:

  • көз жүгіртіп оқы.

  • кеспе қағазға ақпаратты жаз.

  • жұпта талқылап оқы.

ҚБ «жұлдызша» әдісі.

Саралау :

«Стикер жапсыру»әдісі. Негізгі және қосымша ақпаратты ажырата алмай отырған баланың дәптеріне стикерге сөзді жазып ,жапсырып кетемін.

Оқылымнан кейінгі тапсырма
4 – тапсырма. ТЖ

«Даналық ағашы»әдісі.Оқылған мәтіннен тапқан ақпаратты топта талқылайды,негізгі ақпаратты ағаштың ортасына,қосымша ақпаратты төменгі жағына жапсырады. Неге олай ойлайтынын түсіндіріп жапсырады.

Дескриптор:

ҚБ « Бас бармақ» әдісі

Саралау:

«маркер» әдісі кеспе қағазға ақпарат болатын сөзі бар сөйлемді жазып маркермен сызып қоямын.

5–тапсырма.Ж

«Т кестесі» мәтінде қарамен берілген сөздердің синонимін табады.

Сөздер Синонимі

тәрізді

тұрғындар

салқын

ұқсас


пісіреді

халық


тағам

аздап


Дескриптор:

  • мәтіннен синонимді табады

ҚБ смайликтер арқылы бағалаймын

Саралау :

«Жаңбыр тамшылары»әдісі арқылы синоним сөздерді таба алмай отырған оқушыларға кеспе қағазға синонимін жазып келіп тамшыдай көмектесемін.

Оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне кері ораламын.

Кері байланыс «Табыс ағашы» әдісі.

Жасыл- мәтіндегі ақпаратты түсіндім,анықтадым.

Сары – мәтіндегі ақпаратты анықтауда қателестім.

Қызыл – мәтіндегі ақпаратты анықтай алмадым.

Әрбір оқушы ағашқа сәйкес жапырақтармен безендіреді.

5 – сынып

«Арман – ПВ» баспасы 2017 ж

Мәтін жазылған парақ.


Жасыл,сары, қызыл таяқшалар.




Т кестесі



Тамшылар түріндегі қима қағаздар.





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет