Сабақтың мақсаты «Әдебиет танытқыш»



Дата19.05.2017
өлшемі0,49 Mb.
#16466
түріСабақ

Пән

Қазақ әдебиеті

Сынып

11 «А» сынып

Мұғалім

Калдыбекова Әлия

Сабақтың тақырыбы

Ахмет Байтұрсынов.«Әдебиет танытқыш»

Сабақтың мақсаты

«Әдебиет танытқыш» кітабы сөз өнерінің болмысы мен бітімін жүйелі байыптайтын қазақ қоғамындағы тұңғыш теориялық зерттеу екендігін ұғындыру. Ахмет Байтұрсыновтың әдеби терминдерді қазақша қалыптастырған еңбегін бағалауы.

Күтілетін нәтижелер

Ахмет Байтұрсыновтың «Әдебиет танытқыш» арқылы қазақ әдебиет тануындағы әдеби терминдердің басым көпшілігінің баламын ойлап тапқан еңбегін бағалайды. Кітаптың тарихи мәні мен маңызын, әдебиет теорияыздың басы болып табылатындығын түсінеді.

Стратегиялар

«Мен саған, сен маған» ,«Түсініктеме күнделігі» ,«Еркін жазу стратегиясы».

Модульдер


«Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «ОүБ және ОБ», «Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқытудағы басқару және көшбасшылық».

Сабақ барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру


«Шаттық шеңберінде» оқушыларды тұрғызу. Ақынның өлең жолдары арқылы топқа бөлу.

Оқушылар «Шаттық шеңберінде» тұрады.

Өлеңмен топқа бөлінеді.






топқа бөлу парақшалары

І.Қызығушы

лықты ояту

«Мен саған, сен маған». Үй тапсырмасын топ ішінде сағат тілімен бір-бірімен дәптерлерін ауыстыру арқылы тексертемін. Нәтижесін топ басшысына белгілетіп баяндатамын.

Үй тапсырмасын топ ішінде сағат тілімен бір-бірімен дәптерлерін ауыстырып, тексереді. Нәтижесін топ басшысына айтады. Топ басшысы баяндайды.







ІІ.Мағынаны ашу

2.Жаңа тақырыпты игеруге көмектесу.

Жаңа тақырыпты меңгерту мақсатында 1,2- топқа



«Болжау» стратегиясы.

Мәтінді алдын ала бірнеше бөліктерге бөліп дайындап, бөлімдерін топтарға таратылып беріледі.

«Жұптас, ойлан, бөліс» стратегиясы

Жоспар.


1.А.Байтұрсын-ұлы -әдебиеттанушы.
2. «Әдебиет танытқыш» кітабының зерттелуі.
3.Сөз өнерінің ерекшелігі.
4.Шығарма сөз жүйесіндегі стилистикалық айшықтар тілі.
5.Қара сөз бен дарынды сөз жүйесінің трактовкасы.

«Ассоциациялық карта» стратегиясы




Берілген тақырыпты өздері оқып, түсініктерін топта талдайды, ортаға салады. Келесі топқа барып сыни тұрғадан ойлау арқылы сол топтағы оқушыларға толық түсіндіреді.

Оқушылар бөлінген бөліктерді оқып ары қарай не болатынын өздері болжап, дәптерлеріне жазады. Өз жазғандарымен оқулықтағы мәтіннің бөліктерін салыстырады.

Шағын топтарға тапсырмаларды таратып беру:

1-топ: Ақын кітабын неге «Әдебиет танытқыш» деп атады?

2-топ: «Әдебиет танытқыш» қазақ әдебиетіндегі ғылыми жаңалық.

3-топ:«Әдебиет танытқыш» еңбегінің зерттелген тақырыптар.

Топтардағы спикерлер оқушыларға тапсырмаларды бөліп береді де, бірлесе орындайды.

Топ алдында жұмыстарын қорғайды.

Жұмысты қорғауға шығатын оқушыны топ спикері анықтап отырады.





Смайлик


термен бағалау


-«5»
-«4»
-«3»



Бейнеролик

тер


Ақын шығарма

лары
флипчарттармаркерлер, ,


А4 форматы, түрлі –түсті маркерлер,

Оқулық,


интер

активті тақта



ІІІ.Рефлексия

«Түсініктеме күнделігі» стратегиясы 

«Әдебиет танытқыш» кітабы. Ахмет Байтұрсынұлы – қазақ ғалымдарының ішінен шыққан тұңғыш әдебиет теоретигі. Оның әдебиетші ғалым-теоретик ретінде тұлғасын айқындаған басты еңбегі –  «Әдебиет танытқыш». Еңбек 1926 жылы Ташкент қаласында басылып шыққан. Бұл кітабында ғалым алғаш рет қазақ әдебиетінің теориялық, методологиялық мәселелерін негіздеп берді. Әдебиеттану ғылымындағы басты ұғымдар мен терминдер жүйесін жасады.

«Әдебиет танытқыш» кітабы екі бөлімнен тұрады. Бірінші бөлімде көркем әдебиеттің бейнелеу құралдары мен әдіс-тәсілдері талданса, екінші бөлімде әдеби жанр түрлері сөз болады.



«Еркін жазу стратегиясы». Мұғалім сабақ бойында қарастырылған жаңа ақпарат жайлы, одан алған әсерін, не үйренгенін, нені әлі де біле түсу керек екенін тағы басқа жайлы өз пікірін жазуға тапсырма береді.

«Еркін жазу стратегиясы». Оқушылар өз жазғандарын топқа таныстырады. Ең жақсы деп танылған жұмыс сыныпта оқылады.







Рефлексия. «Смайликтер»

Оқушылардың алдарына смайликтерді тастаймын. Өзінің көңіл-күйіне сай смайликті алып, не үшін сол смайликті алғанын айтады.



.


Смайлик

термен бағалау




-«5»
-«4»
-«3»
Суммативті бағалау

Бейнеролик

тер

Ақын шығарма



лары
флипчарттармаркерлер,

Кестелер



Үйге тапсырма

«Әдебиет танытқыш» еңбегін оқып келу,талдау жасау










Не сәтті өтті?


Не сәтсіз болды?




Нені дамыта алар едім?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет