Сабақ тақырыбы: Уақытты босқа - өткізбе
|
Мектеп: «Әулиекөл ауданы әкімдігінің білім бөлімінің Сұлтан Баймағамбетов атындағы
Әулиекөл мектеп-гимназия»ММ
|
Уақыты: 21.12.2016 ж
|
Мұғалімнің аты - жөні: Кабденова
Жанна Маратқызы
|
Сынып: 9"А"
|
Қатысқан оқушылар саны: 11
|
Қатыспағандар:
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары:
|
Оқушыларға уақыттың құндылығын түсіндіре отырып, қалай тиімді пайдалануға болатындығы жөнінде мәліметтер беру.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Күнделікті өмірінде уақытты жоспарлай білуі;
уақытты тиімді пайдалануы;
уақытын босқа өткізбеуі.
- С. 1.Тақырыпқа байланысты сөздерден сөз тіркестерін, сөйлем құрастыра алады. 2.Төмен дәрежелі сұрақтарға жауап береді. В.1.Шағын әңгіме құрастырады. 2.Бір – бірімен диалогқа түседі.- А. 1.Жоғары дәрежелі сұраққа жауап бере алады, әңгіме құрастырады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар емтихан туралы сөз тіркестер, сөйлемдер құрастыра алады, бір-біріне сұрақ қойып оларға жауап береді.
Негізгі меңгерілетін сөздер:
Босқа - впустую
Өткізбе- не проводи
Ойлау қабілеті - способность мыслить
Әдетте- обычно
Кеңейту - расширять
Жалпылау - обощать
Сапасы - качество
Денсаулықты күту -заботиться о здоровье
Ұйқы - сон
Шаршау - уставать
Сөйлесуге арналған сұрақтар:
Емтиханға қалай дайындалу керек?
Тәуліктің қай кезінде дайындалған дұрыс?
Қиын материалды есте сақтау үшін не қажет?
Жұмыс кезінде қысқа мерзімдік үзіліс керек пе?
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Емтиханға қалай дайындаламыз? Емтиханға дайындық жасауда қандай талаптарды орындау керек?
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың қезеңдері
|
Сабақта орындалатын іс - әрекеттер
|
Оқыту ресурстары
|
Қолданылатын модульдер
|
|
Мұғалімнің іс - әрекеттері
|
Оқушылардың іс - әрекеттері
|
|
|
Активити
Коллабаративті орта құру
3мин
|
1 Сәлеметсіздерме балалар! Қалдарың қалай?
-Көңіл –күйлерін қалай?
-Қөніл күйіміз жақсы болу үшін біз психологиялық ахуал орнатамыз.
-Қане, балалар бәріміз орнымыздан тұрып, қайталаймыз.
|
Сыныпта жақсы психологиялық ахуал туғызу үшін
Қайырлы күн, біз көңілді баламыз!
Қайырлы күн, сәлемдесіп аламыз!
Мақсатымыз –білім алу!
Міндетіміз –еңбектену.
Деген сөздерді оқушылар тақтадан дауыстап оқиды
|
компьютер, емтихан көріністері туралы суреттер ,
|
(Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
|
2. Өткен сабақты тесеру
7 мин
|
1 Мәтінді оқу
2 Сұрақтарға жауап беру:
3 Емтиханға дайындалу үшін ..." тақырыбына жадынамамаларын оқиды
|
Оқушылар мәтінді оқиды
Сұрақтарға жауап береді
|
Үлестірмелі мәтіндер, оқушылар дәптерлері
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
|
Тақырыпқа енгізу
Аудирование
5 мин
|
Уақыт керуеніне бөгет жоқ. Адамзат – бүгін адам, ертен топырақ. Біреуге көп, біреуге аз берілген санаулы уақытты бағаламасқа болмас. Сол себептен болуы тиіс Абай атамыз «күн сайын, уақытың болмаса, апта сайын, ай сайын, болмаса, жылына бір рет өзіңе өзің есеп бер» деп бекер айтпаса керек. Дегенмен, өмір ешқашан бір орнында тұрмайды. Сондықтан уақыттың қадірін неғұрлым тез түсінуге тырысыңыз. Уақытты текке кетірмей, пайдалы іспен айналысуға икемденіңіз.
|
Оқушылар мұғалім оқыған мәтінді тыңдайды, тыңдап болған соң тақырыпты өздері табады.
|
http://massaget.kz/layfstayl/zhadnama/29113/
|
|
|
Сұрақтар:
-Балалар, тыңдаған мәтіннің негізгі ойы не деп ойлайсыңдар?
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы – Уақытты босқа -өткізбе
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Мыс: Уақытты босқа -өткізбе
|
|
|
Кіріспе
15 мин
|
1 Сөздік жұмысы
2 Мәтінмен жұмыс: 185 бет, 4- тапсырма
Мәтіннен қандай жаңалық білдің?
|
Оқушылар сөздерді дауыстап оқиды, сөздік дәптерлеріне жазады, жаңа сөздермен жұмыс:
1. мәнерлеп оқу
2. Синоним, антоним табу
3. Сөз тіркестер, сөйлемдер құрастыру
4. Дәптерге жазу
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді
|
Компьютер, сөздік дәптерлері, жұмыс дәптерлері
мәтіндер үлестіріледі
|
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету Талантты және дарынды балаларды оқыту
|
Сергіту сәті
3 мин
|
Мұғалім қосады
|
Балалар тақтаға қарап, қимылдары қайталайды
|
"Көңілді кірпі" бейне ролик
|
Акт-ны пайдалану
|
Грамматикалық тапсырмалар
10 мин
|
І. Оқушылар грамматикалық тапсырмалар орындайды компьютер арқылы тексереді 185 бет, 3-тапсырма
4-тапсырма. Сөз тіркестерін дұрыс құрастыр. Сызықшамен қос
5-тапсырма. Сөйлемдерден зат еімдерді табу, оларға морфологиялық талдау жасау
|
Тақта орындалады, қалған оқушылар орындарында жұмыс орындайды.
Өздік жұмыс
Орындарында
Бірін бірі тексереді
|
Жұмыс дәптерлері.
Бір-бірін бағалау, жұмыстарын тақта арқылы қадағалау,
|
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
|
Бекіту
1мин
|
Оқушыларға сұрақтарға жауап береді: Бүгін сабақта қандай тақырып туралы әңгіме болды? Уақытты қалай пайдалану керек? Нені естен шығармау керек?
|
Оқушылар сөйлейді
|
Сөздік дәптерлері
|
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
|
Үйге тапсырма
1 мин
|
1Уақытты босқа өткізбеу үшін құрбыларыңа ескерту жасау
2 Сөздікті жаттау
|
Күнделіктеріне жазады
|
Тақта, компьютер
|
|
Бағалау
Рефлексия
1 мин
|
Білімдерін бағалау
Бүгін біз қандай тақырып өттік?
Қандай жаңа сөздермен таныстық?
Қандай ойға келдік ?
|
Оқушылар өз ойларын айтады
|
|
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
|
3- тапсырма. Сөйлемдерден зат еімдерді табу, оларға морфологиялық талдау жасау
Мен уақытты дұрыс пайдалану үшін күн тәртібімнің кестесін жасадым.
Сабақ сегіз отызда басталады. Сабақ 14- те аяқталады. Үйге келіп біраз демаламын.
Уақытты жоспарлау керек. Тәртіпке үйренеді. Уақытыңды босқа өткізбе.
Уақыт алтыннан қымбат. Сабақ кестесі мектептегі басты нәрсе. Сабақ кестесі бірінші қабатта ілулі тұр. Сабақ кестесі бір аптаға жасалады.