Сабақтың мақсаты мен міндеттері: Мақсаты



Дата25.08.2017
өлшемі17,43 Kb.
#26349
түріСабақ

Сабақтың тақырыбы:

Сабақтың мақсаты мен міндеттері:

  • Мақсаты:
  • Оқушылардың ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану алгоритмдерін қайталап, есеп шығаруда, теңдеулер шешуде тиімді пайдалануға машықтандыру ;
  • Осы тақырып бойынша білімдерін өмірде, әртүрлі жағдайларда қолдана білуге дағдыландыру;
  • Ауызша және жазбаша тез есептеу дағдыларын дамыту.
  • Міндеттері:
  • Оқушының осы тақырып бойынша жүйелі білім алуына жағдай жасау ;
  • Оқушының логикалық ойлау қабілетін дамыта отырып, математикалық сауаттылығының артуына, ізденімпаздық қасиетінің дамуына ықпал ету;
  • Өзін-өзі бағалай білуге тәрбиелей отырып, математика пәніне қызығушылығын арттыру.

Сабақтың жоспары:

  • 1.Ұйымдастыру кезеңі.
  • топқа бөлу (үшбұрыштарға жазылған сандар атауы арқылы). Дұрыс, бұрыс және ондық бөлшектер
  • 2. Өткенді қайталау. (“Қарлы кесек” ойыны)
  • 3. Тез шығарып есепті, зерек болып өсейік.
  • 4.Үтір қайда тығылды? Қане ойланып көрейік!
  • 5.Сергіту сәтті.
  • 6. Әркез ондық бөлшекті салыстыра білейік!
  • 7.Мұны біліп жүрейік , зейінімізге түйейік!
  • 8. Ережені білеміз , тез есептеп жүреміз!
  • 9.Қолданамыз қай жерде?
  • 10. Бағалау.
  • 11.Қорытындылау

“Қарлы кесек” ойыны

  • Әр топқа қойылған сұрақтарға тез және дұрыс жауап беру талап етіледі.

Тез шығарып есепті, зерек болып өсейік.

  • 1,2 – 0,7= 12,3 + 0,45= 2,3  4 =
  • 25,5 : 5 = 1,26 : 2 = 1,34 : 4=
  • 1,3  0,3 = 5,7 : 1,9 = 0,1+1,09=
  • 3,5 – 1,08= 1,27 10= 23,9:0,1=
  • 2,1· 0,01= 6,3 :0,01= 0,21:0,7=
  • 0,5
  • 5,1
  • 0,39
  • 2,42
  • 0,021
  • 12,75
  • 0,63
  • 3
  • 12,7
  • 630
  • 9,2
  • 0,36
  • 1,19
  • 239
  • 0,3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Үтір қайда тығылды? Қане ойланып көрейік!

  • 1) 123 + 37 = 16 2) 125·10 = 125
  • 3) 205 – 45 = 16 4) 352 : 100 =352
  • 5) 125 · 8= 10 6) 15 – 32 =118
  • ,
  • ,
  • ,
  • ,
  • ,
  • ,
  • ,
  • ,
  • ,
  • ,

Сергіту сәті!

  • Бірімізге – біріміз
  • Басымызды иеміз,
  • Бірімізге –біріміз
  • Көмектесіп жүреміз!
  • Жақсы оқып сабақты
  • Тәрбиелі боламыз.
  • 5,9
  • 6,3
  • 3,6
  • 2,3
  • 2,7
  • 0
  • 3,7
  • 4,1
  • 1,4
  • Бірінші бағаннан ең
  • кіші санды анықта
  • Екінші бағаннан ең үлкен санды анықта.
  • Үшінші бағандағы сандардың ішінде үлкен емесі де, кіші емесі де қай сан?.
  • 2,3
  • 6,3
  • 1,4
  • +
  • +
  • =
  • 10

Мұны біліп жүрейік, зейінімізге түйейік!

  • Мұны біліп жүрейік, зейінімізге түйейік!
  • Киік киелі жануар. Оның денесінің ұзындығы шамамен 1м-1,5м екені белгілі.
  • 10 дм
  • 10 дм
  • - 13,2=
  • : 0,4=
  • + 14=
  • : 0,1=
  • 0,8 · 0,5 =
  • 0,4
  • 14,4
  • 1,2
  • 12
  • 30
  • Ал енді киіктің салмағын білгілерің келсе төмендегі тапсырманы орындаңдар.
  • 30 кг

Төмендегі теңдеуді шешіп, аюдың қанша кг азық жегенің анықтаңдар

  • 25,34 – 0,5у = 15,34
  • 20 кг

Жолбарыстың құйрығының ұзындығы 90 см, бұл оның денесінің 0,4 бөлігін құрайды. Жолбарыстың денесінің ұзындығын табыңдар?

  • Жолбарыстың құйрығының ұзындығы 90 см, бұл оның денесінің 0,4 бөлігін құрайды. Жолбарыстың денесінің ұзындығын табыңдар?
  • Есепті теңдеу құру арқылы шығар: Самал бір сан ойлады, ойлаған санын 2,5 бөліп, шыққан бөліндінің мәнінен 2,9 азайттып, 0,7 шығарып алды. Самал қандай сан ойлады?
  • х : 2,5 – 2,9 = 0,7

Теңдеудің шешуі:

  • Самал ойлаған санды – х әріпімен белгілейік.
  • х : 2,5 – 2,9 = 0,7
  • х : 2,5 = 0,7 + 2,9
  • х : 2,5 = 3,6
  • х = 3,6 · 2,5
  • х = 9
  • Р= а+в+с
  • Р= 1,7+1,7+1,6= 5(см)
  • 9 мая

Есепті шығар: Арақашықтығы 26,4 км екі үйден бір мезетте екі бала шығып, 3 сағаттан соң кездесті.Егер бір баланың жылдамдығы екінші баланың жылдамдығынан 1,4 км/сағ. артық болса, онда әр баланың жылдамдығын табыңыз.

  • Есепті шығар: Арақашықтығы 26,4 км екі үйден бір мезетте екі бала шығып, 3 сағаттан соң кездесті.Егер бір баланың жылдамдығы екінші баланың жылдамдығынан 1,4 км/сағ. артық болса, онда әр баланың жылдамдығын табыңыз.
  • 1,4 км /сағ. артық
  • 3сағ
  • 26,4 км
  • А
  • В

Есептің шешімі:

  • Орташа жылдамдығын табамыз:
  • 26,4:3=8,8 (км/сағ)
  • 8,8 – 1,4 = 7,4 (км/сағ)
  • 7,4:2 = 3,7 (км/сағ) – бірінші баланың
  • жылдамдығы
  • 3,7 + 1,4 =5,1 км/сағ екінші баланың
  • жылдамдығы.
  • Жауабы: 3,7км/сағ, 5,1 км/сағ

1 -нұсқа 2 -нұсқа

  • 1 -нұсқа 2 -нұсқа
  • 2,94 ·10= 1) 3,52 ·10=
  • 0,73 ·100= 2) 0,56 ·100=
  • 50,6:10= 3) 32,1:10=
  • 0,3:100= 4) 0,9 :100=
  • 19 ·0,1= 5) 27 ·0,1=
  • 78,5 ·0,01= 6) 41,4 ·0,01=
  • 25:0,1= 7) 16 :0,1=
  • 0,689:0,01= 8) 0,628: 0,001=
  • «Ережені білеміз, тез есептеп жүреміз»

Ондық бөлшектерді қосу ережесі:

  • Ондық бөлшектерді қосу ережесі:
  • Ондық бөлшектерді қосу үшін:
  • 1. Ондағы аттас разрядтар бірінің астында бірі тұратындай етіп баған түрінде жазу керек;
  • 2) разрядтар бойынша қосу керек;
  • 3) қосындыдағы үтірді қосылғыштардағы үтірлердің астына қою керек
  • .

Ондық бөлшектерді азайту ережесі:

  • Ондық бөлшектерді азайту үшін:
  • Ондағы аттас разрядтар бірінің астында бірі тұратындай етіп баған түрінде жазу керек;
  • 2) разрядтар бойынша азайту керек;
  • 3)айырмадағы үтірді азайғыштағы, азайтқыштағы үтірлердің астына қою керек

Ондық бөлшектерді көбейту ережесі:

  • . Ондық бөлшектерді көбейту үшін:
  • 1) үтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейтуді орындау керек;
  • 2) көбейткіштердің екеуінде неше ондық таңба болса, көбейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен ажырату керек.

Ондық бөлшектерді бөлу ережесі:

  • Санды ондық бөлшекке бөлу үшін:
  • 1) бөлгіште неше ондық таңба болса, бөлінгіш пен бөлгіштегі үтірлерді оңға
  • қарай сонша цифр аттап көшіру керек;
  • 2) шыққан натурал санға бөлуді орындау керек
  • 0

  • «Қолданамыз қай жерде?»

1) ондық бөлшектерге амалдар қолдану ережесін қайталау;

  • 1) ондық бөлшектерге амалдар қолдану ережесін қайталау;
  • 2) № 1077-1079 есептерді шығару.
  • Үй тапсырмасы

Бағалау

  • Әр топ басшылары өз тобындағы оқушыларды бағалайды.

Сендерге сабақ қызық болды ма?

  • Сендерге сабақ қызық болды ма?
  • Тапсырмаларды орындауда қандай қиыншылықтар болды?
  • Сабақтан қандай әсер алдыңдар?
  • Бүгінгі сабақтан нені үйрендіңдер?
  • Көңіл-күйлерін қалай?
  • Қорытынды
  • Назарларыңызға
  • рахмет!

1 -нұсқа 2-нұсқа

  • 1 -нұсқа 2-нұсқа
  • 2,94 ·10= 29,4 1) 3,52 ·10= 35,2
  • 0,73 ·100= 73 2) 0,56 ·100= 56
  • 50,6:10= 5,06 3) 32,1:10= 3,21
  • 0,3:100= 0,003 4) 0,9 :100=0,09
  • 19 ·0,1= 1,9 5) 27 ·0,1=2,7
  • 78,5 ·0,01= 0,785 6) 41,4 ·0,01=0,414
  • 25:0,1= 250 7) 16 :0,1= 160
  • 0,689:0,01= 68,9 8) 0,628: 0,001=628
  • Жауабы
  • Әркім өзін-өзі бағалайды:
  • 8 тап – «5»; 7 тап - «4»; 5,6 тап – «3»,

Каталог: uploads -> doc -> 01f8
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
01f8 -> Жас мұғалімдермен атқарылатын жұмыс жоспары. Мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет