Сабақтың тақырыбы: Қарама-қарсы сандар. Бүтін сандар. Рационал сандар туралы түсінік.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға қарама-қарсы сандар, бүтін және рационал сандар туралы
біліктілігін арттыру. Сын тұрғысынан ойлап, өз бетімен қорытынды шығару, ойларын
ашық айту, ойлау, есте сақтау, тапқырлық қабілеттерін дамыту.
Күтілетін нәтиже: Берілген санға қарама-қарсы санды табуды, натурал сандар жиыны бүтін сандар
жиынының ішкі жиыны екенін Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы кескіндеуді,
Матемтикалық тілде сөйлеу дағдысы қалыптасады және ойлау, есте сақтау,
байқағыштық, тапқырлық қабілеттері дамиды.
Сабақтың түйінді идеялары: Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауын және танымдық қабілеттерін дамыту.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, топтық жұмыс, ой қозғау,миға шабуыл.
Негізгі дерек көздер: Интербелсенді тақта, плакат, маркер, конфеттер.
Уақыты
|
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Әдіс-тәсілдер
|
2 мин
|
Кіріспе
|
Сәлемдесу. Оқушыларды түрлі-түсті конфеттермен топқа бөлеміз.
|
Сәлемдесу.Топ мүшелері түрлі конфеттер арқылы бөлінеді.
|
Топқа бөлу
|
3 мин
|
Қызығушылықты ояту
|
Миға шабуыл.
1Екі санның бөліндісі қалай аталады?
2. Натурал сандар жиыны N қандай жиынға жатады?
3. Санақ басы болатын О нүктесінің координатасы неге тең?
4. Координаталық түзу бойында оң сандар қай бағытта кескінделеді?
5. Пропорция дегеніміз……?
|
Оқушылар жарыса отырып жауап береді.
|
Эстафета
|
10 мин
10 мин
10 мин
|
Негізгі бөлім
(мағынаны тану)
|
Жаңа сабақты меңгерту мақсатында мәтінді өз бетінше оқуға тапсырылады.
Қандай сандар қарама-қарсы сандар деп аталады?
Қандай сандар бүтін сандар жиынын құрайды?
Қандай сандар рационал сандар деп аталады?
Оқулықпен жұмыс.
Есептер шығару.
№329 №332№334 №335
Постермен жұмыс.
І-топ. Оқушы
ІІ-топ. Табиғат
ІІІ-топ. Медицинада
ІV-топ. Спортта
|
Оқушылар топ мүшелерімен бірлесіп, жауап береді.
Қарама-қарсы сандар, бүтін сандар, рационал сандардың мағынасын ашады.
Жұмыс дәптерлеріне орындайды, өзара бағалайды.
Бар ойларын плакат бетіне түсіреді.
|
Топтық жұмыс,
ой қозғау,
сұрақ-жауап, көшбасшылық
Өзара бағалау, жұптық жұмыс
Постермен жұмыс.
|
3 мин
|
Сергіту сәту
|
«Цифрлар жиыны»
|
Оқушылар дене қимылдарымен цифрларды бейнелейді.
|
|
3 мин
|
Қорытынды бөлім
(рефлексия)
|
Бүгінгі сабақ бойынша
оқушы үні.
|
Оқушылар өз ойларын жеке айтады.
|
Жинақтау
|
2 мин
|
Үйге тапсырма
|
№341 №342
|
Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазады.
|
|
2 мин
|
Бағалау
|
Критериалдық бағалау жүйесі бойынша оқушыларға ескерте отырып бағалайды.
|
Тыңдайды, қателіктерін ескеріп, ұғынады.
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |