Аралбаева Жанслу Мухамметалиевна
№17 орта мектептің география пәні мұғалімі
Маңғыстау облысы, Жаңаөзен қаласы
Көлік инфрақұрылымы
Сынып: 7
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.5.2.1- қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде көлік инфрақұрылымының элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді
|
Сабақтың мақсаттары
|
1. Көлік және оның түрлерін біледі және ажырата алады.
2. Көлік түрлерін қандай мақсатта қолданатынын түсіндіре алады.
3. Көлік түрлерін салыстырады және көлік желісінің таралау аймағын картадан көрсете алады.
|
Бағалау критерийлері
|
Білу, түсіну: Көлік және оның түрлері, көлік жүйесі туралы біледі, Қазақстандағы және көлік саласы құрылымының бөліктерін, даму ерекшелігі және тенденциясы қажеттілігін түсіндіреді.
Қолдану: Географиялық картадан байланысқан көлік жолдарын ажыратып, картамен жұмыс жасай алады.
Талдау: Көлік салаларының ерекшеліктерін, маңыздылығын талдайды
|
Тілдік мақсаттары
|
Оқушылар мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын дамытады, географиялық дерек көздермен танысады, өз ойларын жеткізеді.
Пәнге тән лексика мен терминология:
Инфрақұрылым, коммуникация, теміржол магистралі, көліктің даму ерекшелігі және тенденциясы
|
Құндылықтарды дарыту
|
Көлік және оның түрлерін, табиғаттағы, техникада және қоршаған ортада жүк және жолаушы тасымалы ретінде қолдану, инновациялық дамуға үлестерін қосуға тәрбиелеу, Топтық, жұптық жұмыс жүргізу барысында оқушылар бір-біріне құрмет көрсету
|
Пәнаралық байланыс
|
Адам және қоғам – елдердің көлік инфрақұрылымына сипаттама бере отырып, шаруашылығына әсерін анықтаған кезде байланысады.
Физика – көлік түрлеріне сипаттама берген кезде байланысады.
|
Бастапқы білім
|
Географиялық нысандарды біледі
|
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
|
Мұғалім: 1.0. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу
1.2. «Комплимент ойыны» арқылы психологиялық сабаққа дайындық, көңіл –күйін анықтаймын;
1.3. «Көлік түрлері» пазлдарымен топқа бөлінеді.
І топ – құрлық көлігі
ІІ топ – су көлігі
ІІІ топ – әуе көлігі
Үй тапсырмасы: «Ортадағы қаламсап» әдісі бойынша өткен тақырыптардан сұрақтар қойылады.
|
Сурет қиындылары
|
Сабақтың ортасы
35 минут
|
Қызығушылықты ояту.
Электронды оқулықтан бейнеүзінді көрсетіледі. Осы бейнеүзінді арқылы бүгінгі сабақта не талқылаймыз,қандай тақырып өтеміз деп ойлайсыздар? Өз ойларыңды ашық айтып сыни тұрғыдан ойлана отырып жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.
1- тапсырма. Топтық жұмыс. «ДЖИГСО» әдісі.
1. Құрлық көлігінің маңыздылығын түсіндіріңіз.
2. Әуе көлігі жақсы дамыған елдерді картадан көрсетіңіз.
3. Су көлігі жиі орналасқан аймақтарын анықтаңыз.
Бағалау критерийі
|
№
|
Дескрипторлар
|
+/-
|
Көлік түрлерінің жіктелуін біледі
|
1
|
Құрлық көлігінің маңыздылығын түсіндіреді
|
|
2
|
Әуе көлігі жақсы дамыған елдерді картадан көрсете алады
|
|
3
|
Су көлігінің жиі орналасқан аймақтарын анықтай алады
|
|
Тапсырма. Жұптық жұмыс. Венн диаграммасы арқылы көлік түрлерін салыстыр.
Бағалау критерийі
|
№
|
Дескрипторлар
|
+/-
|
Көлік түрлерінің жіктелуін біледі
|
1
|
Көлік түрлерінің артықшылықтарын анықтайды.
|
|
2
|
Көлік түрлерінің кемшіліктерін көрсете алады.
|
|
3-тапсырма. Жеке жұмыс.«Кластер» әдісі арқылы Қазақстанның көлік кешеніне сипаттама беріңіз.
Бағалау критерийі
|
№
|
Дескрипторлар
|
+/-
|
Қазақстандағы көлік саласы құрылымының бөліктерін, даму ерекшелігін түсіндіреді.
|
1
|
Көлік саласы құрылымын анықтады
|
|
2
|
Даму ерекшеліктерін түсіндіреді
|
| |
Достарыңызбен бөлісу: |